Ομόνοια: Ουκρανικό… στήσιμο στην Ασία

Απόλυτος πρωταγωνιστής των πρασίνων... ο Ρομάν Μπέζους

Σε Ασιατικό έδαφος, παίζοντας για Ευρωπαϊκό όμιλο, η Ομόνοια επικράτησε με 2-3 της Καμπάλα με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Ρομάν Μπέζους ο οποίος σημείωσε χατ τρικ. Κοινό στοιχείο όλων των τερμάτων του πως ήρθαν από στημένες φάσεις.

Η ομάδα του Σωφρόνη Αυγουστή δεν ξεκίνησε καλά το παιχνίδι και μόλις στο 4’ της αναμέτρησης έμεινε πίσω στο σκορ. Ο Ομάρ Χάνι ήταν ο παίκτης που έδωσε την μπάλα στον Αλάχ ο οποίος βρέθηκε μόνος στην καρδιά της περιοχής του Φαμπιάνο, τον οποίο και νίκησε για το 0-1. Η απάντηση ήρθε απ’ τον Μπεζούς στο 41’ με πανέμορφο χτύπημα φάουλ ισοφαρίζοντας σε 1-1, σκορ το οποίο ήταν και αποτέλεσμα ημίχρονο.

Στο πρώτο ημίχρονο ξεχώρισε με την παρουσία του ο Κασάμα ο οποίος είχε αρκετά τρεξίματα και ήταν ο παίκτης που ανέλαβε τις περισσότερες πρωτοβουλίες, ο Μπέζους που σκόραρε και ο Φαμπιάνο ο οποίος όταν χρειάστηκε δήλωσε παρών.

Απ’ την άλλη η αμυντική λειτουργία της Ομόνοιας είχε αρκετά προβλήματα με τους δυο νεοφερμένους να μην αναδεικνύονται. Είναι χαρακτηριστικό πως πέραν απ’ το τέρμα που δέχθηκαν οι “πράσινοι”, η Καμπάλα βρήκε δυο ακόμη καλές ευκαιρίες.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Σωφρόνη μπήκε πιο δυνατά και μόλις στο 50’ με τον Ρομάν Μπέζους πήρε το προβάδισμα. Ο Ουκρανός με ακόμη μια αριστουργηματική εκτέλεση φάουλ νίκησε τον αντίπαλο τερματοφύλακα για να δώσει το προβάδισμα στην ομάδα. Ωστόσο όπως και στο πρώτο ημίχρονο έτσι και στο δεύτερο παρουσιάστηκαν αδυναμίες στην αμυντική λειτουργία με αποτέλεσμα η Καμπάλα να ισοφαρίσει με τους ίδιους πρωταγωνιστές. Ο Χάνι έδωσε την ασίστ και ο Αλάχ έγραψε το 2-2 στο 62’. Μάλιστα η Καμπάλα θα μπορούσε να σκοράρει νωρίτερα καθώς ένα λεπτό πριν το τέρμα της, είχε δοκάρι με κεφαλιά του Μουσάγιεφ.

Ο Σωφρόνης βλέποντας την ομάδα του να έχει ανάγκη από φρεσκάρισμα προχώρησε σε τριπλή αλλαγή στο 71’ ρίχοντας στο παιχνιδι τους Λέτσιακς, Μπασιρού και Σίμιτς στη θέση των Σιπριάνο, Κασάμα και Λοΐζου. Μάλιστα πέντε λεπτά αργότερα έβαλε και τον Κακουλλή στη θέση του Καρίμ θέλοντας φρεσκάδα μπροστά και τρεξίματα.

Στο 80’ μια απ’ τις αλλαγές του, ο Κακουλλής, κέρδισε το πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μπέζους ο οποίος έφερε τούμπα το παιχνίδι ξανά γράφοντας το 2-3, πριν αποχωρήσει στο 89’ ως αλλαγή, δίνοντας τη θέση του στον Μίλετις.

Απ’ το παιχνίδι η Ομόνοια κρατά την πολύ καλή παρουσία του Μπέζους και την αντίδραση που έβγαλε η ομάδα. Απ’ την άλλη αμυντικά η ομάδα έβγαλε αδυναμίες και είναι ένα σημείο που θα πρέπει να δουλέψει ο Σωφρόνης μαζί τους ποδοσφαιριστές. Στο τέλος της ημέρας αυτό που μένει είναι μια σημαντική νίκη εκτός έδρας και το πρώτο βήμα για πρόκριση στον 3ο προκριματικό γύρο του Conference League. Η δουλειά αυτή θα πρέπει να ολοκληρωθεί σε μια εβδομάδα στο κατάμεστο ΓΣΠ.