Σερβία check, Γεωργία loading

Με δεύτερη νίκη επί των Σέρβων ο ΑΠΟΕΛ προκρίθηκε στον επόμενο γύρο όπου θα αντιμετωπίσει την Ντίλα Γκόρι

Αγχώθηκε αλλά έφυγε αλώβητο από το Νόβισαντ το ΑΠΟΕΛ που επικράτησε με 2-1 της Βοϊβοντίνα. Η ομάδα του Σα Πίντο είχε τον έλεγχο στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης και παρά την ισοφάριση στο 37’, βρήκε τα ψυχικά αποθέματα και «καθάρισε» το ματς. Τα γκολ της αναμέτρησης πέτυχαν οι Σαρφό 27’, Ζούκιτς 37’ και Εφραίμ 74’.

Με το ΑΠΟΕΛ να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων και τη Βοϊβοντίνα να προσπαθεί να απειλήσει μέσω αντεπιθέσεων ξεκίνησε το παιχνίδι στο Νόβισαντ.

Η πρώτη καλή φάση στην αναμέτρηση άνηκε στους «γαλαζοκίτρινους» στο 17ο λεπτό, με τον Γουίλσον να επιχειρεί το μακρινό σουτ από τα 25 μέτρα και την μπάλα να περνάει δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Κάρεσιτς.

Δέκα λεπτά μετά η ομάδα του Σα Πίντο εξαργύρωσε την υπεροχή της και πήρε κεφάλι στο σκορ με τον Σαρφό! Ο Τσεμπάκ με υπέροχη ενέργεια από τα αριστερά έκανε την παράλληλη πάσα στο ύψος της περιοχής και ο Σαρφό με ένα υπέροχο πλασέ έβαλε μπροστά την ομάδα του.

Όντας με την πλάστη στο τοίχο, η Βοϊβοντίνα πίεσε και κατάφερε να φέρει στα ίσα το ματς στο 37’. Ο Ζούκιτς ανενόχλητός από τα αριστερά της περιοχής έκανε το διαγώνιο σουτ με την μπάλα να βρίσκει σε σώμα αμυντικού του ΑΠΟΕΛ, να αλλάζει πορεία και να καταλήγει στα δίκτυα του Μπέλετς.

Στα εναπομείναντα λεπτά του πρώτου ημιχρόνου οι Σέρβοι έκλεισαν τους «γαλαζοκίτρινους» στο δικό τους μισό και στο 40’ έχασαν μεγάλη φάση, με τον Μπέλετς να αποκρούει εξαιρετικά το μακρινό σουτ του Μιλοσάβγιεβιτς.

Έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 1-1 και το ΑΠΟΕΛ να καλείται παράλληλα να διαφυλάξει το προβάδισμα πρόκρισης που κρατάει.

Με την ομάδα του Σα Πίντο να έχει την κατοχή και να πιέζει για να πάριε εκ νέου προβάδισμα ξεκίνησε το Β’ μέρος στη Σερβία.

Οι «γαλαζοκίτρινοι» απείλησαν για πρώτη φορά στην επανάληψη στο 57’, με τον Φετφατζίδη να συγκλίνει από τα δεξιά, να κάνει το σουτ και την μπάλα να βρίσκει στο κεφάλι του Τραορέ και να περνάει σε κόρνερ.

Στη συνέχεια η Λευκωσιάτικη ομάδα έλεγξε πλήρως τον ρυθμό παρά το γεγονός πως η Βοϊβοντίνα ήταν αυτή που «καιγόταν» για γκολ.

Στο 74’ μετά από ωραία ενέργεια ο Εφραίμ έκανε τη σέντρα από τα αριστερά της αντίπαλης περιοχής, με την μπάλα να βρίσκει στο χέρι του Τραορέ. Ο Λετονός ρεφ υπέδειξε την άσπρη βούλα με τον αρχηγό των «γαλαζοκιτρίνων» να αναλαμβάνει την εκτέλεση και αν ευστοχεί από τα 11 βήματα για να γράψει το 2-1.

Στα εναπομείναντα λεπτά οι Σέρβοι πίεσαν για να φέρουν στα ίσα το ματς, ωστόσο η εξαιρετική αμυντική λειτουργία του ΑΠΟΕΛ δεν τους επέτρεψε να απειλήσουν περεταίρω την εστία του Μπέλετς.

Έτσι, με δεύτερη νίκη επί των Σέρβων ο ΑΠΟΕΛ προκρίθηκε στον επόμενο γύρο όπου θα αντιμετωπίσει την Ντίλα Γκόρι.

Βοϊβοντίνα (Μπάτακ): Κάρεσιτς, Τσερρομάκροβιτς, Τραορέ, Μιλοσάβγιεβιτς, Ζούκιτς, Ζέλισιτς (88' Βούκσεβιτς), Νίκολιτς, Τσούμιτς, Λαζάρεβιτς (88' Μπτζέκοβιτς), Μπαράγιε, Βούκιτς (63' Μάλμπασιτς).

ΑΠΟΕΛ (Σα Πίντο): Μπέλετς, Σούσιτς, Κρέσπο, Ντβάλι, Τσεμπάκ, Κοσταντίνοφ, Ντάλσιο (85' Βιγιαφάνες), Σαρφό (68' Πέτροβιτς), Φετφατζίδης (68' Γαβριήλ), Γουίλσον (61' Εφραίμ), Κβιλιτάια (85' Τομανέ).

Σκόρερ: 37' Ζούκιτς / 27' Σαρφό, 74' Εφραίμ

Κίτρινες: 78' Λαζάρεβιτς, 83' Ζούκιτς, 90+3' Τραορέ / 42' Ντάλσιο, 90' Τσεμπάκ, 90+3' Κρέσπο

Κόκκινες: - / -

Διαιτητής: Vitālijs Spasjoņņikovs (Λετονία)