Απόλλων: Πίττας… αγάπη μου!

Έχει πάρει από το χέρι την ομάδα και την οδηγεί προς τον «άθλο»

Κομβικός σε ακόμη ένα παιχνίδι ήταν για τον Απόλλωνα ο Ιωάννης Πίττας. Με το γκολ του στο χθεσινό ματς (2-1) με την Ομόνοια, ο Κύπριος επιθετικός χάρισε ένα υπερπολύτιμο τρίποντο στην Λεμεσιανή ομάδα που μπήκε για τα καλά στο παιχνίδι της Ευρώπης.

Μπορεί η ομάδα του Αντόνε να πήγε στα αποδυτήρια στο ημίχρονο όντας πίσω στο σκορ, ωστόσο στην επανάληψη παρουσίασε άλλο πρόσωπο και κατάφερε να φθάσει σε ακόμη μια επιτυχία.

Πρωταγωνιστές για τους «κυανόλευκους» οι συνήθεις ύποπτοι... Ουάρντα και Πίττας που με το γκολ του πρώτου έφερε στα ίσα το ματς, ενώ χάρης στο «χρυσό» γκολ του τελευταίου στο 81', έφυγαν με το «διπλό» από το ΓΣΠ.

Ειδικά ο Κύπριος επιθετικός έχει βάλει για τα καλά το στίγμα του στη φετινή σεζόν και έχει πάρει από το χέρι τον Απόλλωνα. Κακά τα ψέματα, η χρονιά δεν κύλισε όπως θα ήθελαν και θα περίμεναν στο «Κολόσσι», παρ’ όλα αυτά ποδοσφαιριστές σαν τον Πίττα κρατάνε την ομάδα στο κόλπο διεκδίκησης ενός εισιτήριου για τα ευρωπαϊκά «σαλόνια».

Ο διεθνής φορ των περσινών πρωταθλητών έχει σκοράρει στη φετινή σεζόν 14 τέρματα σε 31 εμφανίσεις και δεν έχει γίνει άδικα ο αγαπημένος ποδοσφαιριστή του κάθε Απολλωνίστα. Σε κάθε παιχνίδι ο 26χρονος φορ δίνει το μάξιμουμ των δυνατότητων του και εκεί που θα το χρειαστεί η ομάδα βγαίνει μπροστά. Άλλωστε δεν είναι καθόλου τυχαίο που στη φετινή σεζόν έχει σημειώσει ρεκόρ καριέρας και το κοντέρ… γραφεί ακόμα.

Στην ομάδα της Λεμεσού είναι απόλυτα ευχαριστημένοι με τον Πίττα και ευελπιστούν πως θα συνεχίσει με τον ίδιο ρυθμό και στη συνέχεια, αφού κρίνεται κομβικός στην μεγάλη προσπάθεια που πραγματοποιεί ο Απόλλωνας για ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο.