Απόδρασε απ’ το Παραλίμνι… με Ντιγκινί

Στις νίκες επέστρεψε ο Απόλλωνας που κέρδισε εκτός έδρας την Ένωση με 1-0

Σημαντική νίκη για τον Απόλλωνα που επικράτησε της ΕΝΠ με 1-0 με γκολ του Ντιγκινί. Οι «κυανόλευκοι» έφτασαν στις έξι νίκες και πέρασαν στην 5η θέσδη έχοντας 22 βαθμούς.  Η ομάδα της ΕΝΠ  ήταν καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο αλλά δεν κατάφερε στο τέλος του αγώνα να φύγει με βαθμολογικό κέρδος με τους «βυσσινί» να παραμένουν στην 12η θέση.

Α Μέρος
Το παιχνίδι άρχισε με την ομάδα της ΕΝΠ να μπαίνει αρκετά δυνατά και να χάνει ευκαιρία μόλις στο 1ο λεπτό με τον Βούκσεβιτς να κάνει το σουτ και την μπάλα να κοντράρει και να περνάει σε κόρνερ. Η ομάδα του Μαρίνου Σατσιά απείλήσε και στο 6ο λεπτό με τον Μέιρα να σουτάρει με την μπάλα να κοντράρει κάπου και να περνάει διπλά απο το δοκάρι του Γιοβάνοβιτς. Η τρίτη ευκαρία στον αγώνα ήταν και πάλι για τους «γηπεδούχους» με τον Κωνσταντίνου να φεύγει τετ α τετ απέναντι στον Γιοβάνοβιτς με τον τερματοφύλακα του Απόλλωνα να σώζει την ομάδα του. Η πρώτη φάση απο μεριάς των «φιλοξενούμενων» ήρθε στο 21ο λεπτό με τον Αλεσάμι να κάνει το γύρισμα με τον Κόστιτς να μαζεύει την μπάλα. Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε με τις δύο ομάδες να κάνουν αρκετά λάθη. Η επόμενη ευκαιρία στον αγώνα ήρθε και πάλι για τους «βυσσινί» λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου με τον Ντιαβαρά να σουτάρει αλλά ο Γιοβάνοβιτς να αποκρούει εύκολα. Το πρώτο ημίχρονο έληξε με τα στατιστικά να δείχνουν πέντε τελικές για την ΕΝΠ και μόλις μια για τον Απόλλωνα.

Β' Μέρος

Ο Απόλλωνας μπήκε μεταμορφωμένος με τους ποδοσφαιριστές του να αρχίζουν να παίρνουν όλες τις μονομαχίες. Στο 49ο λεπτό μετά απο ωραίο γύρισμα του Βούκασιν Γιοβάνοβιτς ο Ντιγκινί απο κοντά έστειλε την μπάλα με κεφαλιά στα δίκτυα. Ο Γάλλος ποδοσφαιριστής του Απόλλωνα σκόραρε το πρώτο του γκολ για τη φετινή του χρονιά κάτι που χαροποιεί τους ιθύνοντες της Λεμεσιανής ομάδας. Μετά το γκολ τα πράγματα ήταν ευκολότερα για τους ποδοσφαιριστές του Μακρίδη καθώς διαχειρίστηκαν το υπερ τους προβάδισμα χωρίς να απειληθούν ιδιαίτερα απο τους παίκτες του Μαρίνου Σατσιά. Στο 75ο λεπτό ο Πίττας με ωραίο σουτ εκτός περιοχής πήγε να νικήσει τον Κόστιτς αλλά ο τερματοφύλακας της ΕΝΠ απέκρουσε εντυπωσιακά τη μπάλα. Το παιχνίδι κύλησε στο ίδιο τέμπο με τους ποδοσφαιριστές του Απόλλωνα να κυκλοφορούν τη μπάλα και να μην αφήνουν περιθώρια στους ποδοσφαιριστές των «βυσσινί». Έτσι ο Απόλλωνας επέστρεψε στις νίκες και προσπέρασε την Ομόνοια στην 5η θέση.