Καλωσόρισμα… 3-0

Αφιλόξενοι... οι του Απόλλωνα στον πρώην προπονητή τους… καθάρισαν την ΑΕΚ και φόρεσαν πάλι παλτό για την κορυφή

Πολύ σημαντική νίκη για τον Απόλλωνα που επικράτησε της ΑΕΚ με 3-0 στο Τσίρειο Στάδιο στα πλαίσια της 24ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta. Η ομάδα του Γιάννη Πετράκη άνοιξε το σκορ νωρίς στο ματς με το πρώτο γκολ του Μπίσεσβαρ με την λεμεσιανή ομάδα, ενώ στο 2ο ημίχρονο τα γκολ των Ματέι και Πίττα σφράγισαν το τρίποντο. Με την νίκη του αυτή ο Απόλλωνας πάει στην κορυφή της βαθμολογίας με 51 βαθμούς, με την ΑΕΚ να παραμένει στην 5η θέση και τους 38 βαθμούς.

Καλύτερα μπήκε στο ματς ο Απόλλωνας που θέλησε να επιβάλει τον ρυθμό του από το ξεκίνημα. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να ανοίξει το σκορ στο 12ο λεπτό με τον Μπίσεσβαρ ο οποίος έκανε το μακρινό σουτ, η μπάλα κόντραρε σε παίκτη της ΑΕΚ και κατέληξε στα δίχτυα του Μολ για το 1-0.

Η ΑΕΚ απείλησε για πρώτη φορά στο ματς στο 27’ με το σουτ του Σπιρόφσκι μετά το διώξιμο του Γιούστε, ωστόσο μάζεψε εύκολα ο καλά τοποθετημένος Δημητρίου.

Στο 34’ ο Απόλλωνας έχασε πολύ μεγάλη ευκαιρία για να διπλασιάσει τα τέρματα του, με τον Ντιγκινί που έκανε το σουτ μετά την σέντρα του Μπίσεσβαρ, όμως βρήκε το δοκάρι.

Δύο φορές απείλησαν με την έναρξη του 2ου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι, αρχικά με το δοκάρι του Ντιγκινί που ήταν και το δεύτερο του στο ματς και στην συνέχεια με το καλό σουτ του Γιαννιώτα, που για λίγο πέρασε εκτός.

Στο 67’ ο Απόλλωνας έφτασε σε δεύτερο γκολ. Ο Πέδρο εκτέλεσε το κόρνερ, ο Γιούστε με κεφαλιά έστειλε την μπαλα προς το μέρος του Ματέι και ο τελευταίος με κοντινή προβολή έκανε το 2-0.

Μόλις ένα λεπτό μετά ο Πίττας έκανε το 3-0 αφού πρώτα εκμεταλλεύτηκε την ασίστ του Ντιγκινί και έφτασε τα 12 γκολ στο πρωτάθλημα.

Δεν άλλαξε κάτι μέχρι το τελευταίο σφύριγμα και έτσι ο Απόλλωνας πήρε τους τρεις βαθμούς.

Απόλλων: Δημητρίου, Πέδρο, Ρομπέρζ, Γιούστε, Ψύχας (Μαλεκίδης 75'), Μάρκοβιτς (Σακέτι 75') Ματέι (Μπένσοπ 78'), Γιαννιώτας, Πίττας, Μπίσεσβαρ (Ντένιτς 70'), Ντιγκινί (Νταμπό 75')

ΑΕΚ: Μολ, Τρουγιόλς (Ακοράν 46'), Σπιρόφσκι (Χάουγκεν 78'), Τρισκόφσκι, Νάντο (Μακρής 78'), Χέιτλι (Σπόλιαριτς 86'), Φερνάντεθ, Γκονζάλεθ, Ιωάννου, Ναράνχο (Φλοριάν 65'), Λαφράνς

Σκόρερς: Μπίσεσβαρ, Ματέι, Πίττας /-

Κίτρινες Κάρτες: Γιούστε, Μπίσεσβαρ / Ιωάννου