Ποιο βιολί; Τη λύρα του! (vid)

Ο Απόλλωνας κάνει τα δικά του με μισή ομάδα και ανεβαίνει επικίνδυνα...

Η έβδομη συνεχόμενη νίκη για την ομάδα του Σωφρόνη Αυγουστή, μετά την ισοπαλία στο Τσίρειο με τον ΑΠΟΕΛ. Ο Απόλλωνας πραγματοποιώντας μια μεστή εμφάνιση επικράτησε με 0-2 του Ολυμπιακού. Οι «γαλάζιοι» είχαν σε καλή βραδιά τον Γιαννιώτα αλλά τον Ζελάγια, ο οποίος σκόραρε και αποθεώθηκε όταν αποχώρησε ως αλλαγή στις καθυστερήσεις.

Α' ημίχρονο

Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά με τον Απόλλωνα να μπαίνει ελαφρώς καλύτερα και πιο δυνατά. Στο πρώτο δεκάλεπτο η ομάδα της Λεμεσού δημιούργησε δύο καλές προϋποθέσεις μετά από γύρισμα του Ζελάγια αρχικά, και έπειτα μια διείσδυση του Πέδρο.

Ο Ολυμπιακός έψαχνε τις αντεπιθέσεις κυρίως. Στο 13’ ο Ζελάγια γύρισε όμορφα το κορμί του και πλάσαρε, ωστόσο ο Μπάιζα μπλόκαρε την μπάλα στην πρώτη καλή ευκαιρία του ματς. Στο 16’ ο Αγιτέ απάντησε για τον Ολυμπιακό με δυνατό σουτ εντός περιοχής, ανάμεσα σε πολλά σώματα, με τον Μολ να λέει όχι.

Στο 26’ ο Απόλλωνας βρήκε την μεγάλη ευκαιρία με τον Γιαννιώτα ο οποίος εντός περιοχής έκανε το σουτ με τον κίπερ των γηπεδούχων να διώχνει σε κόρνερ. Στο 36’ τεράστια ευκαιρία για τους γαλάζιους, ο Γκακπέ βρέθηκε σε κοντινή απόσταση από τον Μολ έπιασε το γυριστό πλασέ μετά την μπαλιά του Γιαννιώτα ο Μπάιζα ενστικτωδώς απέκρουσε και με δεύτερη προσπάθεια μπλόκαρε.

Στο 39’ ο Ολυμπιακός απάντησε ξανά, ο Ψάλτης μπήκε στην περιοχή – γύρισε στον Αγιτέ ο οποίος με το στήθος του ποδιού έπιασε το δυνατό σουτ με την μπάλα να πάει καταλήγει πάνω από τα δοκάρια.

Στο 44’ το γύρισμα του Γιαννιώτα είχε αποδέκτη τον Ζελάγια, ο φορ του Απόλλωνα από δύσκολη θέση έπιασε το σουτ και έκανε το 0-1, βάζοντας τον Απόλλωνα μπροστά στο σκορ.

Ένα πρώτο ημίχρονο με τον Απόλλωνα ναι μεν καλύτερο, αλλά τον Ολυμπιακό επικίνδυνο.

Β’ ημίχρονο:

Σε χαμηλό τέμπο τα πρώτα λεπτά. Η πρώτη μεγάλη φάση ήρθε στο 56’ με τον Αγίτε από κοντινή απόσταση να πλασάρει, η μπάλα όμως πέρασε λίγο δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Μολ. Στο 60’ σε μια φάση διαρκείας, μετά την πάσα του Αντωνιάδη ο Γκακπέ έκανε το 0-2 βάζοντας τις βάσεις για το διπλό.

Στο 63’ ο Αγιτέ, ο πιο κινητικός παίκτης του Ολυμπιακού, έπιασε το σουτ με τον Μολ να διώχνει σε κόρνερ.

Από εκεί και πέρα ο Απόλλωνας είχε τον πλήρη έλεγχο, με τον ρυθμό να πέφτει. Στο 72’ πέρασε στο ματς και το νέο απόκτημα των γαλάζιων, ο Ματέι. Στο 76’ η κεφαλιά του Αζουλάο βρήκε έτοιμο τον Μολ. Στο 82’ ο νέο εισελθόντας Παπουλής ντρίπλαρε τον Σαμπίνια και έκανε το σουτ εντός περιοχής με τον Μπάιζα να αποκρούει.

To highlight των τελευταίων λεπτών ήταν όταν ο Ζελάγια εξήλθε από τον αγωνιστικό χώρο και αποθεώθηκε στο 94’. Ο άσσος του Απόλλωνα βοήθησε τα μέγιστα στην παρουσία του στον Απόλλωνα.

Διακριθέντες: Σε πολύ καλή βραδιά ο Γιαννιώτας ο οποίος μοίρασε και την ασίστ στο πρώτο γκολ. Ο Ζελάγια σκόραρε, ήταν πολύ κινητικός και αποθεώθηκε στο τέλος του ματς καθώς έγραψε τη δική του ιστορία με τον Απόλλωνα.

Από πλευράς Ολυμπιακού εξαιρετικός ήταν ο Αγιτέ. Μπορεί να μην σκόραρε αλλά ξεχώριζε σαν την μύγα μες το γάλα.

Απογοήτευσαν: Απογοήτευσε στην αμυντική του λειτουργία ο Ολυμπιακός. Ο Ψάλτης με τον Σαμπίνια ήταν μακριά από τις καλές τους εμφανίσεις.

Ολυμπιακός: Μπάιζα, Ψάλτης, Σαμπίνια, Ροτζέιρο, Ακόστα, Οικονομίδης, Κα, Βινίσιους, Νάνι, Ντουβεντρού, Αγιτέ

Απόλλων: Μολ, Πέδρο, Αντωνιάδης, Σελίμοβιτς, Βασιλείου, Περέιρα, Πίττας, Γιαννιώτας, Σαρντινέρο, Ζελάγια, Γκακπέ.

Σκόρερς: Ζελάγια 45' , Γκακπέ 60'

Κίτρινες Κάρτες: Ακόστα // Φακούντο Περέιρα