Και «μισός» ενίκα

Τεράστια νίκη για τους «κυανόλευκους»

Πολύ μεγάλη νίκη πήρε σήμερα ο Απόλλωνας καθώς επικράτησε της ΑΕΚ με 3-1 στο Τσίρειο Στάδιο στα πλαίσια της 12ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος CYTA. Παρόλο που ο Σωφρόνης Αυγουστή αναγκάστηκε να προβεί σε τρεις αναγκαστικές αλλαγές, εντούτοις τα γκολ των Πίττα, Ζελάγια, Μάρκοβιτς, στο 2ο ημίχρονο έδωσαν την νίκη στην ομάδα του, ενώ ο Φλοριάν μείωσε στο τέλος. Τρίτη συνεχόμενη ηττα για την ΑΕΚ που προβλημάτισε και πάλι.

Αναγνωριστικά ήταν τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης χωρίς την μεγάλη ευκαιρία. Στο 8ο λεπτό ο Ζελάγια έπεσε στο έδαφος εντός αγωνιστικού χώρου, αλλά σωστά δεν υποδείχθηκε παράβαση.

Στο 20’ είδαμε την πρώτη αξιόλογη φάση στο ματς, όταν από την σέντρα του Βασιλείου, ο Ζελάγια έπιασε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Στο 23’ ο Απόλλωνας έχασε καλή στιγμή. Αρχικά, από την ωραία προσπάθεια από τον Περέιρα από τα δεξιά, έκανε τη σέντρα στο δεύτερο δοκάρι εκεί όπου βρισκόταν ο Ζελάγια με τον Αργεντινό να κάνει τη κεφαλιά ωστόσο αυτή πέρασε λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Τόνιο.

Στο 31’ ο Μάρκοβιτς επιχείρησε καλό σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε για λίγο εκτός.

Στο 43’ οι Γιάννου-Τρισκόφσκι βγήκαν στην αντεπίθεση αλλά καθυστέρησαν πολύ με αποτέλεσμα να σπαταλήσουν τις όποιες προϋποθέσεις υπήρχαν.

Δεν άλλαξε κάτι και έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 0-0.

Στο 51ο λεπτό η ΑΕΚ έφτασε κοντά στο γκολ με τον Τρισκόφσκι, ο οποίος έπιασε την κεφαλιά μετά την σέντρα του Τρουγιόλς και ανάγκασε τον Μολ σε μεγάλη επέμβαση.

Μόλις ένα λεπτό αργότερα ο Παπουλής έβγαλε πολύ καλή μπαλιά προς το μέρος του Πίττα, αυτός κατέβασε και με άψογο πλασέ έκανε το 1-0 για τον Απόλλωνα.

Στο 58’ μετά από εκτέλεση κόρνερ του Πέδρο, ο Ζελάγια έπιασε την καρφωτή κεφαλιά και διπλασίασε τα γκολ των «κυανόλευκων».

Στο 70’ ο Απόλλωνας τελείωσε την υπόθεση νίκη με τον Μάρκοβιτς ο οποίος επιχείρησε δυνατό σουτ εκτός περιοχής, νίκησε τον Τόνιο και διαμόρφωσε το 3-0.

Στο 81’ ο Ζελάγια έπιασε δυνατό διαγώνιο σουτ, αλλά ούτε την εστία βρήκε, ούτε και τον Πίττα που καραδοκούσε στο 2ο δοκάρι.

Το μόνο που κατάφερε η ΑΕΚ ήταν να μειώσει με τον Φλοριάν στο 90'.

Διακρίθηκαν: Ο Απόλλωνας πληγώθηκε σε μεγάλο βαθμό από τις τρεις αναγκαστικές αλλαγές, ωστόσο δεν υπέκυψε και πήρε μια πολύ σημαντική νίκη, ενώ ακολουθεί και το ντέρμπι με την Ανόρθωση. Βοήθησαν οι αλλαγές όπως και οι επεμβάσεις του Μολ και πανηγύρισε το τρίποντο απόψε.

Απογοήτευσαν: Όλα λάθος στην ΑΕΚ καθώς αμυντικά δεν ήταν καλή, επιθετικά δεν εκμεταλλεύτηκε τις λίγες καλές στιγμές που είχε για γκολ με αποτέλεσμα να φύγει από την Λεμεσό χωρίς να πάρει κάτι, ενώ αυτή ήταν και η 3η της συνεχόμενη ήττα στο πρωτάθλημα.

Απόλλων: Μολ, Σάλαϊ, Σελίμοβιτς, Νσούε (Μάρκοβιτς 19'), Πέδρο, Σακέτι, Χάμπος, Περέιρα (Πίττας 46'), Παπουλής, Γκακπέ (Βασιλείου 18'), Ζελάγια

ΑΕΚ: Τόνιο, Τρουγιόλς, Μοΐσοφ, Τρισκόφσκι, Τέτε, Χέφελ (Φλοριάν 61'), Γκονζάλεθ, Πλάνας (Ραούλ 67'), Σάστρε, Κάσες (Φιόλιτς 73'), Γιάννου

Σκόρερς: Πίττας, Ζελάγια, Μάρκοβιτς  / Φλοριάν

Κίτρινες Κάρτες:  Βασιλείου / Τρουγιόλς, Σάστρε, Μοϊσόφ