Ισοπαλία…ακατάλληλη για καρδιακούς

Το «x» μεταξύ Πάφου και ΑΠΟΕΛ κάνει το πρωτάθλημα επικίνδυνο για τους ευάλωτους

Δεν ανέδειξε νικητή η ντερμπάρα στο «Στέλιος Κυριακίδης» ανάμεσα στην Πάφο και τον ΑΠΟΕΛ. Οι δυο ομάδες εξήλθαν ισόπαλες 1-1 χάρη στα τέρματα των Παλάσιος και Ντβάλι. Αμφότερες μάλιστα οι ομάδες ολοκλήρωσαν τον αγώνα με δέκα παίκτες.

Ο ΑΠΟΕΛ δεν κέρδισε όμως διατηρήθηκε στο -3 από την κορυφή ενώ αναλλοίωτη παρέμεινε και η διαφορά την Πάφου από την 3η θέση και την ΑΕΚ.

ΤΟ ΜΑΤΣ

Η Πάφος μπήκε δυνατά στο ντέρμπι και κατάφερε να εξαργυρώσει το καλό της ξεκίνημα με ένα γρήγορο γκολ. Η ομάδα του Σαλγκάδο άνοιξε το σκορ στο 5ο λεπτό χάρη στην κοντινή προβολή του Παλάσιος μετά από γύρισμα του Αμπντουραχίμι, φάση η οποία ξεκίνησε με μια όμορφη ενέργεια του Ζάιρο.

Οι γηπεδούχοι απείλησαν ξανά στο 11’ με τον Αμντουραχίμι του οποίου το σουτ δεν βρήκε στόχο. Η επόμενη καλή φάση καταγράφηκε στο 25’ με ένα άστοχο του Κανέ. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο ΑΠΟΕΛ έφερε το παιχνίδι στα ίσα με μια στημένη φάση. Ο Ντβάλι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά μετά από μια καλοζυγισμένη εκτέλεση φάουλ του Σαρφό. Από το σημείο της ισοφάρισης ο ΑΠΟΕΛ ανέλαβε τα ηνία του αγώνα. Τρία λεπτά αργότερα, στο 29’, οι φιλοξενούμενοι έχασαν μια τεράστια ευκαιρία για να γυρίσουν το ματς με τον Μακέντα. Ο Ιταλός βρέθηκε απέναντι από τον Ίβουσιτς όμως νικήθηκε από τον Κροάτη τερματοφύλακα ο οποίος απόκρουσε τη μπάλα.

Στο 35’ η Πάφος έμεινε με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Ζουνίνιο με 2η κίτρινη μετά από δυνατό φάουλ στον Κονσταντίνοφ. Στο 42’ ο ΑΠΟΕΛ δημιούργησε άλλη μια μεγάλη ευκαιρία η οποία πέρασε ανεκμετάλλευτη. Ο Φεράρι έδωσε την πάσα στον Μακέντα, με τον Ιταλό να σουτάρει από το ύψος της μικρής περιοχής και να στέλνει τη μπάλα άουτ. Οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια ισόπαλες.

Η πρώτη καλή στιγμή στην επανάληψη καταγράφηκε στο 49’ με ένα σουτ του Σαρφό το οποίο απόκρουσε σταθερά ο Ίβουσιτς. Στο 53’ ο Μακέντα έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή όμως η μπάλα σταμάτησε στον Παλάσιος.  Στην εξέλιξη της φάσης ο Ντάλσιο έπιασε το πλασέ από το ύψος της περιοχής, με τη μπάλα να φεύγει ψηλά. Στο 69’ άλλαξαν ξανά οι ισορροπίες του αγώνα καθώς ο Καρώ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη μετά από ένα επικίνδυνο φάουλ στον Παλάσιος.

Η Πάφος λίγο έλειψε να κλέψει τη νίκης το 93’ με τον Πελάτζιο ο οποίος έκανε το σουτ, αναγκάζοντας τον Μπέλετς να διώξει δύσκολα τη μπάλα σε κόρνερ. Στο 95’ ήταν η σειρά του ΑΠΟΕΛ να απωλέσει μια τεράστια ευκαιρία με τον Εντονγκαλά. Ο Κονγκολέζος έπιασε την κοντινή προβολή μέσα από την περιοχή χωρίς να βρει στόχο. Στο 97’ ο Ηλία έκανε μια όμορφη ενέργεια και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα περνώντας και τον Ίβουσιτς, ωστόσο το γκολ δεν μέτρησε καθώς ο Κύπριος φορ υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ. Έτσι, οι δυο ομάδες πήραν στο τέλος της ημέρας από ένα βαθμό.

ΓΚΟΛ: 5' Παλάσιος - 29' Ντβάλι

Πάφος (Μίτσελ Σαλγκάδο): Ίβουσιτς, Παλάσιος, Κβίντα, Χότσκο, Κανέ, Ζάιρο, Ικόκο, Αμπντουραχίμι (78' Ντράγκομιρ), Ζουνίνιο, Βαλακάρι (46' Πελάτζιο), Μπάιριτς.

ΑΠΟΕΛ (Βλάνταν Μιλόγεβιτς): Μπέλετς, Τσεπάκ (61' Εντονγκαλά), Καρώ, Κρέσπο, Ντβάλι, Φεράρι (87' Ηλία), Κονσταντίνοφ, Σαρφό, Ντάλσιο, Μακέντα (72' Μπεν), Κβιλιτάια.

Κίτρινες κάρτες: Ζουνίνιο, Παλάσιος (3η), Κανέ - Καρώ

Κόκκινες κάρτες: Ζουνίνιο 35' - Καρώ 69'

Διαιτητής / Varίστας: Χάνσεν Μόρτεν Κροχ / Μορέιρα Ντο Σάντος

Γήπεδο: «Στέλιος Κυριακίδης»