Χαλάστρα Ασάντε στον ΑΠΟΕΛ

Σκόραρε στο ΓΣΠ και κράτησε την πρώην ομάδα του στην κορυφή

Στο ισόπαλο 1-1 εξήλθαν ΑΠΟΕΛ και Δόξα στο ΓΣΠ για την 24η αγωνιστική του πρωταθλήματος, με την ομάδα του Βλάνταν Μιλόγεβιτς να χάνει την ευκαιρία για να βρεθεί μόνη στη κορυφή της βαθμολογίας. Οι «γαλαζοκίτρινοι» προηγήθηκαν στο 29’ με τον Ντβάλι, όμως η ομάδα του Κώστα Σακκά δεν παρέδωσε τα όπλα και με γκολ του Ασάντε στο 48’ υποχρέωσε σε ισοπαλία τον ΑΠΟΕΛ, κάνοντας του «χαλάστρα» για να βρεθεί στην 1η θέση.

Στο πρώτο μέρος το ΑΠΟΕΛ δεν μπήκε με τον καλύτερο τρόπο στο παιχνίδι, καθώς η Δόξα έβρισκε εύκολα διαδρόμους προς την περιοχή του Μπέλετς.

Στο 9ο λεπτό έχασε τεράστια διπλή ευκαιρία, πρώτα με τον Τρούγιτς να κάνει το πλασέ, ο Κρέσπο έδιωξε στη γραμμή και μετά το σουτ του Σαντίκ αποκρούστηκε από τα σώματα τον αμυντικών των «γαλαζοκιτρίνων». Εφτά λεπτά αργότερα η ομάδα του Κώστα Σακκά έχασε νέα διπλή ευκαιρία με τον Σαντίκ να πιάνει την κεφαλιά, τον Μπέλετς να λέει «όχι» και στην επαναφορά ο Τρούγις από πολύ κοντά έστειλε την μπάλα έξω. Ενώ ένα λεπτό μετά αποχώρησε ως τραυματίας ο Φεράρι, καθώς τραυματίστηκε στο κεφάλι σε εναέρια μονομαχία, στη θέση του πέρασε ο Γουΐλερ.

Από εκεί και πέρα το ΑΠΟΕΛ προσπάθησε να ανέβει και να κερδίσει μέτρα στο γήπεδο, δημιουργώντας δύο προϋποθέσεις στο 18’ και στο 19’ με τον Εφραίμ με πλασέ στην κίνηση να στέλνει την μπάλα έξω, ενώ αμέσως μετά το σουτ του Μπεν αποκρούστηκε από τους αμυντικούς.

Η ομάδα του Μιλόγεβιτς κρατούσε μπάλα και προσπαθούσε να βρει ανοιχτούς διαδρόμους για να απειλήσει. Στο 29’ ήρθε το ζητούμενο για τους «γαλαζοκίτρινους» από στημένη φάση. Κέρδισε φάουλ ο Εφραίμ πλάγια αριστερά, το εκτέλεσε ο Μπεν και ο Ντβάλι με κεφαλιά έκανε το 1-0 για την ομάδα του.

Από εκεί και πέρα το ΑΠΟΕΛ πατούσε πολύ καλύτερα μέσα στο γήπεδο και έχασε δύο τεράστιες ευκαιρίες σε διάστημα ενός λεπτού. Στο 36’ ο Μπεν έκανε την μπαλιά, ο Μακέντα έπιασε την κεφαλιά, έδιωξαν πάνω στη γραμμή οι της Δόξας και με τη βοήθεια του δοκαριού, ενώ ένα λεπτό μετά στο 37’ ο Μακέντα απείλησε ξανά με κεφαλιά, όμως ο Σισκόφσκι έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ.

Το ΑΠΟΕΛ συνέχισε να πολιορκεί την άμυνα της Δόξας και στο 43’ έχασε άλλη μεγάλη ευκαιρία μετά από εκτέλεση φάουλ του Μπεν, ο Ντάλσιο μέσα στην περιοχή έπιασε το σουτ, όμως η μπάλα έφυγε έξω. Έτσι το πρώτο μέρος έληξε με 1-0 υπέρ της ομάδας του Βλάνταν Μιλόγεβιτς.

