Οδηγός της κούρσας... με πεντάρα

Μόνος πρώτος παραμένει ο Απόλλωνας που κέρδισε εκτός εδρας την ΑΕΖ με 5-0

«Τρένο» και στην Λάρνακα ο Απόλλωνας ο οποίος επικράτησε με 0-5 της ΑΕΖ στο «Αμμόχωστος-Επιστροφή» και πλέον πανηγυρίζει την μοναξιά της κορυφής.

Α' Μέρος

Ο Απόλλωνας μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι αποφασισμένος να ασκήσει πίεσει απο τα πρώτα λεπτά. Μόλις στο 3ο λεπτό η ομάδα του Βλάνταν Μιλόγεβιτς ευτύχησε να σκοράρει με εντυπωσιακή εκτέλεση φάουλ του Βαλμπουενά που δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Μπέκερ.

Οι ποδοσφαιριστές της ΑΕΖ σαφώς επηρεασμένοι από το γρήγορο γκολ δεν κατάφεραν σε καμία περίπτωση να κρατήσουν τη μπάλα και να γίνουν απειλητικοί.

Στο 23ο λεπτό ο Απόλλωνας απείλησε με το γέμισμα του Βαλμπουενά και τη κεφαλιά του Μαλεκκίδη που έφυγε ψηλά.

Η ΑΕΖ δημιούργησε την πρώτη της τελική στο 25ο λεπτό με τον Ντελμίρο να κάνει τη κεφαλιά αλλά η μπάλα να φεύγει αρκετά έξω.

Ο ρυθμός του παιχνιδού έπεσε αρκετά στα εναπομείναντα λεπτά με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να μην μπορούν να γίνουν απειλητικές.

Λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου ο Απόλλωνας έχασε δύο ευκαιρίες για να διπλασιάσει τα γκολ του. Στο 43ο λεπτό ο Χάμπος Κυριάκου πλάσαρε απο πλεονεκτική θέση αλλά η μπάλα έφυγε δίπλα απο το δοκάρι του Μπέκερ. Ένα λεπτό αργότερα ήταν η σειρά του Μάρκες να απειλήσει όταν βρέθηκε απέναντι απο τον Μπέκερ με τον τερματοφύλακα της ΑΕΖ να είναι ο νικητής.

Έτσι λοιπόν το σκορ του πρώτου ημιχρόνου ήταν 1-0 υπέρ του Απόλλωνα χάρη στο γκολ του Βαλμπουενά

Β' Μέρος

Με το καλημέρα ο Απόλλωνας κατάφερε να διπλασιάσει τα γκολ του με τον Μάρκες. Ο επιθετικός του Απόλλωνα βρέθηκε απέναντι απο τον Μπέκερ μετά απο ωραία κάθετη του Αμντουραχίμι και δεν δυσκολεύτηκε να τον νικήσει.

Στο 52ο λεπτό απείλησε και πάλι ο Απόλλωνας με τον Νταρίκουα να κάνει τη κεφαλιά και να αναγκάζει τον Μπέκερ σε δύσκολη απόκρουση.
Η ομάδα του Βλάνταν Μιλόγεβιτς μετά και το δεύτερο γκολ είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού και δεν άφησε την ΑΕΖ να απειλήσει για να ξαναμπεί στο παιχνίδι.

Στο 75ο λεπτό μετά απο μαρκάρισμα του Ντελμίρο πάνω στον Μαλεκκίδη και με την παρέμβαση του VAR o διατητής έδειξε την άσπρη βούλα. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Πέρετζ ο οποίος ευστόχησε και έγραψε το 0-3.

Η ΑΕΖ απείλησε στο 81ο λεπτό με τον Σλόγκαρ να κάνει το σουτ αλλά η μπάλα να φεύγει δίπλα απο το δοκάρι του Λέουενμπερφ.
Με όλα να έχουν κριθεί ο Απόλλωνας έριξε τον ρυθμό του παιχνιδιού μέχρι και το σφύριγμα του διαιτητή.

Στο 91ο λεπτό ο Απόλλωνας πλησίσε και σε τέταρτο γκολ αλλά ο Μάρκες δεν μπόρεσε να νικήσει τον Μπέκερ απο πλεονεκτική θέση.

Ένα λεπτό αργότερα ο Πέρετζ σημειώσε και το δεύτερο προσωπικό του γκολ καθώς νίκησε τον Μπέκερ. Ο Απόλλωνας δεν έμεινε μόνο έκει καθώς σημειώσε και πέμπτο γκολ όταν μετά απο σέντρα που έγινε απο αριστερά ο Ρουίζ σημειώσε αυτογκόκ καθώς έκανε τη κεφαλιά με την μπάλα να παίρνει κατεύθυνση προς τα δίκτυα.

Έτσι λοιπόν ο Απόλλωνας πέρασε και το εμπόδιο της ΑΕΖ και πλέον απολαμβάνει την μοναξιά της κορυφής.

ΑΕΖ: Μπέκερ, Παστελλής, Αντωνίου, Φοστάβε, Σλόγκαρ, Ντελμίρο, Σάντος, Κάστρο, Ρέινολντς, Φράγκος, Χατζηβασίλης

Απόλλων:  Λέουενμπερφ, Εκπολό, Πεϊμπέρνες, Αμπντουραχίμι, Μαλεκκίδης, Κυριάκου, Νταρίκουα, Βαλμπουενά, Κοστάκε, Κολ, Μάρκες.

Σκόρερ: -/3' Βαλμπουενά, 46' Μάρκες,76′ Πέρετζ (π.), 90+4′ Πέρετζ, 90+5′ Ρουίθ (αυτ.)

Κίτρινες: Κάστρο / Kυριάκου,Νταρίκουα