Με ανατροπή… «σφήνα» για Ευρώπη!

Φέρνοντας «τούμπα» το ματς με την Ομόνοια, ο Απόλλωνας πλησίασε στο μείον τρία… απ’ την τρίτη και προνομιούχα θέση

Σπουδαία νίκη για τον Απόλλωνα που έφερε «τούμπα» το ματς και επικράτησε με 2-1 της Ομονοιας στο ΓΣΠ. Σ’ ένα ισορροπημένο παιχνίδι, η κάθε ομάδα είχε από ένα ημίχρονο, ωστόσο στο τέλος μίλησε η κλάση του Πίττα που έφερε την ομάδα του τρεις βαθμούς μακριά από την προνομιούχα 3η θέση. Τα γκολ της αναμέτρησης πέτυχαν οι Κακουλλής 41’, Ουάρντα 57’ και Πίττας 81’.

Με γρήγορο ρυθμό ξεκίνησε το παιχνίδι στο ΓΣΠ με τις δύο ομάδες να θέλουν από τα πρώτα λεπτά να επιβάλλουν τον ρυθμό τους.

Η πρώτη καλή ευκαιρία στην αναμέτρηση άνηκε στην Λεμεσιανή ομάδα στο 8’, με τον Φαμπιάνο να αποκρούει εκπληκτικά την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Χάμπου.

Στο 14’ του παιχνιδιού ο Χρυσοβαλάντης Θεουλή πήγε στο VAR για πιθανό χέρι του Χάμπου στην κεφαλιά του Κακουλλή. Όντως ο μέσος του Απόλλωνα υπέπεσε σε παράβαση, ωστόσο ο Γιούστε που επηρέαζε την φάση ήταν σε αντικανονική θέση και έτσι το ματς συνεχίστηκε.

Στη συνέχεια το «τριφύλλι» ανέβασε απόδοση και μετουσίωσε την υπεροχή του σε γκολ! Ο Λοΐζου από τα δεξιά έφυγε στο ανοικτό γήπεδο, έκανε την παράλληλη πάσα στον Κακουλλή ο οποίος εύκολα από το σημείο του πέναλτι έστειλε την μπάλα στα δίκτυα στο 41’!

Στο αμέσως επόμενο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι απείλησαν με το μακρινό συρτό σουτ του Πίττα το οποίο πέρασε δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Φαμπιάνο.

Έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με την Ομόνοια να προηγείται (1-0) στο ημίχρονο.

Καλύτερα ξεκίνησε το Β’ μέρος ο Απόλλωνας που βγήκε μπροστά με στόχο να βρει το γκολ της ισοφάρισης.

Μόλις στην πρώτη της επίσκεψη στα καρέ του Φαμπιάνο, η ομάδα της Λεμεσού έφερε στα ίσα το ματς στο 57’! Ο Ουάρντα πήρε την μπάλα από τα αριστερά της περιοχής, ελευθερώθηκε υπέροχα από τον Γιούστε και με ένα διαγώνιο σουτ έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία της «πράσινης» εστίας.

Δέκα λεπτά μετά οι «κυανόλευκοι» απειλήσαν εκ νέου με τον Γιόστεν να επιχειρεί το σουτ από το ύψος της περιοχής και τον Κίτσο να βάζει σωτήρια την προβολή.

Στο 71’ το «τριφύλλι» απάντησε, με τον Ανσαριφάρντ να συγκλίνει από τα αριστερά, να κάνει το σουτ και τον Γιοβάνοβιτς να αποκρούει εξαιρετικά.

Την λύση για τον Απόλλωνα είχε ο συνηθής ύποπτος στο 81’! Ο Χουσαΐν έκανε την παράλληλη σέντρα μέσα στην περιοχή με τον Πίττα να ξεπετάγεται, να βάζει την προβολή και να γράφει το 2-1!

Στη συνέχεια η Ομόνοια δεν βρήκε αντίδραση και έτσι ο Απόλλωνας πήρε ένα πολύ σημαντικό τρίποντο στην προσπάθεια του να εξασφαλίσει ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Ομόνοια (Σωφρόνης): Φαμπιάνο, Γιούστε, Κίτσος, Λέζιακς, Μπασιρού, Ζαχαρίου (62' Σράντι), Μιξ (73' Κασάμα), Παναγιώτου, Λοΐζου (79' Σάββα), Κακουλλής (62' Μπεσεντίν), Ανσαριφάρντ (73' Μπεζούς).

Απόλλων (Αντόνε): Γιοβάνοβιτς, Φιλιώτης, Πειμπέρνς, Ρομπέρζ, Εκπολό, Κολ (76' Χουσαΐν), Χάμπος, Βα (76' Σαχάρ), Ουάρντα (90+2' Ντιγκινί), Ντόνιο (63' Γιόστεν), Πίττας.