Τσεπάκ, Εφραίμ... κι ας περάσει ο επόμενος!

Ο ΑΠΟΕΛ νίκησε με 2-0 την Μπότεφ και εξασφάλισε την πρόκριση στον γ' γύρο του Conference League

Ας περάσει ο επόμενος! Χάρη σε γκολ των Τσεπάκ και Εφραίμ, από ένα στο τέλος κάθε ημιχρόνου, ο ΑΠΟΕΛ επικράτησε με 2-0 σε βάρος της Μπότεφ και σε συνδυασμό με το 0-0 της Σόφιας πήρε την πρόκριση στον γ’ προκριματικό γύρο του Conference League, όπου θα αντιμετωπίσει τον νικητή του ζευγαριού Όσιγιεκ-Κιζιζάρ.

Η ομάδα του Σωφρόνη Αυγουστή εξαργύρωσε την υπεροχή της στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα σκοράροντας στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, στο πιο ισορροπημένο δεύτερο μέρος διαχειρίστηκε το προβάδισμά του δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα και έφτασε εν τέλει σε δεύτερο τέρμα στις καθυστερήσεις κλειδώνοντας την πρόκριση.

Ο ΑΠΟΕΛ είχε την απόλυτη υπεροχή σε όλη τη διάρκεια του πρώτου μέρους. Οι παίκτες του Σωφρόνη Αυγουστή μπήκαν με διάθεση να επιβληθούν με το ξεκίνημα του ματς, κράτησαν πολύ περισσότερο την μπάλα στην κατοχή τους και με επιθετικές προσπάθειες που εκδηλώνονταν κυρίως από τα άκρα (τόσο από τους εξτρέμ όσο και από τους Τσεπάκ και Φεράρι που προωθούνταν σε κάθε ευκαιρία) προσπάθησαν να δημιουργήσουν ρήγματα στην αντίπαλη άμυνα.

Κύριος εκφραστής των επιθετικών προσπαθειών των γηπεδούχων ήταν ο Ηλία, που απείλησε με δύο κεφαλιές σε 12’ και 34’, ενώ στο 36’ νικήθηκε σε δύο χρόνους από τους Χάνκιτς και Πούντσετς που έσωσαν την εστία της ομάδας τους σε τετ-α-τετ και πλασέ στην επαναφορά αντιστοίχως. Η Μπότεφ εν τω μεταξύ, αν και είχε παθητικό ρόλο σε όλη τη διάρκεια του πρώτου μέρους, κατάφερε να απειλήσει στο 27’ με τον Τοφού που έφυγε στην πλάτη του Κρέσπο και μπήκε στην περιοχή, όμως σούταρε άστοχα.

Η υπεροχή του ΑΠΟΕΛ κεφαλαιοποιήθηκε τελικά στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν το εκτός περιοχής σουτ του Τσεπάκ κόντραρε σε αντίπαλο πριν καταλήξει στα δίχτυα του ανήμπορου να αντιδράσει Χάνκιτς που είχε ήδη κινηθεί προς την αντίθετη κατεύθυνση.

Η Μπότεφ άλλαξε την προσέγγιση της στο δεύτερο ημίχρονο, πράγμα φυσιολογικό από τη στιγμή που έμεινε πίσω στο σκορ. Οι παίκτες της κράτησαν περισσότερο την μπάλα σε σχέση με το πρώτο μέρος και κέρδισαν μέτρα στο γήπεδο, χωρίς όμως να καταφέρουν να βάλουν ιδιαίτερη πίεση στον ΑΠΟΕΛ ή να απειλήσουν στα πρώτα στάδια, καθώς οι «γαλαζοκίτρινοι» ήταν αυτοί που δημιούργησαν την πρώτη καλή φάση στο δεύτερο μέρος με τον Θεοδώρου στο 53’.

Ακολούθησε ένα ισορροπημένο, κενό από ευκαιρίες διάστημα μέχρι το 78’, όταν ο Σέκουλιτς δοκίμασε να απειλήσει από μακρινή απόσταση αλλά έστειλε την μπάλα λίγο έξω. Μέχρι τις καθυστερήσεις δεν καταγράφηκε κάτι το αξιοσημείωτο, όμως στο 93’ ο Εφραίμ εκτέλεσε άψογα το φάουλ που κέρδισε ο ίδιος, έγραψε το 2-0 και καθάρισε την πρόκριση του ΑΠΟΕΛ.

ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

ΑΠΟΕΛ (Σ. Αυγουστή): Μπέλετς, Τσεπάκ, Καρώ, Κρέσπο, Φεράρι (84' Γουήλερ), Νταουσβίλι, Σαρφό, Ντάλσιο, Εντονγκαλά (77' Σατσιάς), Θεοδώρου (84' Εφραίμ), Ηλία (64' Μάγκλιτσα).

Μπότεφ (A. Bάλεντιτς): Χάνκιτς, Πούντσετς, Σουπραγέν, Γκένεφ, Μίνκοφ, Κονατέ (68' Σέκουλιτς), Ραμπέι, Ετό, Ναντί (46' Μέρτενς), Μπραχίμι, Τοκού.

Σκόρερ: Τσεπάκ (45+1'), Εφραίμ (90+3') / -

Κίτρινες: Νταουσβίλι, Τσεπάκ, Θεοδώρου / Ναντί, Πούντσετς