Επιβλητικός… και σε τροχιά Ευρώπης!

Με τρία γκολ απ’ το πρώτο μέρος, ο Άρης κέρδισε τη Νέα Σαλαμίνα με 3-0

Ο Άρης χρειάστηκε μόνο το πρώτο ημίχρονο για να ξεπεράσει το εμπόδιο της Νέας Σαλαμίνας την οποία κέρδισε με 3-0. Η Λεμεσιανή ομάδα πέτυχε δύο γκολ στα πρώτα πέντε λεπτά με τους Κακόριν (3’) και Γκομίς (5’). Το τρίτο τέρμα ήρθε από αυτογκόλ του Κατσικά στο 36’.

Η «Ελαφρά Ταξιαρχία» ανέβηκε στους 49 βαθμούς και προσπέρασε την Πάφο η οποία έχει 48 βαθμούς με αγώνα λιγότερο. Η Νέα Σαλαμίνα έμεινε στους 37 βαθμούς και στην 5η θέση.

Ο Άρης έκανε το καλύτερο δυνατό ξεκίνημα στο παιχνίδι σκοράροντας δύο γκολ στα πρώτα πέντε λεπτά.

Η «Ελαφρά Ταξιαρχία» κέρδισε πέναλτι στο 2’ μετά από ανατροπή του Σαλαλίχ στον Μπαμπίκα. Ο Κακόριν ανέλαβε την εκτέλεση και ήταν εύστοχος.

Δύο λεπτά αργότερα ο Γκομίς εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια στην περιοχή της Νέας Σαλαμίνας και εκτέλεσε υποδειγματικά τον Μελίσσα μέσα από την περιοχή.

Μάλιστα η Λεμεσιανή έφτασε κοντά στο 3-0 με τον Μπαμπίκα στο 8’ αλλά ο Μελίσσας έκανε μια σπουδαία απόκρουση.

Η Νέα Σαλαμίνα δυσκολευόταν να κρατήσει την μπάλα. Ο Σάββας Πουρσαϊτίδης τα είχε με τους ποδοσφαιριστές του οι οποίοι έκαναν πολλά εύκολα λάθη και έδιναν την κατοχή στον Άρη.

Οι γηπεδούχοι έχασαν σπουδαία ευκαιρία στο 26’ με τον Στρούσκι ο οποίος μέσα από την περιοχή δεν βρήκε στόχο. Τρία λεπτά αργότερα, ο Κακόριν σχεδόν πάνω στη γραμμή σημάδεψε τον Μελίσσα και έχασε μια ευκαιρία που θα τη θυμάται για πολύ καιρό.

Ο Άρης βρήκε το τρίτο γκολ στο 36’. Μετά από γύρισμα του Πηλέα ο Κατσικάς προσπάθησε να διώξει αλλά έστειλε την μπάλα στα δίκτυα της ομάδας του.

Το 3-0 ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Ο ρυθμός στο δεύτερο ημίχρονο ήταν πολύ πιο αργός σε σχέση με το πρώτο. Ο Άρης είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων ωστόσο έριξε ταχύτητα.

Η πρώτη φάση στην επανάληψη ήταν για τους φιλοξενούμενους. Μετά από εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα στρώθηκε στον Μάντζεκ ο οποίος από πολύ κοντά έστειλε την μπάλα άουτ στο 54’.

Η εικόνα της Νέας Σαλαμίνας ήταν καλύτερη ωστόσο σε αυτό έπαιξε ρόλο και το γεγονός ότι ο Άρης είχε ξεκάθαρο προβάδισμα και προσπάθησε να το διαχειριστεί.

Ο Τόμι Γίνγικεν, που είχε την ευθύνη στον πάγκο λόγω τιμωρίας του Αλεξέι Σπιλέφσκι, προχώρησε σε τριπλή αλλαγή στο 62’ ούτως ώστε να δώσει ενέργεια στην ομάδα του. Στο παιχνίδι πέρασαν οι Στεπίνσκι, Μαγιαμπέλα και Καζού, αντικαθιστώντας τους Γκομίς, Μπαμπίκα και Πηλέα.

Γενικά, το θέαμα απουσίαζε από το δεύτερο ημίχρονο. Αμφότερες οι ομάδες δεν δημιουργούσαν φάσεις. Από τη μία ο Άρης διαχειριζόταν το προβάδισμα του ενώ η Νέα Σαλαμίνα ήταν εμφανώς επηρεασμένη από το 3-0 του πρώτου ημιχρόνου.

Το 3-0 ήταν και το τελικό σκορ. Ο Άρης ανέβηκε στους 49 βαθμούς και άφησε την Πάφο στο -1 η οποία όμως έχει παιχνίδι λιγότερο. Η Νέα Σαλαμίνα έμεινε στους 37 βαθμούς και στην 5η θέση.

Άρης (Σπιλέφσκι): Βανά, Πηλέας (62' Καζού), Μποακί, Μπένγκτσον (75' Μονέ Πακέ), Μπράουν, Γκομίς (62' Στεπίνσκι), Γιαγκό, Στρούσκι, Μπρόρσον, Μπαμπίκα (62' Μαγιαμπέλα), Κακόριν (80' Σπόλιαριτς)

Νέα Σαλαμίνα (Πουρσαϊτίδης): Μελίσσας, Σεργίου, Μαλεκκίδης, Άδωνη, Κατσικάς (47' Μαρκάσα), Τσίκο, Μάντζεκ (80' Φράγκος), Σαλαλίχ (73' Κουμούρης), Καρλίτος (64' Μιγκελίτο), Οφόρι, Φελίπε (73' Τιάγκο)

Σκόρερ: 3' Κακόριν, 5' Γκομίς, 36' Κατσικάς (αυτογκόλ) / -

Κίτρινες κάρτες: 4' Κακόριν (6η), 43' Στρούσκι (6η) / 40' Οφόρι (6η)

Αποβολές: - / -

Διαιτητής: Μάριος Χριστοφόρου

VAR: Bruno Da Silva