«Σφαλιάρα» από την Ντνίπρο

Την ήττα με 3-1 από τους Ουκρανούς στο ΓΣΠ, για τη δεύτερη αγωνιστική των ομίλων του Κόνφερενς Λιγκ… γνώρισε ο Απόλλωνας

Σε καμία περίπτωση δεν κατάφερε να πάρει το επιθυμητό αποτέλεσμα ο Απόλλωνας που σε παιχνίδι που έγινε στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής των ομίλων του Κόνφερενς Λιγκ, έχασε από την Ντνίπρο, στο ΓΣΠ, με 4-1. Σκόρερ για τους νικητές οι Ρουμπτίνσκι (11’) και Ντόβμπνικ (25’ και 45’), ενώ ο Πίττας (57’) ήταν αυτός που μείωσε στο δεύτερο μέρος.

Κακή εμφάνιση από τους «κυανόλευκους» στο πρώτο ημίχρονο, οι οποίοι παρότι ανέβασαν στροφές στην επανάληψη δεν μπόρεσαν να πάρουν κάτι από το παιχνίδι.

Πλέον, όσον αφορά την υπόθεση πρόκριση, η ομάδα της Λεμεσού βρίσκεται με την πλάτη στον τοίχο, αφού έμεινε στον ένα βαθμό, με τους Ουκρανούς να ανεβαίνουν στη δεύτερη θέση με τρεις βαθμούς. Τους έξι βαθμούς έφτασε η Αζ Αλμκμάρ που κέρδισε επίσης με 3-1 τη Βαντούζ, που μετρά ένα βαθμό.

Εφιαλτικό πρώτο ημίχρονο για τον Απόλλωνα, που είδε τα πάντα να πηγαίνουν «στραβά».

Παίρνοντας τα πράγματα απ’ την αρχή, σημειώνεται πως πρώτα ήταν η αναγκαστική αλλαγή του Φιλιώτη στο 10’, με τον Κύπριο μπακ να μην μπορεί να συνεχίσει και τον Καμπράλ να παίρνει τη θέση του. Ακριβώς ένα λεπτό αργότερα ο Ρουμπτίνσκι κατάφερε να ανοίξει το σκορ με κοντινή προβολή. Ο Ντόβμπνικ, μετά από κάθετη πάσα έφυγε στην πλάτη της άμυνας του Απόλλωνα, ωστόσο όντας σε πλεονεκτική θέση εντός περιοχής επέλεξε να δώσει στον συμπαίκτη του που ακολούθησε τη φάση… και σκόραρε μπροστά από κενή εστία.

Η συνέχεια ήταν ακόμη χειρότερη για την ομάδα της Λεμεσού, αφού μετά την αναγκαστική αλλαγή του Μπα (πήρε τη θέση του ο Ογκεντά) ήρθε το γκολ του Ντόβμπνικ στο 25’. Το δεύτερο τέρμα δεν έχει πολλές διαφορές με το πρώτο γκολ, καθώς ο σκόρερ του πρώτου έφυγε εκ νέου στην πλάτη της άμυνας και μοίρασε στον φορ των φιλοξενούμενων, που με τον Γιοβάνοβιτς νικημένο πέτυχε ένα εύκολο γκολ. Πάντως πρέπει να σημειωθεί ότι αυτό το γκολ δεν έπρεπε να μετρήσει αφού ο σκόρερ ήταν σε θέση οφσάιντ.

Οι «κυανόλευκοι» προσπάθησαν να βγάλουν αντίδραση, όμως οι της Ντνίπρο ήταν αυτοί που έλεγχαν το ρυθμό, υπερέχοντας σημαντικά και στην κατοχή της μπάλας. Το μόνο που μπόρεσαν να κάνουν οι παίκτες του Καταλά ήταν να καταγράψουν δύο τελικές στο στόχο με σουτ των Πίττα και Χαμάς. Και στις δύο περιπτώσεις ο Βάλεφ μπλόκαρε χωρίς ιδιαίτερο πρόβλημα.

Εκεί όπου όλα έδειχναν ότι το σκορ του πρώτου μέρους θα ήταν το 2-0, στο 45’ ο Ντόβμπνικ έκανε δύο τα τέρματα του… και τρία αυτά της ομάδας του. Πολύ καλή εναλλαγή της μπάλας από τους Ουκρανούς που «τρύπησαν» και πάλι την άμυνα του Απόλλωνα. Τελικός αποδέκτης ο διεθνής φορ που σκόραρε από θέση βολής.

Ίδιο ήταν το σκηνικό στα πρώτα στάδια τις επανάληψης αφού παρά τις αλλαγές του Καταλά (έξω Πειμπερν-Χαμάς, μέσα Σπόλιαριτς-Γιόστεν), οι Ουκρανοί συνέχισαν να ελέγχουν το ρυθμό του αγώνα.

Αυτό όμως δεν κράτησε για πολύ, καθώς στο 58’ ο Πίττας μείωσε σε 3-1, βάζοντας ξανά την ομάδα του στο παιχνίδι. Ο Κύπριος φορ σκόραρε με προβολή εντός περιοχής, έπειτα από σέντρα του Χάμπου. Ο διεθνής ποδοσφαιριστής ήταν ελαφρώς εκτεθειμένος, με τον επόπτη της φάσης να είναι ο ίδιος με αυτόν που κακώς άφησε και το δεύτερο τέρμα των Ουκρανών… όπου ο σκόρερ όμως ήταν αρκετά πιο μπροστά, σε σχέση με τον Πίττα.

Το συγκεκριμένο τέρμα, έδωσε ψυχολογία στους γηπεδούχους που έγιναν πιο επιθετικοί, με το παιχνίδι να παίρνει ένα πολύ γρήγορο ρυθμό. Οι φιλοξενούμενοι υπερείχαν στην κατοχή της μπάλας, ενώ οι «κυανόλευκοι» προσπαθούσαν να απειλήσουν κυρίως με αντεπιθέσεις από τα δεξιά… όπου αγωνίζονταν οι Γιόστεν και Καμπράλ.

Η ομάδα της Λεμεσού «άγγιξε» το γκολ στο 68’, όταν μετά από σέντρα του Καμπράλ στην περιοχή, ο Πίττας βρέθηκε μόνος απέναντι από τον Βάλεφ, ο οποίος όμως απόκρουσε από κοντινή απόσταση στο σουτ του Κύπριου διεθνούς. Επίσης, ο κίπερ των φιλοξενούμενων απόκρουσε εντυπωσιακά στην εκτέλεση φάουλ του Χάμπου στο 91΄, ενώ φώναξε παρών και στο ριμπάουντ του Σπόλιαριτς.

Μεγάλες ευκαιρίες για τέταρτο τέρμα έχασαν και οι Ουκρανοί. Η πρώτη σημειώθηκε στο 67’ όταν μετά από σέντρα στην περιοχή, ο Ρομπέρζ άθελα του έδωσε στην μπάλα κατεύθηνση προς την μπάλα. Ο Γιοβάνοβιτς απόκρουσε εντυπωσιακά, ενώ το ίδιο έπραξε και στο 75’, όταν ο Γκουτσούλιακ σούταρε από φοβερά πλεονεκτική θέση. Η τελευταία κλασική για την Ντνίπρο καταγράφηκε στο 85’, όταν ο τερματοφύλακας του Απόλλωνα βγήκε νικητής στο τετ-α-τετ με τον Ντόβμπικ.