Ψηλά... ψηλότερα ο θρύλος!

Νίκησε ΠΑΕΕΚ (3-1), προβλήματα και κακοκαιρία ο ΑΠΟΕΛ

Ο ΑΠΟΕΛ κέρδισε με 3-1 την ΠΑΕΕΚ στο Μακάρειο στον εξ’ αναβολής αγώνα της 15ης αγωνιστικής. Για τους «γαλαζοκίτρινους» βρήκαν δίκτυα οι Μάγκλιτσα (9’), Οκριασβίλι (30’) και Γαβριήλ (80’). Για την ΠΑΕΕΚ σκόραρε ο Βαρέλα στο 45+9’. Με τη σημερινή νίκη, η ομάδα του Σωφρόνη Αυγουστή ανέβηκε στους 33 βαθμούς και μείωσε τη διαφορά από τον τρίτο Άρη στο -2 και την δεύτερη ΑΕΚ στο -3.

Ο ΑΠΟΕΛ ξεκίνησε πολύ επιθετικά και προσπάθησε να επιβάλει από την αρχή τον ρυθμό του. Από την άλλη, η ΠΑΕΕΚ περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο και περίμενε τους φιλοξενούμενους στο μισό γήπεδο.

Πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ με τον Μάγκλιτσα. Ο Κροάτης βρέθηκε τετ α τετ με τον Πρόσεκ μετά από κάθετη πάσα του Εφραίμ και με συρτό πλασέ έκανε το 0-1 στο 8’.

Στο 15’ το παιχνίδι διακόπηκε προσωρινά λόγω έντονης χαλαζόπτωσης και ξεκίνησε δέκα λεπτά αργότερα.

Στο 28’ η ομάδα του Σωφρόνη Αυγουστή κέρδισε πέναλτι με τον Γουίλερ μετά από αντικανονικό μαρκάρισμα του Ενόχ. Ο Τορνίκε Οκριασβίλι ανέλαβε την εκτέλεση και νίκησε τον Πρόσεκ από τα έντεκα βήματα κάνοντας το 0-2 στο 30’.

Οι «γαλαζοκίτρινοι» έφτασαν κοντά και σε τρίτο γκολ με τον Γαβριήλ στο 37’. Ο νεαρός μπήκε στην περιοχή, έκανε το δυνατό σουτ αλλά ήταν πολύ άστοχο.

Η ΠΑΕΕΚ κατάφερε να μειώσει στο ένατο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Βαρέλα ο οποίος με ένα εξαιρετικό σουτ εκτός της περιοχής έστειλε την μπάλα στο παραθυράκι του Σκουφέτ.

Στην τελευταία φάση του ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 45+11’ ο Καρώ έχασε τεράστια ευκαιρία με κοντινή κεφαλιά για το 3-1.

Οι «γαλαζοκίτρινοι» έχασαν κλασσική ευκαιρία με το καλημέρα στην επανάληψη. Ο Κβιλιτάια στο 48’ δεν κατάφερε να κερδίσει τον τερματοφύλακα της ΠΑΕΕΚ ο οποίος απέκρουσε εξ’ επαφής το δυνατό σουτ του Γεωργιανού.

Στη συνέχεια για μεγάλο μέρος του δευτέρου ημιχρόνου δεν υπήρχαν τελικές προσπάθειες από τις δύο ομάδες και ο ρυθμός του αγώνα ήταν πολύ αργός.

Ο ΑΠΟΕΛ προσπάθησε να απειλήσει με κάποιες σέντρες από τα δεξιά με τον Τσεμπάκ αλλά η άμυνα των γηπεδούχων καθάριζε τις φάσεις. Παρ’ όλο που οι φιλοξενούμενοι είχαν την κατοχή δεν μπορούσαν να απειλήσουν την εστία του Πρόσεκ.

Η επόμενη φάση μετά το κοντινό σουτ του Κβιλιτάια στο 48’ ήρθε στο 77’ και ήταν ξανά για τους «γαλαζοκίτρινους». Ο Σταύρος Γαβριήλ έκανε ένα δυνατό σουτ από πολύ μακριά αλλά ο Πρόσεκ έδιωξε σε κόρνερ.

Ότι δεν κατάφερε ο νεαρός μεσοεπιθετικός στο 77’ το έκανε στο 80’. Ο Γαβριήλ έσπρωξε την μπάλα σε κενή εστία μετά από ασταθή απόκρουση του Πρόσεκ σε γύρισμα του Ντιαβαρά.

Η ομάδα του Σωφρόνη Αυγουστή πήρε μια σημαντική νίκη που της δίνει τη ψυχολογική δύναμη να συνεχίσει την αντεπίθεση της για να ανεβεί ακόμη πιο ψηλά.

ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΑΓΩΝΑ

ΠΑΕΕΚ (Σάκκης): Πρόσεκ, Νάντο, Χαραλάμπους, Βαρέλα, Ενόχ (88' Παναγιώτου), Κωμοδίκης, Α. Νεοφύτου, Τσόσιτς, Κούρος (89' Μαυρομούστακος), Φραγκέσκου, Άντρις Ν.

ΑΠΟΕΛ: (Αυγουστή): Σκουφέτ, Καρώ, Βινίσιους, Γουίλερ, Τσεμπάκ, Σόουζα (45' Νταουσβίλι), Ντε Βινσέντι, Γαβριήλ (84' Κούτσακος), Μάγκλιτσα (84' Πολυκάρπου), Οκριασβίλι (45' Κβιλιτάια), Εφραίμ (65' Ντιαβαρά)

Σκόρερ: 45+9 Βαρέλα / 8' Μάγκλιτσα, 30' Οκριασβίλι, 80' Γαβριήλ

Κίτρινες κάρτες: 86' Α. Νεοφύτου, 69' Ενόχ / -