Κακόριν σαν… Χίτσκοκ

Το γκολ και το αυτογκόλ του Ρώσου καθιστούν το πρωτάθλημα θρίλερ

Ισόπαλο 1-1 έληξε το ματς στο «ΑΕΚ Αρένα» ανάμεσα σε ΑΕΚ και Άρη στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος σε ένα παιχνίδι που τα είχε όλα, δύο γκολ, κόκκινες και πάθος, όμως δεν είχε νικητή. Πρωταγωνιστής και μοιραίος ο Αλεξάντερ Κακόριν, ο οποίος σκόραρε στο 40’ για να κάνει το 1-0 για την ομάδα του, ενώ στο 59’ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Βάνα, με την ΑΕΚ να ισοφαρίζει σε 1-1. Οι δύο ομάδες ολοκλήρωσαν με δέκα τον αγώνα, καθώς αποβλήθηκαν οι Γκαρσία (77') και Πηλέας (91')Στους 68 βαθμούς ο Άρης στην 1η θέση, στους 62 βαθμούς η ΑΕΚ στην 3η θέση.

Στο πρώτο μέρος στα πρώτα λεπτά και οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά με στόχο να κρατήσουν μπάλα και να δημιουργήσουν οργανωμένες επιθέσεις, όμως οι άμυνες και των δύο ήταν πολύ καλές και δεν επέτρεψαν στον αντίπαλο την μεγάλη φάση στα πρώτα 20 λεπτά.

Η ΑΕΚ προσπάθησε να απειλήσει στο 6’ με ένα μακρινό φάουλ, που εκτέλεσε απευθείας ο Γκιούρτσο, όμως ο Βάνα Άλβες μάζεψε. Ο Άρης απάντησε σε αυτή τη φάση με ένα σουτ του Γκομίς στο 10’, όμως δεν ήταν τόσο καλό και έφυγε έξω.

Με το που περνούσαν τα λεπτά οι δύο ομάδες έδειχναν ότι ήθελαν το γκολ, με την ΑΕΚ να πατά ελαφρώς καλύτερα. Στο 24’ η ομάδα του Όλτρα έχασε τεράστια ευκαιρία με τον Γκιούρτσο από πλάγια να δοκιμάζει το πλασέ, όμως ο Βάνα Άλβες έδιωξε σε κόρνερ, ενώ ο Ούγγρος μπορούσε να δώσει στον Τρισκόφσκι που ήταν απέναντι από το τέρμα.

Η «Ελαφρά Ταξιαρχία» φρόντισε έξι λεπτά μετά στο 30’ να απαντήσει στην καλή φάση της ΑΕΚ με τον Μαγιαμπέλα να εκμεταλλεύεται το λάθος του Μιλίσεβιτς, να γίνεται κάτοχος της μπάλας, όμως απέναντι από τον Πίριτς έστειλε την μπάλα έξω.

Μετέπειτα οι δύο ομάδες έριξαν ρυθμούς και προσπάθησαν κυρίως να διαφυλάξουν τα νότα τους, ώστε να μην δεχθούν γκολ και δεν ανοίχτηκαν ιδιαίτερα για να απειλήσουν.

Όμως μετά από ένα λανθασμένο υπολογισμό στου Γκαρσία στο 40’ ο Γκομίς έφυγε προς την περιοχή του Πίριτς από δεξιά, έκανε το γύρισμα στον Κακόριν και αυτός από κοντά με πλασέ έκανε το 1-0 για τον Άρη.

Η ΑΕΚ προσπάθησε να αντιδράσει άμεσα και στο 42’ έχασε τεράστια ευκαιρία μετά από φάουλ, ο Τρισκόφσκι από πολύ κοντά δεν κατάφερε να κερδίσει τον Βάνα Άλβες που έκανε τεράστια απόκρουση, κρατώντας το 1-0 για την ομάδα του.

Έτσι ο Άρης πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ του σκορ.

