Φοβήθηκε ο Γιάννης το Νορβηγό και ο Νορβηγός το Γιάννη

Κουράστηκαν για ένα βαθμό ... κουράζοντας μας

Στο εξ αναβολής ντέρμπι της 5ης αγωνιστικής, Απόλλωνας και Ομόνοια εξήλθαν ισόπαλοι χωρίς τέρματα. Οι φιλοξενούμενοι ήταν εκείνοι που κρατούσαν περισσότερο μπάλα, όμως το παιχνίδι θα μήνει στην μνήμη για τις λιγοστές του καλές στιγμές.

Στη κορυφή της βαθμολογίας παρέμεινε ο Απόλλωνας που μετρά πλέον 40 βαθμούς, ενώ η Ομόνοια έφτασε τους 37 και είναι στο μείον ένα από την δεύτερη ΑΕΛ, η οποία όμως μετρά ένα ματς λιγότερο.

Στη μεγαλύτερη διάρκεια του πρώτου μέρους, οι ποδοσφαιριστές της Ομόνοιας κρατούσαν περισσότερο μπάλα και προσπαθούσαν να απειλήσουν με οργανωμένες επιθέσεις, ενώ ο Απόλλωνας έβγαινε μπροστά κυρίως με αντεπιθέσεις.

Η πρώτη τελική σημειώθηκε στο 23’, όταν μετά από σέντρα του Παναγιώτου, ο Πίττας έκανε το σουτ από το ύψος του πέναλτι και έστειλε τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Πέντε λεπτά αργότερα καταγράφηκε και η πρώτη καλή στιγμή για τους φιλοξενούμενους, με τον Λοίζου να διανύει μερικά μέτρα και να σουτάρει από το ύψος της μεγάλης περιοχής. Η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι και πέρασε μόλις έξω.

Στα τελευταία στάδια του πρώτου μέρους οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές και στο 40' απείλησαν εκ νέου με τον Πίττα. Ο Κύπριος διεθνής σούταρε λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή του Φαμπιάνο και έστειλε τη μπάλα έξω. Ένα λεπτό μετά είχαμε νέο άστοχο σουτ του Ματέι, επίσης εκτός περιοχής.

Το 0-0 ήταν το σκορ του πρώτου ημίχρονο, το οποίο θα μείνει στην μνήμη για τον χαμηλό του ρυθμό και τις λιγοστές ευκαιρίες που καταγράφηκαν κατά τη διάρκεια του.

Β΄ Ημίχρονο

Όπως και στο πρώτο μέρος, έτσι και στο δεύτερο, οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν πιο επιθετικά από τον αντίπαλο τους και πίεσαν για να ανοίξουν το σκορ.

Η πρώτη τελική στην επανάληψη σημειώθηκε στο 53’, με ένα σουτ του Τζιωνής λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή του Δημητρίου. Η μπάλα κόντραρε σε αμυντικό του Απόλλωνα και πέρασε σε κόρνερ.

Στη συνέχεια ο Απόλλωνα άλλαξε το σχηματισμό του σε 3-4-3, ενώ πέρασε στον αγώνα ο Βασιλείου αντί του Γιαννιώτα. Μετά από αυτή την εξέλιξη οι γηπεδούχοι έγιναν πιο απειλητικοί και θα μπορούσαν να ανοίξουν το σκορ με τον Πέδρο στο 65’. Ο Πορτογάλος με ένα φοβερό σουτ λίγα μέτρα έξω από τη μεγάλη περιοχή του Φαμπιάνο, ανάγκασε τον Βραζιλιάνο σε δύσκολη επέμβαση. Αυτή ήταν και η πρώτη τελική στον στόχο.

Στην συνέχεια οι δύο ομάδες συνέχισαν να προσπαθούν για να ανοίξουν το σκορ, αλλά έλειψε η μεγάλη ευκαιρία και έτσι το 0-0 έμεινε μέχρι το τέλος.

Highlight: Η έμφαση που έδωσαν οι δύο ομάδες στο τακτικό κομμάτι, αφού δεν πάρθηκαν ιδιαίτερα ρίσκα και έτσι το σκορ έμεινε στην λευκή ισοπαλία.

Απόλλων (Γ. Πετράκης): Δημητρίου, Φιλιώτης, Γιούστε, Κατελάρης, Σάλαϊ, Χάμπος, Πίττας, Πέδρο, Γιαννιώτας (58' Βασιλειού), Ματέι (82' Νταμπό), Ντιγκινί.

Ομόνοια (Χ. Μπεργκ): Φαμπιάνο, Σέχου, Λούφτνερ, Χούμποτσαν, Λέσιακς, Γκόμεθ, Κούσουλος, Λοΐζου (85' Μποτεάκ), Τζιωνής (85' Ντουρίς), Τιάγκο, Ασάντε.

Σκόρερ: - / -

Κίτρινες: 44' Χάμπος / 73' Ασάντε (3η).

Διαιτητής: Τιμόθεος Χριστοφή.