Στο Κόνφερενς… με το κεφάλι ψηλά

Σπουδαία εμφάνιση από τον Απόλλωνα που είδε στα μάτια τον Ολυμπιακό, ωστόσο αποκλείστηκε στη διαδικασία των πέναλτι

Δεν τα κατάφερε ο Απόλλωνας που δέχθηκε τον αποκλεισμό με 3-1 στα πέναλτι από τον Ολυμπιακό. Η ομάδα του Νταβιντ Καταλά παρά το γρήγορο γκολ που δέχθηκε, έβγαλε αντίδραση και κατάφερε να ισοφαρίσει στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης. Το παιχνίδι στη συνέχεια οδηγήθηκε στην άχαρη διαδικασία των πέναλτι για να γνωρίσει η Λεμεσιανή ομάδα τον αποκλεισμό. Τα γκολ στη κανονική διάρκεια πέτυχαν οι Μασούρας 2’ και Πίττας 90’.

Δεν ξεκίνησε καλά το παιχνίδι για τον Απόλλωνα που μόλις στη πρώτη φάση βρέθηκε πίσω στο σκορ με τον Ρέαμπτσιουκ να εκμεταλλεύεται την αδράνεια του Μαυρία, να κάνει την παράλληλη πάσα και τον Μασούρα να γράφει χωρίς πρόβλημα το 1-0 στο 2ο λεπτό της αναμέτρησης.

Η πρώτη καλή στιγμή για τους «κυανόλευκους» ήρθε στο 8’ με το μακρινό σουτ του Μαυρία να καταλήγει στην αγκαλιά του Βατσλίκ.

Επτά λεπτά μετά οι γηπεδούχοι «απάντησαν» με τον Άβιλα να κάνει την μπαλιά και τον Ελ Αραμπί να μην μπορεί να βρεθεί στην πορεία της μπάλας για να την στείλει στα δίκτυα.

Στο 28’ η ομάδα της Λεμεσού «ζευγάρωσε» τις ευκαιρίες της με τον Βα να κάνει το σουτ μέσα στη περιοχή και την μπάλα να βρίσκει πάνω στα πόδια του Μπα προτού να πάρει πορεία προς τα δίκτυα.

Στη συνέχεια του παιχνιδιού η ομάδα του Νταβιντ Καταλά ισορρόπησε τον αγώνα και έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 38’ με την στραβοκλοτσιά του Ζινκερνάγκελ να καταλήγει στον Πίττα ο οποίος δεν πρόλαβε να σπρώξει την μπάλα στο πλεχτό.

Έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με τους «ερυθρολεύκους» να βρίσκονται μπροστά στο σκορ και τον Απόλλωνα να καλείται να βγάλει αντίδραση.

Καλύτερα ξεκίνησε το Β’ μέρος ο Ολυμπιακός που βγήκε μπροστά για να πετύχει ακόμη ένα γκολ. Οι γηπεδούχοι έχασαν την πρώτη καλή τους ευκαιρία στην επανάληψη στο 61’ με τον Ελ Αραμπί να παίρνει την κεφαλιά στη μικρή περιοχή και τον Γιοβάνοβιτς να μαζεύει σταθερά.

Δέκα λεπτά μετά οι ερυθρόλευκοι έφθασαν κοντά στο 2-0 με τον Κούντε να κάνει το μακρινό σουτ και την μπάλα να σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι του Γιοβάνοβιτς.

Στο 77’ απείλησε ξανά ο Ολυμπιακός με τον Μασούρα να παίρνει την πάσα από τον Ελ Αραμπί, να κάνει το σουτ αλλά να στέλνει την μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Ακολούθως η Λεμεσιανή ομάδα έβγαλε αντίδραση και έχασε μεγάλη φάση στο 83’ με το μακρινό σουτ του Ογκεντά να περνάει δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Βατσλίκ.

Η ομάδα του Καταλά όμως δεν τα έβαλε κάτω και στο 90’ έφερε στα ίσα το παιχνίδι με τον Ρομπέρζ να κάνει το γύρισμα με το κεφάλι και τον Πίττα ο οποιος περίμενε στο δεύτερο δοκάρι να σπρώχνει την μπάλα στα δίκτυα και να στέλνει το παιχνίδι στη παράταση.