Στο δεύτερο μέρος και πάλι το ΑΠΟΕΛ δεν ξεκίνησε καλά, όμως αυτή τη φορά πλήρωσε την αδράνεια του. Με το «καλημέρα» η Δόξα κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση. Στο 48’ ο Κοβάσεβιτς από δεξιά έκανε την συρτή μπαλιά και ο Ασάντε από πολύ κοντά έφερε το παιχνίδι στα ίσα, κάνοντας το 1-1.

Από εκεί και πέρα η Δόξα αμύνθηκε αρκετά καλά και περιόρισε σε μεγάλο βαθμό τις επιθετικές ενέργειες του ΑΠΟΕΛ. Από την άλλη η ομάδα του Βλάνταν Μιλόγεβιτς επηρεάστηκε σε σημαντικό βαθμό από το γκολ της ισοφάρισης και δυσκολευόταν να οργανωθεί εύκολα και να απειλήσει με αξιώσεις την εστία του Σισκόφσκι.

Μετά το 70’ το ΑΠΟΕΛ ανέβηκε περισσότερο μέσα στο γήπεδο, ασκώντας πίεση στη Δόξα για να φτάσει σε ένα δεύτερο γκολ. Στο 72’ ο Ντάλσιο από πλεονεκτική θέση μέσα στην περιοχή, έκανε το σουτ, όμως ο Σισκόφσκι απέκρουσε, κρατώντας το 1-1.

Στο 75’ ο Βιγιαφάνες έχασε άλλη ευκαιρία για τους γηπεδούχους, κάνοντας ένα πολύ όμορφο σουτ, όμως ο Σισκόφσκι απογειώθηκε και έδιωξε σε κόρνερ.

Στα τελευταία λεπτά το ΑΠΟΕΛ ανέβηκε, ασκώντας ακόμη μεγαλύτερη πίεση της Δόξας, όμως ο Κώστας Σακκάς πέρασε αμυντικογενείς παίκτες μέσα στο γήπεδο για να κρατήσει την ισοπαλία και προσπάθησε να χτυπήσει με αντεπιθέσεις, οι οποίες εξουδετερώθηκαν από την άμυνα των «γαλαζοκιτρίνων».

Στις καθυστερήσεις η Δόξα στο 91’ έχασε ευκαιρία για να σκοράρει, όμως το σουτ του Μπένι ήταν άστοχο, ενώ στο 93’ το ΑΠΟΕΛ έχασε τεράστια ευκαιρία με τον Μαρκίνιος να κάνει το σουτ, όμως ο Σισκόφσκι κράτησε το 1-1.

Στους 53 βαθμούς το ΑΠΟΕΛ στη 2η θέση και στους 15 βαθμούς η Δόξα στη 15η θέση της βαθμολογίας.

Εντεκάδες:

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Τσεπάκ, Κρέσπο, Ντβάλι, Φεράρι, Κονσταντίνοφ, Σαρφό, Ντάλσιο, Εφραίμ, Μπεν, Μακέντα.

Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Τσιλιγγίρης, Νταουσβίλι, Βιγιαφάνιες, Σατσιάς, Ηλία, Μαρκίνιος, Γουίλερ.

Δόξα: Σισκόφσκι, Αντενόν, Τιτζιανί, Σαντίκ, Ασαμόα, Κοβάσεβιτς, Καραμανώλης, Στυλιανού, Τραϊτσέφσκι, Ασάντε, Τρούγιτς.

Στον πάγκο: Κων/νου, Μπένι, Κέρλα, Ίλιτς, Ογιάλα, Παυλίδης, Φασουλιώτης, Ερέρα, Ναγκάρ, Μέσκα.

Σκόρερ: 29' Ντβάλι/48' Ασάντε

Κίτρινες: Σαρφό/Τρούγιτς