«Σερίφης» στη Λεμεσό… και στο πρωτάθλημα!

Τέταρτη φετινή νίκη για τον Άρη πάνω στον Απόλλωνα… και παραμένει στον συν τρία απ’ τον ΑΠΟΕΛ

Σημαντικό βήμα για την κατάκτηση του τίτλου έκανε ο Άρης, που σε αγώνα για την 8η αγωνιστική των πλέι-οφ κέρδισε τον Απόλλωνα στο «Στάδιο Αλφαμέγα» με 2-0. Τα τέρματα σημειώθηκαν απ’ τους Μαγιαμπέλα (5’) και Μπαμπίκα (8’) κι ενώ το VAR ακύρωσε άλλα δύο... που σημειώθηκαν απ' τους Γκομίς και Μπέγκτσον. Δοκάρι είχε στο 94' ο Ρομπέρζ.

Kαλύτερος ήταν στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα ο Άρης, που κυριάρχησε στο πρώτο μέρος κι ενώ στην επανάληψη έκανε διαχείριση δυνάμεων. Προσπάθησαν οι τυπικά φιλοξενούμενοι, ωστόσο πέραν από δύο μεγάλες ευκαιρίες στις καθυστερήσεις του ματς δεν κατάφεραν να κάνουν κάτι άλλο.

Με αυτόν τον τρόπο η «ελαφρά ταξιαρχία» πέτυχε την τέταρτη φετινή της νίκη (σε ισάριθμα ματς) απέναντι στον συμπολίτη… για να φτάσει τους 71 βαθμούς και να συνεχίσει όπως οδηγεί την κούρσα στη «μάχη» για το πρωτάθλημα. Μετά και τη νίκη του ΑΠΟΕΛ στο ΓΣΠ η διαφορά των τριών πόντων απ' τη δεύτερη θέση διατηρήθηκε.

Επιθετικός μονόλογος του Άρη ήταν το πρώτο ημίχρονο, με το συγκρότημα του Αλεξέι Σπιλέφσκι να πετυχαίνει δύο γκολ μέχρι το όγδοο λεπτό κι ενώ είχε ευκαιρίες για να σκοράρει ακόμη περισσότερα τέρματα.

Οι «πράσινοι» μπήκαν εξαιρετικά επιθετικά στον αγώνα και μόλις στο 5’ άνοιξαν το σκορ με τον Μαγιαμπέλα, ο οποίος στο τετ-α-τετ με τον Γιοβάνοβιτς πλάσαρε υποδειγματικά. Η ασίστ πιστώνεται στον Μπέγκτσον, ο οποίος βρήκε με υπέροχο τρόπο τον συμπαίκτη του.

Τρία λεπτά αργότερα, η «ελαφρά ταξιαρχία» διπλασίασε τα τέρματα της με τον Μπαμπίκα. Ο Καζού έκανε τη σέντρα απ’ τα αριστερά κι ο εξελίξιμος διεθνής επιθετικός ανενόχλητος εντός περιοχής σκόραρε με κεφαλιά.

Ακολούθως, οι τυπικά γηπεδούχοι έλεγξαν το ρυθμό του αγώνα, συνεχίζοντας να έχουν τον απόλυτο έλεγχο μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα του πρώτου μέρους.

Μάλιστα, σε δύο περιπτώσεις ο Άρης θα μπορούσε να σημειώσει και τρίτο γκολ, ωστόσο ο Σέρβος κίπερ των «κυανολεύκων» φώναξε ισάριθμες φορές παρών. Πρώτα ήταν ο Μπέγκτσον στο 15’ που δεν μπόρεσε να σκοράρει σε τετ-α-τετ, ενώ στο 44’ ήταν η σειρά του Μαγιαμπέλα, ο οποίος πλάσαρε από διαγώνια θέση εντός περιοχής για να δει τον «Γιόβα» να αποκρούει. Πάντως, ο Νοτιοαφρικανός θα μπορούσε να δώσει στον Γκόμις που ήταν σε τρομερά πλεονεκτική θέση. Σημειώνεται ακόμη πως στο 30’ ακυρώθηκε γκολ του Γκομίς, λόγω του ότι ο Μαγιαμπέλα που έδωσε την ασίστ ήταν οφσαίντ.

