Άρης... Ευρώπη... Champions League

Από εξάρα σε πεντάρα ο Άρης, που έγραψε ιστορία και ονειρεύεται «αστεράκια»!

Έκανε… πάρτι μέσα στην Ουγγαρία ο Άρης που «σκόρπισε» με 5-3 την Μπάτε και έγραψε ιστορία εξασφαλίζοντας τη συμμέτοχή του σε ευρωπαϊκό όμιλο αλλά και το εισιτήριο για τον τρίτο προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ! Τα γκολ της αναμέτρησης πέτυχαν οι Μπαμπίκα 09’, Γκρομίκο 24’, Γκομίς 26’, Καζού 35’, Μαρτίνοφ 48’, Μπένγκτσον 55’, Στεπίσνκι 74’ και Λάπτεφ 90+3’.

Α’ ημίχρονο

Φορτσάτα ξεκίνησε την αναμέτρηση ο Άρης που από τα πρώτα λεπτά επέβαλε τον ρυθμό του και έκλεισε τους Λευκορώσους στο δικό τους μισό.

Στο 9ο λεπτό η Λεμεσιανή ομάδα άνοιξε το σκορ με τον Μπαμπίκα! Ο Αφρικανός εκμεταλλεύτηκε την ανισορροπία στην αντίπαλη άμυνα, έφυγε στην κόντρα και βρέθηκε απέναντι από τον πορτιέρο της Μπάτε πλασάροντας εύκολα για το 1-0.

Στο 17’ ο Άρης έχασε μεγάλη ευκαιρία για να διπλασιάσει το προβάδισμα του με τον Μπαμπίκα μετά από εκπληκτικό συνδυασμό να παίρνει την μπάλα από τα δεξιά της περιοχής, να κάνει το σουτ με την μπάλα να περνάει λίγο πάνω από τα γκολπόστ.

Κόντρα στη ροή του αγώνα η Μπάτε έφερε στα ίσα το ματς με τον Γκρομίκο στο 25’, μετά από πέναλτι του Μουσούντα πάνω στον Λάπτεφ.

Ένα λεπτό μετά όμως ο Άρης βρήκε άμεσα την απάντηση με τον Γκομίς! Οι πρωταθλητές έφυγαν στην κόντρα, ο Μαγιαμπέλα έκανε την παράλληλη σέντρα στον Γάλλο ο οποίος από το δεύτερο δοκάρι ευστόχησε σε κενό τέρμα.

Η «Ελαφρά Ταξιαρχία» συνέχισε να είναι κυρίαρχη και στο 35’ πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων με τον Καζού να εκμεταλλεύεται την ασταθείς απόκρουση του Κούτραβετς μετά από σουτ του Μπαμπίκα και να γράφει από κοντά το 3-1.

Έτσι οι δυο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με τον Άρη να έχει στα «χέρια» του ένα σημαντικό προβάδισμα και την Μπάτε να χρειάζεται ένα «θαύμα» για να ανατρέψει την κατάσταση.

Με οδηγό το Α’ μέρος ο Άρης ξεκίνησε την επανάληψη έχοντας τον πλήρη έλεγχο της αναμέτρησης.

Παρόλα αυτά, στο 48’ η Μπάτε αιφνιδίασε την ομάδα του Σπιλέφσκι μειώνοντας σε 3-2! Μετά από ωραία σέντρα από τα δεξιά, ο Λάπτεφ πήρε την κεφαλιά με τον Μαρτίνοφ στη συνέχεια να ξεπετάγεται στο δεύτερο δοκάρι και να σπρώχνει την μπάλα στα δίκτυα του Βανά.

Επτά λεπτά μετά όμως οι πρωταθλητές Κύπρου είχαν και πάλι απάντηση με τον Μπένγκτσον να στέλνει την μπάλα στο παραθυράκι του Κούτραβετς μετά από ένα υπέροχο σουτ από τα αριστερά της περιοχής!

Στο 65’ η ομάδα της Λεμεσού απείλησε εκ νέου με πρωταγωνιστή τον νεοεισελθόντα Σανέ ο οποίος μπήκε μέσα στην περιοχή από τα δεξιά, έκανε το συρτό σουτ με την μπάλα να βρίσκει σε σώμα αμυντικού και να περνάει σε κόρνερ.

Στο 74ο λεπτό ο Άρης έκανε πέντε τα τέρματα του! Ο νεοεισελθόντας Μοντνόρ με υπέροχη σέντρα από τα αριστερά βρήκε τον Στεπίσνκι ο οποίος ανενόχλητος στο δεύτερο δοκάρι έκανε το 5-2!

Η μόνη απάντηση που είχε η Μπάτε ήταν ένα λεπτό πριν την λήξη της αναμέτρησης όπου ο Μουσούντα υπέπεσε σε παράβαση μέσα στη περιοχή με τον ρεφ της αναμέτρησης να δείχνει την άσπρη βούλα. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Λάπτεφ ο οποίος ήταν εύστοχος διαμορφώνοντας το τελικό 5-3 στο 90+3’.

Μπάτε (Kirill Alshevskiy): Κούτραβετς, Νετσάεφ, Καντάρεβιτς, Μπανέ (41' Μαρτίνοφ), Τζίμοχ (70' Μάλκεβιτς), Γκρομίκο (83' Βολκόφ), Μποχάροφ, Γκρετσίκο (70' Ισλάμοβιτς), Ποντστρέλοφ, Κοντσεβόι (70' Αντιλέφσκι), Λάπτεφ.

Άρης (Σπιλέφσκι): Βανά, Γιαγκό, Μπρόρσον (46' Σανέ), Μουσούντα, Καζού (58' Ουρόσεβιτς), Στρούσκι, Σόκε, Γκομίς (73' Μοντνόρ), Μαγιαμπέλα, Μπαμπίκα (46' Στεπίνσκι), Μπένγκτσον (58' Νίκολιτς).

Σκόρερ: 25' Γκρομίκο, 48' Μαρτίνοφ, 90+3' Λάπτεφ / 09' Μπαμπίκα, 25' Γκομίς, 35' Καζού, 55' Μπένγκτσον, 74' Στεπίνσκι

Κίτρινες: 15' Τζιμόχ, 31' Καντάρεβιτς, 32' Μποχάροφ / 03' Μπρόρσον, 24' Μουσούντα

Κόκκινες: - / -

Διαιτητής: Μόρτεν Κροχ (Δανία)