«Καθάρισε» την Ανόρθωση… και ονειρεύεται

Ο Άρης κέρδισε την «Κυρία» με 2-0 και αρχίζει τα πλέι-οφ από την τρίτη θέση και στο μείον έξι απ’ την κορυφή

Ο Άρης έκλεισε την κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος με νίκη (2-0) επί της Ανόρθωσης. Η «Ελαφρά Ταξιαρχία» διατηρήθηκε στην 3η θέση και μείωσε ξανά τη διαφορά από την ΑΕΚ στο -4 και τον πρωτοπόρο ΑΠΟΕΛ στο -6. Σκόρερ για τη Λεμεσιανή ομάδα οι Μποακί (26’) και Μαγιαμπέλα (61’). Ο Άρης ήταν πολύ καλύτερος από την Ανόρθωση και θα μπορούσε να σκοράρει περισσότερα γκολ.

Ο Άρης μπήκε με περισσότερες απαιτήσεις στο παιχνίδι και προσπάθησε να βρει το γκολ που θα του έδινε το προβάδισμα.

Στο 3’ ο Μπένγκτσον επιχείρησε να σκοράρει με σουτ εκτός περιοχής ωστόσο η μπάλα κατέληξε άουτ. Τρία λεπτά αργότερα, μετά από λάθος στην άμυνα της «Κυρίας», ο Στεπίνσκι μέσα από την περιοχή έκανε το πλασέ αλλά ο Κορρέα έβαλε την κόντρα και αποσόβησε τον κίνδυνο.

Οι γηπεδούχοι είχαν περισσότερα κίνητρα στο παιχνίδι και αυτό αποτυπωνόταν μέσα στον αγωνιστικό χώρο. Η «Ελαφρά Ταξιαρχία» είχε την κατοχή και έβαζε μεγάλη πίεση στην άμυνα της Ανόρθωσης. Στο 15’ ο Σπόλιαριτς έκανε το πλασέ εκτός περιοχής αλλά ο Λόρια έδειξε ετοιμότητα και μάζεψε την μπάλα.

Στο 23’ ο Γκομίς έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή αλλά ο Λόρια πραγματοποίησε μια σπουδαία απόκρουση.

Το γκολ για τη Λεμεσιανή ομάδα ήρθε στο 26’. Μετά από απομάκρυνση του Λόρια μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Μποακί είδε ότι η εστία ήταν ακάλυπτη και από πολύ μακριά έστειλε την μπάλα στα δίκτυα. Ο Άρης δίκαια βρέθηκε μπροστά στο σκορ καθώς είχε τον απόλυτο έλεγχο.

Η «Ελαφρά Ταξιαρχία» έχασε πολύ καλή ευκαιρία στο 34’ με τον Μπένγκτσον ο οποίος εντελώς αμαρκάριστος από το ύψος του πέναλτι έστειλε την μπάλα άουτ με κεφαλιά.

Η πρώτη τελική για την Ανόρθωση ήρθε στο 36’. Ο Νινγκά προσπάθησε να απειλήσει με ένα μακρινό σουτ το οποίο όμως έφυγε άουτ.

Στα εναπομείναντα λεπτά δεν υπήρξε κάποια άλλη καλή στιγμή και ως εκ τούτου το 1-0 ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Η Ανόρθωση έδειξε κάποια διάθεση στα πρώτα πέντε λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου ωστόσο στη συνέχεια ο Άρης πήρε και πάλι τον έλεγχο.

Οι γηπεδούχοι ανανέωναν συνεχώς επιθέσεις και έψαχναν το δεύτερο γκολ. Στο 56’ μετά από μπαλιά του Μπαμπίκα ο Γκομίς πήρε την κεφαλιά αλλά η μπάλα κατέληξε στα χέρια του Λόρια. Τρία λεπτά αργότερα ο Μαγιαμπέλα μέσα από την περιοχή έστειλε την μπάλα πάρα πολύ ψηλά.

Το δεύτερο τέρμα ήρθε στο 61’. Ο Μαγιαμπέλα βρέθηκε απέναντι από τον Λόρια και πλάσαρε υποδειγματικά για το 2-0.

Η «Ελαφρά Ταξιαρχία» έφτασε μια ανάσα από το 3-0 στο 65’ όταν ο κίπερ της Ανόρθωσης είπε «όχι» σε κοντινό πλασέ του Μπένγκτσον.

Στη συνέχεια ο αγώνας είχε διαδικαστικό χαρακτήρα. Η ομάδα της Αμμοχώστου ήταν ανήμπορη να βγάλει αντίδραση και να ξανά μπει στο παιχνίδι. Ο Άρης διαχειρίστηκε άψογα το υπέρ του σκορ και δεν απειλήθηκε σε καμία στιγμή.

Στο 87’ ο Μπαμπίκα βρέθηκε φάτσα με τον Λόρια αλλά δεν βρήκε την μπάλα όπως θα ήθελε και σπατάλησε μια πολύ καλή ευκαιρία για το 3-0.

Το 2-0 ήταν και το τελικό σκορ. Ο Άρης μπαίνει στα πλέι οφ από την τρίτη θέση, στο -4 από την δεύτερη ΑΕΚ και στο -6 από τον πρωτοπόρο ΑΠΟΕΛ.

Άρης (Σπιλέφσκι): Βανά, Πηλέας (83' Πακέ), Μποακί, Μπένγκτσον (77' Καζού), Σπόλιαριτς (46' Μαγιαμπέλα), Στεπίνσκι (77' Σικόρσκι), Γκομίς (89' Γιαντάλ), Γιαγκό, Μουσούντα, Γιαμπλόνσκι, Μπαμπίκα

Ανόρθωση (Μιχαήλοβιτς): Λόρια, Αντωνιάδης, Αρτυματάς, Γκερέρο, Αντονίν, Αντωνίου, Σαμπό, Νινγκά (89' Αργυρού), Κορρέα, Ιωάννου (71' Φερέιρα), Μραζ (62' Γουαρίς)

Σκόρερ: 26' Μποακί, 61' Μαγιαμπέλα / -

Κίτρινες κάρτες: 44' Μπένγκτσον / 43' Αντωνιάδης, 68' Σαμπό

Απoβολές: - / -

Διαιτητής: Μενέλαος Αντωνίου

VAR: Davide Ghersini