Στο δεύτερο μέρος η ΑΕΚ μπήκε πιο δυνατά με σκοπό να ισοφαρίσει γρήγορα, να επιστρέψει στη διεκδίκηση του κέρδους αλλά και για να γυρίσει το παιχνίδι.

Στα πρώτα 10 λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου δεν είχαμε την μεγάλη ευακιρία, όμως στο 55’ η ΑΕΚ έχασε τεράστια ευκαιρία με τον Φαράζ να κάνει το σουτ και τον Βάνα να κάνει τεράστια ευκαιρία.

Η ομάδα της Λάρνακας συνέχισε να πιέζει και στο 59’ έφτασε στην ισοφάριση μετά από εκτέλεση φάουλ του Γκιούρτσο, ο Γκαρσία πήγε για την κεφαλιά, ο Κακόριν στην προσπάθεια του να διώξει την μπάλα, την έστειλε στα δίχτυα του Βανά για να γίνει το 1-1 και η ΑΕΚ να μπεί στο παιχνίδι.

Μετέπειτα ο ρυθμός του αγώνα ανέβηκε αρκετά με την ΑΕΚ να πατά ελαφρώς καλύτερα, καθώς είχε τη ψυχολογία υπέρ της μετά την ισοφάριση. Στο 69’ ο Γκιούρτσο έκανε πολύ ωραία κίνηση, επιχείρησε το σουτ, όμως ο Βάνα είπε και πάλι «όχι», κρατώντας το 1-1.

Στη συνέχεια ο Άρης ανέβηκε και αυτός μέσα στο γήπεδο κερδίζοντας μέτρα, όμως δυσκολεύτηκε να απειλήσει ουσιαστικά την εστία του Πίριτς για να πετύχει κάποιο γκολ.

Στο 78’ σημειώθηκε μία αρνητική εξέλιξη για την ΑΕΚ, καθώς ο Γκαρσία έκανε δυνατό φάουλ στον Κακόριν και δέχτηκε δεύτερη κίτρινη-κόκκινη κάρτα, αφήνοντας με 10 την ομάδα του για το υπόλοιπο του ματς.

Στα τελευταία δέκα λεπτά ο Άρης λόγω του ότι υπερτερούσε σε αριθμό παικτών πίεσε περισσότερο, ψάχνοντας το δεύτερο γκολ, όμως η ΑΕΚ στάθηκε αρκετά καλά στο αμυντικό της κομμάτι. Στο 91' ο Άρης έμεινε και αυτός με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Πηλέα μετά από φάουλ που έκανε, καθώς δέχτηκε τη δεύτερη κίτρινη-κόκκινη κάρτα.

Στις καθυστερήσεις δεν άλλαξε κάτι άλλο και έτσι το ματς έληξε ισόπαλο 1-1.

Εντεκάδες:

ΑΕΚ: Πίριτς, Ροσάλες, Γκαρθία, Τόμοβιτς, Μιλίσεβιτς, Πέρε Πονς, Λέδες, Τρισκόφσκι, Φαράζ, Γκιούρτσο, Ναούμ

Στον πάγκο: Γκόρτιτς, Τούμπας, Μίκελ, Κάσας, Σανχούρχο, Λόπες, Γκρόμοφ, Χριστοφόρου, Ανδρέου, Γιάκολις, Μάμας, Νίκολιτς

Άρης: Βανά, Πηλέας, Μποάκι, Γκομίς, Γιαγκό, Μαγιαμπέλα, Στρούσκι, Μπρόρσον, Σόκε, Μπαμπίκα, Κακόριν.

Στον πάγκο: Χρυσοστόμου, Σωφρονίου, Καζού, Μπέγκτσον, Μπράουν, Σικόρσκι, Σπόλιαριτς, Στεπίνσκι, Ντελμίρο, Μονέ Πακέ, Μουσούντα, Γιαμπλόνσκι.

Σκόρερ: 59' Κακόριν (αυτογκόλ)/ 40' Κακόριν

Κίτρινες: /Σόκε, Πηλέας

Κόκκινες: 77' Γκαρσία/90' Πηλέας