Μάγκας φυγάς… λύγισε στην Ολλανδία

Παρά τις πολλές απουσίες το πάλεψε μέχρι τέλους

Πάλεψε αλλά δεν τα κατάφερε ο Απόλλωνας που ηττήθηκε με 3-2 από την Άλκμααρ μέσα στην Ολλανδία. Το συγκρότημα του Νταβιντ Καταλά παρά τα πολλά αγωνιστικά προβλήματα κοίταξε στα «μάτια» τον αντίπαλο και θα μπορούσε κάλλιστα να πάρει ακόμη και το τρίποντο. Τα γκολ της αναμέτρησης πέτυχαν οι Όντγκαρντ 16’, Γιόστεν 19’, Ντε Βιτ 62’, Καμπράλ 70’ και Κάρλσον 85’.

Καλύτερα ξεκίνησε το παιχνίδι στην Ολλανδία ο Απόλλωνας που στο πρώτο 10λεπτο κράτησε μπάλα και δεν επέτρεψε στους γηπεδούχους να πατήσουν την περιοχή του Γιοβάνοβιτς.

Μετέπειτα η Άλκμααρ ισορρόπησε το παιχνίδι και έχασε την πρώτη καλή ευκαιρία στον αγώνα στο 13’, με τον Όντγκαρντ να παίρνει την κεφαλιά από την σέντρα του Σουγκαβάρα και την μπάλα να καταλήγει πάνω από τα δοκάρια του Γιοβάνοβιτς.

Τρία λεπτά μετά, οι γηπεδούχοι πήραν κεφάλι στο σκορ με πρωταγωνιστή και πάλι τον Όντγκαρντ που έκανε το σουτ από το ύψος της περιοχή με την μπάλα να βρίσκει πάνω στον Βούκασιν, να αλλάζει πορεία και να καταλήγει στα δίκτυα.

Η ομάδα του Καταλά όμως δεν επηρεάστηκε και απάντησε άμεσα στο 19’ με τον Γιόστεν. Ο Χέντι μπήκε με ωραία ενέργεια μέσα στη περιοχή από τα αριστερά, έκανε την παράλληλη σέντρα στον Ολλανδό ο οποίος από κοντινή απόσταση, έφερε στα ίσα το ματς.

Το παιχνίδι συνεχίστηκε με την Λεμεσιανή ομάδα να έχει την υπεροχή και στο 27’ να φτάνει κοντά και σε δεύτερο γκολ με τον Χάμπο να βρίσκει από μακριά τον Πίττα που έφυγε στην πλάτη της άμυνας. Στη συνέχεια ο Κύπριος φορ έκανε το πλασέ με τον Μπεουκέμα να βάζει σωτήρια την προβολή.

Ακολούθως ο ρυθμός του αγώνα κόπασε με την Άλκμααρ να μην μπορεί να απειλήσει την εστία του Γιοβάνοβιτς και τους πρωταθλητές Κύπρου να έχουν την πρωτοβουλία των κινήσεων.

Έτσι οι δύο ομάδες οδηγηθήκαν στα αποδυτήρια με το 1-1 να είναι το σκορ ημιχρόνου.

Με γρήγορο ξεκίνησε το Β’ μέρος, με τους γηπεδούχους να βγαίνουν μπροστά με στόχο να πάρουν προβάδισμα στο σκορ.

Η πρώτη καλή στιγμή στην επανάληψη ήρθε για την Άλκμααρ στο 49’, με το σουτ του Κλάασεν να βρίσκει πάνω στον Σαχάρ προτού πάρει πορεία προς τα δίκτυα.

Στην επόμενη φάση στο 62’ που οι Ολλανδοί πατήσαν την περιοχή του Γιοβάνοβιτς, κέρδισαν πέναλτι. Ο Ντε Βιτ έβαλε το πόδι του πριν τον Βούκασιν, με τον στόπερ του Απόλλωνα να τον βρίσκει χαμηλά. Ο πρώτος ανέλαβε και την εκτέλεση και ευστόχησε για να γράψει το 2-1 στο παιχνίδι.

Ο Απόλλωνας όπως και στο Α’ μέρος απάντησε και πάλι στο γκολ της Άλκμααρ και έφερε στα ίσα το ματς με τον Καμπράλ. Ο δεξιός οπισθοφύλακας των κυανολεύκων σύγκλινε από τα δεξιά, έκανε το μακρινό σουτ και έστειλε την μπάλα στο παραθυράκι του Bέρχουλστ.

Η αναμέτρηση συνεχίστηκε με την Λεμεσιανή ομάδα πατάει καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και να προσπαθεί από τα άκρα να κάνει ζημία στον αντίπαλο.

Στο 86’ όμως σε μια αδράνεια της άμυνας, ο Κέρκεζ έκανε την σέντρα από τα αριστερά, με τον Κάρλσον να παίρνει ανενόχλητος την κεφαλιά στο πέναλτι και να στέλνει την μπάλα στην δεξιά γωνία του ανήμπορου να αντιδράσει Γιοβάνοβιτς.

Με τους Ολλανδούς να έχουν το προβάδισμα (3-2) ο Απόλλωνας βγήκε μπροστά και ρίσκαρε, χωρίς όμως να καταφέρει για τρίτη φορά στο παιχνίδι να βρει την λύση.

Έτσι η Κυπριακή ομάδα γνώρισε την ήττα με 3-2. Ένα αποτέλεσμα που δεν είναι αντιπροσωπευτικό αφού το συγκρότημα του Καταλά θα μπορούσε ακόμη και να πάρει το τρίποντο.

Άλκμααρ (Γιάνσεν): Bέρχουλστ, Χατζηδιάκος (63' Λάχντο), Μπεουκέμα, Ντέκερ (63' Κάρλσον), Κέρκεζ, Ρέιντερς, Ντε Βιτ (81' Μπουζούρ), Κλάσι, Σουγκαβάρα, Όντγκαρντ, Φαν Μπρεντερόντε (63' Βανχέουζεν).

Απόλλων (Καταλά): Γιοβάνοβιτς, Καμπράλ, Αρτυματάς (76' Ντιγκινί), Βούκασιν, Χαμάς, Χάμπος, Σπόλιαριτς (65' Ζράντι), Σαχάρ (65' Κολ), Γιόστεν (65' Βα), Πίττας, Χέντι.

Σκόρερ: 16' Όντγκαρντ, 62' Ντε Βιτ, 85' Κάρλσον / 19' Γιόστεν, 70' Καμπράλ

Κίτρινες: - / -

Κόκκινες: - / 87' Bα

Διαιτητής: Ροχίτ Σάγκι