Απόλλωνας - ΑΠΟΕΛ 1-0: Ζωντανός στο όνειρο

Η ομάδα της Λεμεσού παραμένει «ζωντανή» στη διεκδίκηση του τίτλου

Ζωντανός στο όνειρο ο Απόλλωνας μετά την πολύτιμη νίκη του επί του ΑΠΟΕΛ. Η ομάδα του Απόλλωνα κατάφερε με ένα πανέμορφο τέρμα του Παπουλή να πάρει του τρεις βαθμούς. Η διαφορά από την κορυφή έχει μειωθεί στους 4 βάθμους και ο Απόλλωνας έχει το δικαίωμα να ελπίζει.

Με δύναμη ξεκίνησε το παιχνίδι, όπως άλλωστε περιμέναμε από ένα τέτοιο ντέρμπι. Οι δυο ομάδες προσπάθησαν να κυριαρχήσουν στον χώρο του κέντρου, χωρίς επιτυχία. Πότε η μια ομάδα, πότε η άλλη έβγαιναν μπροστά. Στο 7’ καταγράφηκε η πρώτη ευκαιρία του αγώνα, όταν ο Πιέρος έδωσε εξαιρετική πάσα στον Βάντερ, που μπήκε στην περιοχή όμως το τελείωμα του ήταν πολύ κακό. Στο 11΄ο Ντα Σίλβα βρήκε τον χώρο που έψαχνε, έκανε το σουτ, όμως η μπάλα κόντραρε σε σώματα αμυντικών. Παρά τη θέληση των δυο ομάδων να επιτεθούν, οι χώροι στις άμυνες ήταν καλά κλειστοί. Χαρακτηριστικό το γεγονός πως η επόμενη καλή ευκαιρία ήρθε στο 22’, όταν ο Πιέρος Σωτηρίου, έπιασε την κεφαλιά όμως η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Βάλε. Στο επόμενο λεπτό όμως, ο Σακέτι είχε ένα καλό σουτ, μετά από κόρνερ με την μπάλα όμως να φεύγει έξω. Στο 27’ ο Μπερτόλιο βρέθηκε με χώρο, έκανε το σουτ, όμως η μπάλα έφυγε μόλις πάνω από τα δοκάρια. Στο 32’ ο Γιαννιώτας έκανε όμορφη κίνηση και βρήκε το χώρο για μπαλιά, την έκανε και ο Πιέρος Σωτηρίου δεν κατάφερε να πιάσει την κεφαλιά όπως θα ήθελε. Στο 41’ όμως τα πάντα άλλαξαν όταν ο Αστίθ δεν έδιωξε σωστά τη μπάλα, η οποία έφθασε στον Παπουλή που με σουτ, έγραψε το 1-0. Ο ΑΠΟΕΛ έψαξε την άμεση απάντηση, όμως η κεφαλιά του Πιέρου έφυγε λίγο έξω. Στο 45’ ο Βάντερ εκτέλεσε ένα φάουλ σε πολύ καλό σημείο με την μπάλα όμως να φεύγει πάνω από τα δοκάρια του Βάλε.

Με σκοπό να ανατρέψει τα εις βάρος του δεδομένα μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο ο ΑΠΟΕΛ. Μόλις στο 47’ ο Λάγο έκανε την μπαλιά στην περιοχή, ο Πίερος έπιασε την κεφαλιά όμως η μπάλα έφυγε έξω. Δυο λεπτά αργότερα ο Κάνιας δοκίμασε το πόδι του από μακριά, όμως η μπάλα πέρασε έξω. Στο 57’ ο Παπουλής μετά βρήκε το χώρο που ήθελε, έκανε το σουτ, όμως ο Βάτερμαν είπε εντυπωσιακά όχι. Επόμενη φάση καταγράφηκε στο 66’ όταν ο Σέρτζιο βρέθηκε μόνος στην περιοχή του ΑΠΟΕΛ, όμως το πλασέ του πέρασε ελάχιστα έξω. Στο επόμενο λεπτό ο ΑΠΟΕΛ έχασε διπλή ευκαιρία όταν ο Βάλε είπε όχι τόσο στον Πιέρο Σωτηρίου, όσο και στον Μπαράλ. Στο 68’ ο Γιαννιώτας εκτέλεσε ένα φάουλ, ο Μπαράλ έπιασε την κεφαλιά στα χέρια του Βάλε όμως η μπάλα. Στο επόμενο λεπτό ο Ντα Σίλβα βρέθηκε στην περιοχή του ΑΠΟΕΛ, έκανε το σουτ, όμως ο Ιωάννου έβαλε την κόντρα. Στο 80’ ο Μπαράλ έπιασε στην κίνηση ένα σουτ, όμως η μπάλα πέρασε μόλις έξω. Στο 83’ ο Μάγκλιτσα, έχασε την ευκαιρία του αγώνα. Μόνος κυριολεκτικά, μόνος με την πόρτα σημάδεψε το δοκάρι. Στο 87’, ο Μπαράλ έκανε το δυνατό σουτ, ο Βάλε όμως είπε και πάλι όχι. Μέχρι το τέλος του αγώνα δεν καταγράφηκε κάποια άλλη φάση και έτσι ο Απόλλωνας πήρε τους πολύτιμους 3 βαθμούς.

Απόλλων: Βάλε, Σέρτζιο, Βινίσιους, Κυριάκου, Γκόμες, Πέδρο, Σακέτι, Παπουλής, Ντα Σίλβα, Σαρδινέρο, Μάγκλιτσα

ΑΠΟΕΛ: Βάτερμαν, Λάγο, Μιλάνοφ, Ιωάννου, Αστίθ, Κάνιας, Μοράις, Βάντερ, Γιαννιώτας, Μπερτόλιο, Σωτηρίου