Σεβασμός... στον Πρωταθλητή!

Σούπερ ξεκίνημα για τον Ουζουνίδη!

Ένα απίστευτο παιχνίδι είδαμε απόψε στο ΓΣΠ, πιθανότατα το καλύτερο ντέρμπι στην φετινή σεζόν, με τον ΑΠΟΕΛ να επικρατεί του Απόλλωνα με 4-1 για την 20η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Οι «γαλαζοκίτρινοι» πήραν αυτό που άξιζαν στα τελευταία λεπτά και με τρία υπέροχα γκολ στις καθυστερήσεις πήραν μια σπουδαία νίκη.

Με καλές προϋποθέσεις άρχισε το ντέρμπι με τον ΑΠΟΕΛ να ξεκινά δυνατά και τον Απόλλωνα να πιέζει ψηλά. Στο 7ο λεπτό ο Απόλλωνας έχασε τεράστια ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ με τον Παπουλή ο οποίος μπήκε στην περιοχή από τα αριστερά και για λίγο δεν σκόραρε αφού το πλασέ του πέρασε εκτός.

Στο 12’ ο ΑΠΟΕΛ ισοφάρισε στις μεγάλες ευκαιρίες με τον Γέφτοβιτς ο οποίος ξέφυγε από τον Νσούε και έκανε το πλασέ αλλά έσωσε ο Μολ, ενώ ένα λεπτό μετά ο Γιάκολις έβγαλε την σέντρα, ο ολομόναχος Ντε Βινσέντι έπιασε την κεφαλιά αλλά αστόχησε από πολύ κοντά.

Στο 32’ ο ΑΠΟΕΛ άνοιξε το σκορ. Ο Γιάκολις έβγαλε την σέντρα από τα δεξιά προς το μέρος του Γέφτοβιτς ο οποίος πήγε για σουτ και του βγήκε ασίστ στον Ντε Βινσέντι ο οποίος με κεφαλιά έκανε το 1-0.

Δεν άλλαξε κάτι στο 1ο ημίχρονο με τον Απόλλωνα να μην δείχνει αντίδραση από την στιγμή που δέχθηκε το γκολ.

Στο 2ο μέρος ο Απόλλωνας μπήκε με πιο επιθετικό προσανατολισμό και είχε μια καλή στιγμή με τον Πέδρο που επιχείρησε σουτ εκτός περιοχής μετά το κακό διώξιμο του Σάβιτς αλλά έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Στο 58’ ο Ντε Βινσέντι επιχείρησε πολύ καλή εκτέλεση φάουλ αλλά ήταν εξίσου καλή η επέμβαση του Μολ. Στο 63’ ο Απόλλωνας έχασε πολύ μεγάλη ευκαιρία όταν από την εκτέλεση κόρνερ, ο Γιούστε έπιασε πισινή κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε βασανιστικά εκτός.

Στο 71΄ο Σακέτι σκόραρε μια τρομερή γκολάρα με φαλτσαριστό σουτ εκτός περιοχής και έκανε το 1-1, φέρνοντας νέα δεδομένα στο ντέρμπι. Στο 80’ ο ΑΠΟΕΛ έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Σάβιτς ο οποίος δεν μπόρεσε με κεφαλιά να σκοράρει από τα δύο μέτρα.

Στα τελευταία λεπτά ο ΑΠΟΕΛ έχασε δύο κλασσικές ευκαιρίες, αρχικά με την προβολή του Χαλένιους και μετά με την εκτέλεση φάουλ του Ντε Βινσέντι αλλά απάντησε και στις δύο περιπτώσεις ο Μολ.

Στις καθυστερήσεις το παιχνίδι κατηφόρισε με τον ΑΠΟΕΛ να σκοράρει τρία γκολ! Αρχικά στο 91’ ο Τάμαρι σκόραρε μια φοβερή γκολάρα στέλνοντας την μπάλα στο παραθυράκι του Μολ, στην συνέχεια ο Χαλένιους πλάσαρε για το 3-1, ενώ ο Ιορδανός έβαλε το κερασάκι στην τούρτα με εξαιρετικό διαγώνιο πλασέ, διαμορφώνοντας το τελικό 4-1.

Διακριθέντες: Ό,τι και να πεις για τον Τάμαρι είναι λίγο... Ο Ιορδανός μάγος μπήκε στο 70' και από τα πόδια του ήρθε μια τεράστια νίκη-ψυχολογίας για τον ΑΠΟΕΛ, με δύο γκολ. Εξαιρετικός ο Άλεφ, απέδειξε γιατί πρέπει να παίζει βασικός στους «γαλαζοκίτρινους», ενώ δεν τα πήγε άσχημα η αμυντική λειτουργία των γηπεδούχων. Το καλύτερο του ματς πραγματοποίησε απόψε ο Γέφτοβιτς και αναμένεται ακόμη καλύτερος στην συνέχεια.

Απογοήτευσαν: Ο Απόλλωνας δέχθηκε τρία γκολ στις καθυστερήσεις του αγώνα, έπεσε πολύ η ψυχολογία των «κυανόλευκων» όταν έγινε το 2-1 και εκεί το εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο ο ΑΠΟΕΛ.

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Βούρος, Μερκής, Σάβιτς, Γουήλερ, Άλεφ, Γένσεν, Ντε Βινσέντι, Γέφτοβιτς (Τάμαρι 70'), Γιάκολις (Βιντιγκάλ 84'), Πάβλοβιτς (Χαλένιους 79')

Απόλλων: Μολ, Κυριάκου, Νσούε, Γιούστε, Πίττας, Ζοάο Πέδρο, Σακέτι, Ντένιτς (Ματέι 46'), Βασιλείου (Αγκίρε 46'), Παπουλής, Μπένσοπ (Σαρδινέρο 78')

Σκόρερς: Ντε Βινσέντι, Τάμαρι (2), Χαλένιους / Σακέτι

Κίτρινες Κάρτες:  Γιάκολις, Βούρος, Μερκής / Βασιλείου, Γιούστε, Σακέτι