Όσο ζει... ελπίζει η ΕΝΠ!

Διπλό-οξυγόνο στην Περιστερώνα που τη φέρνει στο -4 από τη Δόξα

Μεγάλη νίκη για την Ένωση η οποία επικράτησε της Δόξας με 0-1 μέσα στην Περιστερώνα χάρη σε γκολ του Κατσιάρη στο 59’. Οι «βυσσινί» ανέβηκαν στους 31 βαθμούς και μείωσαν τη διαφορά από τη σημερινή τους αντίπαλο στο -4. Με άλλα τέσσερα παιχνίδια να απομένουν, η Παραλιμνίτικη ομάδα συνεχίζει να έχει ελπίδες για παραμονή.

Ο ρυθμός ήταν αργός στο ξεκίνημα του παιχνιδιού. Η ΕΝΠ είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων κάτι που ήταν αναμενόμενο καθώς είχε μεγαλύτερα βαθμολογικά κίνητρα από την Δόξα.

Παρ’ όλα αυτά, η πρώτη τελική στον αγώνα ήταν για τους γηπεδούχους. Στο 16’, μετά από σέντρα του Τρούγιτς από τα αριστερά, ο Τιντζανί πήρε την κεφαλιά αλλά έστειλε την μπάλα άουτ.

Οι «βυσσινί» απάντησαν στο 19’ με ένα σουτ του Βουτσένοβιτς εκτός περιοχής το οποίο όμως ήταν αρκετά άστοχο. Στο 20’ η ομάδα του Μαρίνου Σατσιά κέρδισε τέσσερα κόρνερ συνεχόμενα ωστόσο δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί κάποιο από αυτά.

Ο διαιτητής σφύριξε πέναλτι στο 29’ υπέρ της Δόξας για χέρι του Κοτσώνη. Ωστόσο μετά από παρέμβαση του VAR άλλαξε την απόφαση του καθώς όπως φάνηκε στις επαναληπτικές προβολές η μπάλα δεν χτύπησε στο χέρι του ποδοσφαιριστή της Ένωσης.

Στο υπόλοιπο του ημιχρόνου καμιά ομάδα δεν κατάφερε να βρει κάποια καλή φάση με αποτέλεσμα το 0-0 να διατηρηθεί μέχρι το τέλος.

Στην επανάληψη ο ρυθμός ήταν ελαφρώς πιο γρήγορος σε σύγκριση με το πρώτο ημίχρονο. Αμφότερες οι ομάδες κυκλοφορούσαν την μπάλα με περισσότερη ταχύτητα και έψαχναν το γκολ.

Η Ένωση κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 59’ με τον Κατσιάρη ο οποίος έστειλε την μπάλα στα δίκτυα με ένα δυνατό σουτ στην κίνηση από τα όρια της περιοχής.

Οι γηπεδούχοι πήγαν να απαντήσουν τρία λεπτά αργότερα με τον Τιντζανί ο οποίος έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή αλλά έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Το συγκρότημα του Κώστα Σακκά ανέβασε στροφές και πίεσε την άμυνα των «βυσσινί» οι οποίοι όπως ήταν αναμενόμενο κλείστηκαν πίσω για να διαφυλάξουν το προβάδισμα τους. Στο 72’ ο Κοβάσεβιτς έπιασε ένα δυνατό σουτ εκτός περιοχής αλλά η μπάλα πέρασε μόλις άουτ.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να κρατήσουν τη Δόξα μακριά από τα καρέ του Παναγιώτου και δεν κινδύνευσαν ιδιαίτερα.

Το 0-1 ήταν το τελικό σκορ. Η ΕΝΠ ανέβηκε στους 31 βαθμούς και μείωσε στο -4 από τη Δόξα, διατηρώντας ελπίδες για παραμονή.

Δόξα (Σακκάς): Σισκόφσκι, Αντενόν, Τιτζανί (70' Μπένι), Σαντίκ, Ασαμόα (78' Ίλιτς), Κοβάσεβιτς, Καραμανώλης, Στυλιανού, Τραϊτσέφσκι, Ασάντε, Τρούγιτς

ΕΝΠ (Σατσιάς): Παναγιώτου, Ντα Σίλβα, Έχμαν, Γεβρέμοβιτς (90+1' Χριστοφή), Φερνάντεθ (65' Κόρσια), Κωνσταντίνου (65' Ντιαβαρά), Κατσιάρης, Βουτσένοβιτς (76' Ρουσιάς), Κοτσώνης (65' Λουσέρο), Ντρέκσα, Λαμί

Σκόρερ: - / 59' Κατσιάρης

Κίτρινες κάρτες: 6' Στυλιανού, 51' Τιντζανί, 57' Κοβάσεβιτς / 13' Βουτσένοβιτς, 35' Κωνσταντίνου, 47' Κατσιάρης, 87' Κόρσια, 90+2' Λουσέρο, 90+5' Ρουσιάς

Αποβολές: - / 90+7' Ρουσιάς

Διαιτητής: Μάριος Αντωνίου

VAR: Δημήτρης Σολωμού