Απόλλων: Η αναφορά των... διεθνών

Τι έκαναν όσοι είχαν υποχρεώσεις με τις Εθνικές τους ομάδες

Δέκα συνολικά ποδοσφαιριστές του Απόλλωνα είχαν υποχρεώσεις με τις Εθνικές τους ομάδες το προηγούμενο διάστημα. Μερικοί εξ αυτών αγωνίστηκαν και στα δύο παιχνίδια των χωρών τους, άλλοι χρησιμοποιήθηκαν λιγότερο, ενώ δύο παίκτες των «κυανολεύκων» κατάφεραν να σκοράρουν. Πάμε όμως να δούμε αναλυτικά τι έκανε ο καθένας... την περασμένη εβδομάδα.

Εθνική Κύπρου

Κλήση από το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα πήραν οι Δημήτρης Δημητρίου, Χάμπος Κυριάκου, Ντανίλο Σπόλιαριτς, Ιωάννης Πίττας και Βαλεντίν Ρομπέρζ, με τον τελευταίο όμως να αποχωρεί λόγω του ότι ήταν άρρωστος (υπολογίζεται κανονικά με ΑΕΚ). Ο 23χρονος κίπερ είδε από τον πάγκο το φιλικό κόντρα στη Βουλγαρία, ωστόσο μέτρησε ενενηντάλεπτη συμμετοχή στη νίκη με το Ισραήλ.

Ως βασικοί αγωνίστηκαν και στα δύο παιχνίδια οι Χάμπος Κυριάκου και Ιωάννης Πίττας, που έγιναν αλλαγή στο δεύτερο ημίχρονο. Μάλιστα, ο συμπατριώτης μας επιθετικός είναι αυτός που πέτυχε το δεύτερο γκολ στο ματς με τους Ισραηλινούς. Δύο συμμετοχές με το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα πρόσθεσε στο βιογραφικό του και ο Ντανίλο Σπόλιαριτς, που στο πρώτο αγωνίστηκε ως αλλαγή και στο δεύτερο ως βασικός.

Εθνική Ελπίδων

Δύο συμμετοχές ως αλλαγή μέτρησε με την Εθνική Κύπρου κάτω των 21 ετών ο Γιώργος Ποντικός, που χρησιμοποιήθηκε στο δεύτερο ημίχρονο των φιλικών αγώνων με Βόρεια Μακεδονία (1-1) και Σερβία (2-2).

Εθνική Βουλγαρίας

Και στους δύο αγώνες της Εθνικής Βουλγαρίας μέτρησε χρόνο συμμετοχής ο Ίλιαν Ίλιεφ. Απέναντι στην ομάδα μας πήρε φανέλα βασικού, ενώ στη λευκή ισοπαλία με το Λουξεμβούργο πέρασε στο ματς ως αλλαγή στο 45’. Ο εξελίξιμος ποδοσφαιριστής μετρά ήδη έξι συμμετοχές μετά την επιστροφή του απ' τον τραυματισμό που πέρασε και δείχνει να ανεβαίνει σιγά σιγά.

Εθνική Λιβάνου

Ενενηντάλεπτη συμμετοχή στο μοναδικό φιλικό που έδωσε ο Λίβανος μέτρησε ο Μπασέλ Ζράντι, που είδε όμως τη χώρα του να χάνει από το Κουβέιτ με 2-0. Να συνεχίσει από εκεί που έμεινε κόντρα στον Ακρίτα καλείται ο 29χρονος άσος.

Εθνική Ανγκόλας

Σημαντική ήταν η διακοπή για τον Βα, αφού επέστρεψε στη δράση με την Εθνική του ομάδα μετά από ένα χρόνο. Ο Βραχύσωμος εξτρεμ πήρε λεπτά συμμετοχής τόσο στη φιλική νίκη με 1-0 κόντρα στην Μποτσουάνα, όσο και στην ισοπαλία (1-1) με τη Νότιο Αφρική.

Εθνική Κ21 Ισραήλ

Τις 17 συμμετοχές με την Εθνική Ελπίδων του Ισραήλ έφτασε ο Ίντο Σαχάρ, που αγωνίστηκε ως βασικός και στα δύο φιλικά της ομάδας του. Αρχικά κέρδισαν τη Γεωργία με 2-1, ενώ ακολούθως εξήλθαν ισόπαλοι 1-1 με την Ουκρανία, χάρη στην εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του ιδίου στο 71’.