Όσον αφορά την ομάδα του Μπογκντάν Αντόνε, σε καμιά περίπτωση δεν μπόρεσε να βγάλει αντίδραση, κάτι που φανερώνεται και απ’ το γεγονός πως δεν κατέγραψε κάποια τελική στο στόχο.

Ξεκάθαρες ήταν οι προθέσεις του Μπογκντάν Αντόνε για να γίνει πιο επιθετική η ομάδα του, καθώς με την έναρξη της επανάληψης πέρασαν στον αγώνα οι Χουσαίν, Γιόστεν και Μαρίας. Μάλιστα άλλαξε και το σχηματισμό του σε 3-5-2. Απ’ την πλευρά του, ο Άρης συνέχισε να έχει επιθετική διάθεση.

Η πρώτη τελική στο στόχο και πρώτη γενικότερα για τον Απόλλωνα…. σημειώθηκε στο 54’ όταν ο Κολ επιχείρησε ένα μακρινό σουτ, με τον Βανά να μπλοκάρει με σχετική ευκολία.

Στο 66’ ο Άρης πέτυχε τρίτο γκολ με τον Μπέγκτσον, ωστόσο αυτό δεν μέτρησε ποτέ. Αρχικά ο βοηθός σήκωσε το σημαιάκι για οφσάιντ, ωστόσο μετά από παρέμβαση του VAR το τέρμα ακυρώθηκε λόγω φάουλ του Μπρόρσον πάνω στον Ουάρντα στην αρχή της φάσης.

Με την πάροδο του χρόνου, ο Απόλλωνας κέρδισε μέτρα, κρατώντας περισσότερο μπάλα, ωστόσο ο Άρης συνέχισε να έχει τον έλεγχο μη επιτρέποντας στον αντίπαλο του να απειλήσει κι ενώ ήταν ιδιαίτερα επικίνδυνος στις αντεπιθέσεις.

Οι κορυφαίες ευκαιρίες των «κυανολεύκων» σημειώθηκαν στις καθυστερήσεις, όταν στο 93’ ο Βανά απόκρουσε εντυπωσιακά στο σουτ του Γιόστεν κι ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Ρομπέρζ σημάδεψε το αριστερό δοκάρι των γηπεδούχων.

Μ’ αυτά και μ' αυτά, οι «πράσινοι» της Λεμεσού πήραν μια μεγάλη νίκη και πλησίασαν ακόμη περισσότερο στην κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Άρης: Άλβες, Μποακί, Μπρόρσον, Μουσούντα, Καζού, Μπράουν (60' Στρούσκι), Γιαμπλόνσκι, Μπέγκτσον (80' Σπόλιαριτς), Μπαμπίκα, Γκομίς (80' Ντελμίρο), Μαγιαμπέλα (68' Στεπίνσκι).

Απόλλων: Γιοβάνοβιτς, Φιλιώτης (86' Ίλιεφ), Πειμπέρνς, Ρομπέρζ, Εκπολό (45' Μαυρίας), Κολ (86' Νταμπό), Χάμπος, Ουάρντα, Σπόλιαριτς (45' Χουσαίν), Πίττας, Ντόνιο (45 Γιόστεν).

Σκόρερ: 5' Μαγιαμπέλα, 8' Μπαμπίκα / -

Κίτρινες: 58' Μπέγκτσον, 79' Μπαμπίκα (στο όριο), 93' Ντελμίρο / 55' Ουάρντα (στο όριο), 64' Ρομπέρζ, 91' Χουσαίν, 96' Γιόστεν.

Διαιτητής: Costa Verissimo Fabio Jose.

VAR: Oliveira Melo Fabio.