Το τρένο του Βλάνταν…εκτροχίασε την Πάφο!

Ο ΑΠΟΕΛ έσπασε το αήττητο της ομάδας του Μπεργκ και της πήρε την κορυφή

Συνεχίζει τη ξέφρενη του πορεία του ΑΠΟΕΛ που έσπασε το αήττητο της Πάφου επικρατώντας με 2-1 μέσα στο «Στέλιος Κυριακίδης». Η ομάδα του Βλάνταν Μιλόγεβιτς με δύο στημένες φάσεις στο Α’ ημίχρονο κατάφερε να φύγει με το τρίποντο με το οποίο έπιασε κορυφή. Τα γκολ της αναμέτρησης πέτυχαν οι Σούσιτς 15’, 45’, και Ζουνίνιο 90+1’.

Με γρήγορο ρυθμό ξεκίνησε το παιχνίδι στο «Στέλιος Κυριακίδης» με τις δύο ομάδες να έχουν διάθεση να επιτεθούν και να σκοράρουν ένα γρήγορο γκολ.

Στο 14’ οι γηπεδούχοι έχασαν τεράστια ευκαιρία για να ανοίξουν το σκορ, με τον Βαλακάρι να βρίσκει στο σημείο του πέναλτι τον Τάνκοβιτς, με τον Σουηδό να κάνει σε πρώτο χρόνο το σουτ και τον Μπέλετς να αποκρούει εκπληκτικά με τα πόδια.

Στην αμέσως επόμενη φάση στο 15’, οι «γαλαζοκίτρινοι» πήραν κεφάλι στο σκορ με τον Σούσιτς να παίρνει την κεφαλιά μετά από κόρνερ του Βιγιαφάνες και να στέλνει την μπάλα στα δίκτυα του Άντος.

Ακολούθως, οι γηπεδούχου πίεσαν και απείλησαν εκ νέου στο 35’ με την κεφαλιά του Κβίντα να καταλήγει στην αγκαλιά του Μπέλετς.

Δέκα λεπτά μετά, η ομάδα του Βλάνταν Μιλόγεβιτς διπλασίασε το προβάδισμα της με τον ίδιο τρόπο και μάλιστα με τον ίδιο πρωταγωνιστή! Ο Ντβάλι πήρε την κεφαλιά από την εκτέλεση κόρνερ του Βιγιαφάνες, με τον Σούσιτς στη συνέχεια να παίρνει το ριμπάουντ και να πετυχαίνει το δεύτερο του προσωπικό γκολ.

Δυνατά μπήκε στην επανάληψη η Πάφος που βγήκε μπροστά με στόχο να φέρει στα ίσα το ματς.

Στο 55’ οι φιλοξενούμενοι έχασαν την πρώτη του καλή ευκαιρία στο Β’ μέρος με το διαγώνιο σουτ του Ικόκο από τα δεξιά να περνάει δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Μπέλετς.

Τέσσερα λεπτά μετά τα δεδομένα της αναμέτρησης άλλαξαν με την Πάφο να μένει με δέκα παίκτες μετά την αποβολή με δεύτερη κίτρινη του Κανέ.

Εκμεταλλευόμενοι την αριθμητική υπεροχή, οι «γαλαζοκίτρινοι» απειλήσαν στο 69’ με τη σέντρα του Εντονγκαλά να καταλήγει στον Βιγιαφάνες ο οποίος από το σημείο του πέναλτι έκανε σε πρώτο χρόνο το σουτ, στέλνοντας την μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Δύο λεπτά μετά, ήταν η σειρά των φιλοξενουμένων να μείνουν με παίκτη λιγότερο αφού ο Κρέσπο στέρησε καθαρή ευκαιρία επίτευξης γκολ στον Σεμέδο και είδε την απευθείας κόκκινη κάρτα.

Στο 81’ οι «γαλάζιοι» απείλησαν ξανά με τον Μπάιριτς να παίρνει την κεφαλιά από τη σέντρα του Ικόκο στέλνοντας την μπάλα λίγο πάνω από τα δοκάρια.

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων η ομάδα του Χένινγκ Μπεργκ μείωσε στο σκορ με την κεφαλιά του Ζουνίνιο, ωστόσο δεν ήταν αρκετό με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν τη νίκη και να σκαρφαλώνουν στην κορυφή.

Πάφος FC (Μπεργκ): Άντος, Κβίντα, Μπάιριτς, Ζουνίνιο, Ικόκο, Βαλακάρι (61' Χότσκο, 68' Ναμ), Τάνκοβιτς, Ζάιρο, Ντράγκομιρ, Σεμέδο, Κανέ.

ΑΠΟΕΛ (Μιλόγεβιτς): Μπέλετς, Κρέσπο, Ντβάλι, Σούσιτς, Γουίλερ, Κονσταντίνοφ, Σαρφό, Βιγιαφάνιες, Μαρκίνιος, Εφραίμ (57' Εντονγκαλά), Μπλουμ (57' Μάγκλιτσα).

Σκόρερ: 90+1' Ζουνίνιο /15', 45' Σούσιτς

Κίτρινες: 7' Κανέ, 18' Ντράγκομιρ / 44' Μαρκίνιος, 64' Σούσιτς

Κόκκινες: 59' Κανέ / 71' Κρέσπο

Διαιτητής: Pairetto Luca

VAR: Ghersini Davide