Ξεροσφύρι… «x»

Με δύο γκολ στο Α’ μέρος ΑΠΟΕΛ και Απόλλωνας έμειναν στο 1-1

Μοιρασιά στο ΓΣΠ με το ΑΠΟΕΛ και τον Απόλλωνα να μένουν στο 1-1. Σε ένα παιχνίδι που και οι δύο ομάδες έχασαν μεγάλες ευκαιρίες, δεν κατάφερε καμία να πάρει το ζητούμενο και μοιράστηκαν από ένα βαθμό. Τα γκολ της αναμέτρησης πέτυχαν οι Πέτροβιτς 31’ και Νταρίκουα 45+5’.

Με το ΑΠΟΕΛ να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων και τον Απόλλωνα να περιμένει στο δικό του μισό, ξεκίνησε το παιχνίδι στη Λευκωσία.

Η πρώτη καλή φάση στο παιχνίδι άνηκε στους «γαλαζοκίτρινους» στο 6ο λεπτό, με τον Βιτάλ να επιχειρεί το δυνατό μακρινό σουτ και τον Λέουβενμπεργκ να αποκρούει με γροθιές.

Στο 10’ οι γηπεδούχοι «ζευγάρωσαν» τις ευκαιρίες τους με τον Κβιλιτάια να παίρνει την κεφαλιά από τη σέντρα του Ντογκαλά και την μπάλα να καταλήγει λίγο πάνω από τα γκολπόστ.

Η ομάδα του Σα Πίντο συνέχισε να έχει την υπεροχή και στο 27’ «άγγιξε» το γκολ! Ο Σούσιτς συνδυάστηκε άψογα με τον Σαρφό από τα δεξιά, ο πρώτος έκανε ακολούθως τη σέντρα με τον Μαρκίνιος να παίρνει την κεφαλιά και τον Λέουβενμπεργκ να αποκρούει σωτήρια.

Τέσσερα λεπτά μετά ο «μονόλογος» του ΑΠΟΕΛ μετουσιώθηκε σε γκολ! Ο Πέτροβιτς πήρε την κεφαλιά μετά από σέντρα του Ντογκαλά από τα δεξιά και έδωσε προβάδισμα στους «γαλαζοκίτρινους».

Στη συνέχεια ο Απόλλωνας έβγαλε αντίδραση και έχασε καλή ευκαιρία στο 41’ για να φέρει στα ίσα το ματς. Ο Χάμπος με ένα υπέροχο πλασέ έξω από την περιοχή, έστειλε την μπάλα δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Μπέλετς!

Το ζητούμενο για την ομάδα του Μιλόγεβιτς ήρθε στο 45+5’, με τον Νταρίκουα να εκμεταλλεύεται μια αναμπουμπούλα μέσα στην περιοχή του ΑΠΟΕΛ μετά από στημένη φάση… και με τον Μπέλετς να βρίσκεται στο έδαφος να στέλνει την μπάλα στα δίκτυα για το 1-1.

Με πολύ αργό ρυθμό ξεκίνησε η επανάληψη στο ΓΣΠ με τις δύο ομάδες να κάνουν αρκετά λάθη και να μην μπορούν να γίνουν απειλητικές προς την αντίπαλη εστία.

Στο 57ο λεπτό οι η ομάδα του Σα Πίντο έχασε την πρώτη καλή ευκαιρία στο Β’ μέρος με τον Σαρφό να συγκλίνει από τα δεξιά, να κάνει το σουτ και τον Λέουβενμπεργκ να αποκρούει με τα πόδια!

Δέκα λεπτά μετά η Λευκωσιάτικη ομάδα απείλησε εκ νέου με τον νεοεισελθόντα Εφραίμ να κάνει το διαγώνιο πλασέ από τα αριστερά και την μπάλα να κοντράρει στον Νταρίκουα και να περνάει σε κόρνερ.

Το ΑΠΟΕΛ συνέχισε να έχει την υπεροχή και έχασε ακόμα μια καλή φάση στο 75’, με πρωταγωνιστή τον Σούσιτς ο οποίος από το δεύτερο δοκάρι έκανε το γυριστό σουτ με την μπάλα να βρίσκει στο σώμα του Εκπολό και να περνάει και πάλι σε κόρνερ.

Στο 89o λεπτό ο Απόλλωνας έχασε την μεγαλύτερη ευκαιρία στον αγώνα για να «κλέψει» το ματς! Ο Σαγκάλ μόνος απέναντι από τον Μπέλετς δεν μπόρεσε να νικήσει τον Σλοβάκο ο οποίος «ψάρεψε» τον εξτρέμ του Απόλλωνα.

Έτσι οι δύο ομάδες έμειναν στο 1-1 και μοιράστηκαν από ένα βαθμό.

ΑΠΟΕΛ (Σα Πίντο): Μπέλετς, Σούσιτς, Πέτροβιτς, Ντβάλι, Βιτάλ, Κονσταντίνοφ (62' Βιγιαφάνες), Ντάλσιο, Σαρφό (76' Γουίλσον), Μαρκίνιος (62' Εφραίμ), Εντονγκαλά (76' Φετφατζίδης), Κβιλιτάια (76' Τομανέ).

Απόλλων (Μιλόγεβιτς): Λέουφενμπεργκ, Εκπολό, Πεϊμπέρνς, Γιούρτσεβιτς, Νταρίκβα, Χάμπος, Κολ, Πέρετζ (46' Αμπντουραχίμι), Βαλμπουενά (69' Τέκιε), Κοστάκε (46' Σαγκάλ), Κρμέντσικ (84' Μάρκες).

Σκόρερ: 31' Πέτροβιτς / 45+5' Νταρίκουα

Κίτρινες: 59' Κονσταντίνοφ, 89' Πέτροβιτς / 49' Αμπντουραχίμι, 70' Σαγκάλ, 71' Τέκιε

Διαιτητής: Manganiello Gianluca

VAR: Δημήτρης Σολωμού