Αποκλεισμός... από πιτσιρικαρία Σλοβάκων

Μετά την ήττα στην Λάρνακα... η ισοπαλία στη Ζίλινα αναγκάζει τον Απόλλωνα να μείνει εκτός Ευρώπης

Άσχημα τα νέα από την Σλοβακία… καθώς ο Απόλλωνας αποχαιρέτησε νωρίς φέτος την Ευρώπη, μιας και το ισόπαλο 2-2 με τη Ζίλινα δεν ήταν αρκετό για την ομάδα της Λεμεσού, ούτως ώστε να προκριθεί στην επόμενη φάση του Κόνφερενς Λιγκ.

Δύο φορές προηγήθηκαν οι «κυανόλευκοι» με τους Κολ (13΄) και Ζράντι (51’), ωστόσο ισάριθμες φορές απάντησαν οι γηπεδούχοι με τους Μπερνάτ (27’) και Τζιμπρίλ (79’).

Το πάλεψε ο Απόλλωνας, που ήταν βελτιωμένος σε σχέση με το πρώτο ματς, αλλά αυτό από μόνο του δεν ήταν αρκετό, καθώς οι Σλοβάκοι αποδείχθηκαν υψηλό εμπόδιο και αρκετά πιο έτοιμη ομάδα.

Πολύ καλά ξεκίνησε τον αγώνα ο Απόλλωνας, οι ποδοσφαιριστές του οποίου μπήκαν αποφασισμένοι για να πετύχουν ένα γρήγορο γκολ.

Μάλιστα, απείλησαν τους Σλοβάκους μόλις στο 4’, με τον Νασιμέντο, ο οποίος μετά από σέντρα του Χαμάς στη περιοχή, ο Βραζιλιάνος έκανε ανενόχλητος τη κεφαλιά και έστειλε τη μπάλα έξω.

Οι ποδοσφαιριστές της Ζίλινα απάντησαν στις καλές στιγμές πέντε λεπτά αργότερα με σουτ του Μπερνάτ, το οποίο όμως «έβγαλε» ο Γιοβάνοβιτς.

Οι «κυανόλευκοι» συνέχισαν να πιέζουν και στο 13’ κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ με δυνατό σουτ του Κολ εντός περιοχής. Η ασίστ έγινε από τον Φιλιώτη.

Ωστόσο, η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη για την ομάδα της Λεμεσού, αφού οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές και επέβαλαν τον ρυθμό τους, χάνοντας μάλιστα και αρκετές ευκαιρίες.

Η πρώτη καλή στιγμή των Σλοβάκων μετά το γκολ του Κολ, ήρθε στο 18, όταν ο Τζιμπρίλ με σουτ εντός περιοχής έστειλε τη μπάλα έξω, ενώ την ίδια κατάληξη είχε και το σουτ που επιχείρησε από πλεονεκτική θέση, δύο λεπτά μετά.

Στο 22’ ο Ντούρις με σουτ εκτός περιοχής ανάγκασε τον Γιοβάνοβιτς να πέσει και να αποκρούσει, ενώ οι προσπάθειες της Ζίλινα απέφεραν καρπούς στο 27’, όταν ο Μπερνάτ με δυνατό σουτ εντός περιοχής έφερε το ματς στα ίσα.

Οι γηπεδούχοι δεν κατέβασαν στροφές και στο 35’ ο Κιόερ έχασε σπουδαία ευκαιρία, αφού σούταρε ανενόχλητος από το ύψος του πέναλτι, αλλά δεν βρήκε καλά τη μπάλα, η οποία κατάληξε στον Γιοβάνοβιτς.

Επίσης, πρέπει να σημειώσουμε ότι στο 38’ ο Μάρκοβιτς έκανε χέρι εντός περιοχής μετά από κεφαλιά του Τζιμπρίλ, ωστόσο ο διαιτητής δεν υπέδειξε την άσπρη βούλα.

Το μόνο που μπόρεσαν να κάνουν οι ποδοσφαιριστές του Απόλλωνα ήταν να απειλήσουν με δύο σουτ εκτός περιοχής του Πίττα (26’ και 37’), με τον Πέτρας να απαντάει αρνητικά και στις δύο περιπτώσεις.

Το 1-1 ήταν το σκορ του πρώτου μέρους.

Από εκεί που έμεινε το πρώτο ημίχρονο συνεχίστηκε το δεύτερο, αφού οι γηπεδούχοι ήταν η ομάδα που πατούσε καλύτερα, χάνοντας και τη πρώτη τελική της επανάληψης με άστοχο σουτ του Ντούρις στο 48’.

Παρόλα αυτά, ο Απόλλωνας δεν άργησε να βγάλει αντίδραση και στο 51’ ο Ζράντι έδωσε εκ νέου προβάδισμα στην ομάδα του με ένα πολύ δυνατό σουτ εντός περιοχής. Στον Λιβανέζο μεσοεπιθετικό έδωσε ο Νταμπό.

Ακολούθως, οι «κυανόλευκοι» ισορόπησαν τον αγώνα και με τις αλλαγές που έκανε ο Τσόρνιγκερ, προσπάθησαν να πετύχουν και τρίτο τέρμα που θα ισοφάριζε το σκορ του πρώτου αγώνα.

Ταυτόχρονα όμως η Ζίλινα παρέμεινε πολύ επικίνδυνη και στο 72΄οι γηπεδούχοι έχασαν ανεπανάληπτη ευκαιρία. Συγκεκριμένα, ο Γιοβάνοβιτς απόκρουσε σε πρώτο χρόνο το σουτ του Κάπραλικ, ενώ στη συνέχεια της φάσης ο Μίναρικ από κοντινή απόσταση έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.

Στο 77’ ήταν η σειρά του Απόλλωνα να απειλήσει με σουτ του Φιλιώτη, ο οποίος από πλεονεκτική θέση έστειλε τη μπάλα μόλις έξω.

Δύο λεπτά αργότερα, ο Τζιμπρίλ έμελε να μειώσει σημαντικά τις πιθανότητες του Απόλλωνα για πρόκριση, αφού διαμόρφωσε το 2-2 με κοντινή προβολή.

Ο ίδιος θα μπορούσε να πετύχει και τρίτο γκολ για την ομάδα του αν στο 85’ δεν σημάδευε το δοκάρι.

Ζίλινα: Πέτρας, Ρούσνακ, Μίναρικ, Κιόερ, Ανάγκ, Γκόνο (88' Μύσλοβιτς), Φάζλαγκ, Μπερνάτ (60' Mπιχακιάν), Καπράλικ (88' Σλεμπνόντικ), Τζιμπρίλ, Ντούρις (91' Γκολζιάν).

Απόλλων: Γιοβάνοβιτς, Χαμάς (63' Μαυρίας), Φιλιώτης, Oυέλινγκτον, Κατελάρης (53' Μαλεκκίδης), Χάμπος, Κολ (63' Ίλιεφ), Μάρκοβιτς (78' Ντένιτς), Ζράντι, Πίττας, Νταμπό (78' Γιάγκα).

Σκόρερ: 27' Μπερνάτ, 79' Τζιμπρίλ / 13' Κολ, 51' Ζράντι.

Κίτρινες: 93' Σλεμπνόντικ / 54' Χάμπος, 72' Νταμπό.

Κόκκινες: - / -

Διαιτητής: Alexandre Boucaut.