Α’ Ημίχρονο (παράταση)

Οι γηπεδούχοι από τα πρώτα λεπτά της παράτασης έψαξαν το γκολ χάνοντας καλή ευκαιρία στο 94’ και πάλι με τον Ελ Αραμπί ο οποιος έκανε το γυριστό σουτ μέσα στη περιοχή, αναγκάζοντας τον Γιοβάνοβιτς σε μία ακόμη εξαιρετική απόκρουση.

Πέντε λεπτά μετά όμως όλα άλλαξαν με τον Μπα του Ολυμπιακού να δέχεται δεύτερη κίτρινη κάρτα και τον Απόλλωνα να έχει την αριθμητική υπεροχή για το υπόλοιπο του παιχνιδιού.

Μετά την αποβολή η ομάδα της Λεμεσού πίεσε και έχασε καλή ευκαιρία στο 100’ με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ογκεντά να καταλήγει πάνω από τα δοκάρια.

Β’ Ημίχρονο (παράταση)

Στο δεύτερο δεκαπεντάλεπτο της παράτασης οι δύο ομάδες δεν ήθελαν να ρισκάρουν με αποτέλεσμα ο ρυθμός του αγώνα να κοπάσει με εξαίρεση μια κεφαλιά του Σισέ στο 115’ που δεν ανησύχησε τον Γιοβάνοβιτς.

Έτσι οι δύο ομάδες έμειναν στο 1-1 με το παιχνίδι να κρίνεται στα πέναλτι.

Πέναλτι

Πρώτος στις εκτελέσεις πήγε ο Μβιλά ο οποίος ευστόχησε και έβαλε μπροστά τον Ολυμπιακό. Ακολούθησε ο Χάμπος για τον Απόλλωνα ο οποίος έστειλε την μπάλα στην δεξιά γωνία του Βατσλίκ με τον τελευταίο να αποκρούει.

Εύστοχο ήταν και το δεύτερο κτύπημα των γηπεδούχων με τον Ντε Λα Φουέντε να γράφει το 2-0. Η Λεμεσιανή ομάδα στη συνέχεια μείωσε με τον Πίττα.

Τρίτος εκτελεστής για τους ερυθρολεύκους ήταν ο Άβιλα ο οποιος ήταν και αυτός εύστοχος. Στην άσπρη βούλα από μεριάς Απόλλωνα οδηγήθηκε ο Ογκεντά που και αυτός έστειλε την μπάλα στην δεξιά γωνία του Βατσλίκ με τον Τσέχο να αποκρούει και πάλι.

Με το 3-1 ο Ολυμπιακός χρειαζόταν ακόμη μια εύστοχη εκτέλεση για να προκριθεί αλλά ο Γιοβάνοβιτς είπε «όχι» στον Ραντζέλοβιτς. Σειρά για τον Απόλλωνα πήρε ο Μπα ο οποίος αστόχησε και έτσι οι πρωταθλητές Ελλάδας πήραν την πρόκριση στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ με σκορ 3-1 στην διαδικασία των πέναλτι.

Πλέον η ομάδα του Καταλά αποχαιρέτησε το Γιουρόπα Λιγκ με την ευρωπαϊκή της πορεία να στρέφεται πλέον στο Κόνφερενς Λιγκ

Ολυμπιακός (Κορμπεράν): Βατσλίκ, Άβιλα, Μπα, Σισέ, Ρέαμπτσιουκ, Κούντε (84' Καμαρά), Εμβιλά, Ζινκερνάγκελ (55' Ραντζέλοβιτς), Χουάνγκ (79' Βαλμπουενά), Μασούρας (84' Ντε Λα Φουέντε), Ελ Αραμπί (99' Μανωλάς).

Απόλλων (Καταλά): Γιοβάνοβιτς, Πεϊμπέρνς, Ρομπέρζ, Χαμάς, Μαυρίας, Σαχάρ (67' Μπα), Κολ (82' Χάμπος), Βα (67' Ογκεντά), Πίττας, Ντιγκινί (82' Γιάνγκα), Χέντι (57' Ζράντι).

Σκόρερ: 2' Μασούρας / 90' Πίττας

Κίτρινες: 43' Μασούρας, 64' Μπα, 87' Ρέαμπτσιουκ, 112' Καμαρά  / 87' Πεϊμπέρνς, 104' Μπα, 110' Ρομπέρζ

Κόκκινες: 99' Μπα / -

Διαιτητής: Σάντρο Σέρερ