Ο Μαγιαμπέλα τον κράτησε ζωντανό

Ελπίδα για αντροπή-πρόκριση στο «Άλφαμεγα»

Ο Άρης ηττήθηκε στη Σλοβακία (2-1) από την Σλόβαν, μέσα στο «Tehelne Pole» και πλέον καλείται στην Κύπρο να κάνει την ανατροπή, έτσι ώστε να προκριθεί στους ομίλους του Europa League. Το σύνολο του Αλεξέι Σπιλέφσκι είχε τα δικά του καλά διαστήματα στο παιχνίδι, ωστόσο δεν κατάφερε να αποφύγει την ήττα.

Οι πρωταθλητές τα βρήκαν… σκούρα απέναντι στους Σλοβάκους, ωστόσο το τέρμα του Μαγιαμπέλα στο 73ο λεπτό δίνει ελπίδες για πρόκριση στην ρεβάνς της Λεμεσού (31/8).

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ:

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι πιέζοντας την άμυνα της «Ελαφράς Ταξιαρχίας», τα τελειώματα του Αμπουμπακάρι ωστόσο δεν έβρισκαν εστία. Μετά το πρώτο 15λεπτο ο Άρης ανέβασε στροφές και ισορρόπησε το παιχνίδι, προσπαθώντας να απειλήσει κυρίως με κάποιες μακρινές μπαλιές.

Αποτέλεσμα να απειλήσει δις η ομάδα της Λεμεσού με σουτ των Μαγιαμπέλα (19΄) και Καζού (22’) που δεν βρήκαν όμως στόχο.

Σε καλή βραδιά ήταν και ο τερματοφύλακας τους Άρη, Βανά Άλβες, αφού ο Βραζιλιάνος μετά από λάθος του Μποάκι, κατάφερε να σώσει τελείωμα του Μαρσέλι από μέσα στην περιοχή (30’).

Λίγο αργότερα ήρθε το γκολ για τους γηπεδούχους με τον Τόλιτς να δέχεται την μπαλιά μέσα στην περιοχή και με ωραίο πλασέ να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας της Λεμεσού για το 1-0 στο 33’.

Οι γηπεδούχοι μετά το γκολ πήραν ψυχολογία και ακολούθησαν άλλες δύο καλές φάσεις για τους Σλοβάκους με Αμπουμπακάρι και Μαρσέλι να τελειώνουν με σουτ και τον τερματοφύλακα του Άρη να σώζει και πάλι.

Το σύνολο του Σπιλέφσκι δεν έγινε ιδιαίτερα επικίνδυνο, έτσι το τέλος ημιχρόνου βρήκε τους γηπεδούχους δίκαια μπροστά στο σκορ, με τον Βανά να κρατά τον Άρη μέσα στο παιχνίδι.

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ:

Στο δεύτερο μέρος το παιχνίδι δεν άλλαξε ιδιαίτερα, Ο Άρης προσπαθούσε να επιτεθεί αλλά δεν έβρισκε χώρους. Πολύ οργανωμένη και καλά διαβασμένη η Σλόβαν που δεν άφησε τους γρήγορους ποδοσφαιριστές του Άρη να χτυπήσουν στην αντεπίθεση.

Μάλιστα οι Σλοβάκοι κατάφεραν να διπλασιάσουν τα τέρματα τους στο 57ο λεπτό με αυτογκόλ του Καζού. Ο Marcelli έκανε το γύρισμα, και μετά από ασταθής απόκρουση του Βανά ο Strelec πήρε το ριμπάουντ με τη μπάλα να χτυπάει στο σώμα του Βραζιλιλανου και να καταλήγει στα δίχτυα της ομάδας του.

Η είσοδος του Στεπίσνκι βοήθησε την «Ελαφρά Ταξιαρχία» να γίνει πιο επιθετική και μετά από 2-3 καλές στιγμές ήρθε και το γκολ που ξαναέβαλε τον Άρη στο κόλπο της πρόκρισης.

Στο 73’ Ο Στεπίνσκι έκανε το πλασέ, έκοψε ο Borjan, με τη μπάλα να καταλήγει στον Μαγιαμπέλα που σε κενή εστία έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα

Ακολούθησε ένα δυνατό παιχνίδι, με πολλές διακοπές και χωρίς ξεκάθαρες φάσεις με τις δύο ομάδες να ανανεώνουν το ραντεβού τους για την ερχόμενη Πέμπτη (31/8) στο «Άλφαμέγα».

Το 24sports σας μετέφερε λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη του αγώνα εδώ.

Εντεκάδες:

Σλόβαν: Borjan, Blackman, Bajric, Wimmer, Lovat, Kucka, Kankava, Tolic, Strelec, Marcelli, Abubakari

Στον πάγκο: Trnovsky, Hrdina, Agbo, Kashia, Krizan, Weiss, Barsegyan, Zuberu, Pauschek, Lichy, Vojtko, Σαββίδης

Άρης: Βανά, Μποακί, Καζού, Γιαγκό, Μουσούντα, Στρούσκι, Ζόκε, Γκομίς, Μαγιαμπέλα, Μπένγκτσον, Μπαμπίκα.

Στον πάγκο: Χρυσοστόμου, Σωφρονίου, Μπράουν, Στεπίνσκι, Σπόλιαριτς, Δημητρίου, Μοντνόρ, Μπρόρσον, Νίκολιτς, Ουρόσεβιτς

Σκόρερ: 33' Τόλιτς, 57' Αυτογκόλ (Καζού)/-

Κάρτες: 22' Lovat, 45' Kankava, 54' Kucka, 90' Zuberu, 90' Weiss/7΄0' Στεπίνσκι, 72' Νίκολις, 82' Καζού, 90' Μπράουν

Διαιτητής: William Collum

VAR: John Beaton