Δόξα - Εθνικός Άχνας 3-3: Φεστιβάλ τερμάτων και ισοπαλία!

Δόξα και Εθνικός Άχνας χάρισαν γκολ και θέαμα σε παιχνίδι που έληξε 3-3

Σε ένα παιχνίδι με δυο εντελώς διαφορετικά ημίχρονο Δόξα και Εθνικός Άχνας έμειναν στο 3-3. Όλα τα τέρματα μπήκαν στο πρώτο ημίχρονο και παρά τα γεγονός πως οι δυο ομάδες πάλεψαν δεν κατάφεραν στο δεύτερο ημίχρονο να πετύχουν κάποιο τέρμα. Ένα αποτέλεσμα που δεν βολεύει καμιά από τις δυο ομάδες, και ειδικά την Δόξα.

Με αργό ρυθμό ξεκίνησε το παιχνίδι. Οι δυο ομάδες μπήκαν κάπως μουδιασμένα στα πρώτα λεπτά. Τα πάντα άλλαξαν όμως στο 8’. Σε εκείνο το χρονικό σημείο ο Κιπιάνι εκτέλεσε πανέμορφα ένα φάουλ και νίκησε τον τερματοφύλακα της Δόξας γράφοντας το 0-1. Η Δόξα ήθελε την άμεσα απάντηση και στο 10’ έχασε απίστευτη ευκαιρία, όταν ο Γκόμες βρέθηκε στην περιοχή, έκανε το πλασέ, όμως η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι του Μπογκαντίνοφ. Δυο λεπτά αργότερα ο Ενέσκου δοκίμασε το πόδι του, όμως η μπάλα έφυγε ψηλά έξω από τα δοκάρια της εστίας του Χατζηφραγκίσκου. Στο 16’ η ομάδα της Δόξας έκανε το 1-1. Ήταν ακόμη μια κάθετη στην περιοχή του Εθνικού, αυτή τη φορά ο Μπραούλιο πρόλαβε τον Μπογκαντίνοφ και πέτυχε ένα εύκολο τέρμα. Μάλιστα λίγο έλειψε στο 20’ να φέρει τα πάνω κάτω η Δόξα, όταν ο Γκόμες εκτέλεσε ένα φάουλ και ο τερματοφύλακας του Εθνικού έδιωξε δύσκολα. Στο 26’ ο Ζελάγια δοκίμασε το πόδι του από πολύ μακριά, και πέτυχε ένα απίστευτο τέρμα. Στο 32’ όμως ήρθε η απάντηση της Δόξας. Ο Ρούντι εκτέλεσε άψογα ένα φάουλ, η μπάλα βρήκε στο δοκάρι, όμως ο Ενινφούλ έπιασε το «ριμπάουντ» και ισοφάρισε. Τρία λεπτά αργότερα η Δόξα έφερε τα πάνω κάτω, όταν ο Γκόμες εκτέλεσε ένα κόρνερ και ο Μπραούλιο με κεφαλιά έγραψε το 3-2. Όμως ο Εθνικός δεν ήταν έτοιμος να τα παρατήσει. Σε ένα κόρνερ της Δόξας στο 41’ ο Εθνικός έφυγε σε αντεπίθεση και ο Κυπριανού μπήκε στην περιοχή και έγραψε το 3-3. Αυτή ήταν και η τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου.

Μέτρια ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο. Η πρώτη καλή στιγμή καταγράφηκε στο 49’ όταν ο Φοφανά έκανε ένα δυνατό σουτ, όμως η μπάλα έφυγε πολύ ψηλά πάνω από τα δοκάρια. Στο 54’, ο Κιπιάνι εκτέλεσε ένα φάουλ, ο Ενέσκου έπιασε την κεφαλιά όμως μπλόκαρε σταθερά ο Μπογκαντίνοφ. Στο επόμενο λεπτό η Δόξα πέτυχε τέρμα, όμως ο Λούκας Σωτηρίου σφύριξε φάουλ πριν από το τέρμα. Ο ρυθμός του δευτέρου ημιχρόνου ήταν σαφώς πιο αργός από τον πρώτο. Δεν υπήρχαν πολλές φάσεις και το θέαμα σαφώς ήταν χειρότερο. Στο 72’ η Δόξα έχασε μεγάλη ευκαιρία, όταν ο Μπραούλιο έκανε την κεφαλιά όμως η μπάλα πέρασε μόλις έξω. Επόμενη φάση ήρθε στο 92’ όταν ο Ζελάγια έκανε ένα πανέμορφο σουτ, όμως ο Χατζηφραγκίσκου έσωσε εντυπωσιακά.

Δίκαια η ισοπαλία καθώς οι δυο ομάδες έλαβαν ότι έδωσαν. Σε καμιά περίπτωση όμως το τελικό αποτέλεσμα δεν ευνοεί ούτε τη Δόξα, ούτε τον Εθνικό Άχνας.

Δόξα: Χατζηφραγκίσκου, Παουλίνιο, Γουίλσον, Ρεδόνδο, Γκόμες, Μπραούλιο, Κορομινάς, Λεονάρντο, Φοφανά, Ενινφούλ, Σεράν

Εθνικός Άχνας: Μπογκαντίνοφ, Στόιτσιεφ, Αράμπαλ, Κιπιάνι, Ενέσκου, Κυπριανού, Φιλίποφ, Κρατσιούνοφ, Αρέστη, Ντόβπνια, Ζελάγια