ΕΝΠ - Εθνικός 3-4: Ματς... θρίλερ με νικητή τον Εθνικό

Ματσάρα στο Τάσος Μάρκου

Με τον καλύτερο τρόπο επέστρεψε στην μεγάλη κατηγορία του Κυπριακού ποδοσφαίρου ο Εθνικός Άχνας, καθώς επικράτησε της ΕΝΠ με 4-3 στο ματς που διεξήχθη στο Παραλίμνι και με το οποίο ολοκληρώθηκε σήμερα το πρόγραμμα της 1ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος. Η ομάδα του Γιώτη Εγκωμίτη προηγήθηκε με 2-3 στο 1ο ημίχρονο, ισοφαρίστηκε με την έναρξη του 2ου, ωστόσο το γκολ του Κονέ στο 53' ήταν αυτό που ουσιαστικά έδωσε τους τρεις βαθμούς στην ομάδα του.

Με την σέντρα του αγώνα, έγινε μπαλιά πίσω από το κέντρο, ο Μποκατίνοφ δεν υπολόγισε καλά και για λίγο δεν έγινε το 1-0 για τους γηπεδούχους. Στο 5’ ο Εθνικός απείλησε για πρώτη φορά, με τον Χουντόβιακ, αλλά ο Κλέιμαν απέκρουσε. Στο 9’ μετά από εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα στρώθηκε στον Ριέρα, ο οποίος έκανε το δυνατό σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια. Στο 15ο λεπτό ο Ριέρα έδωσε το προβάδισμα στην Ένωση. Αρχικά έκανε το σουτ εκτός περιοχής, η μπάλα κόντραρε σε σώματα και εκτέλεσε ξανά κάνοντας το 1-0. Στο 20ο λεπτό ο Εθνικός ισοφάρισε όταν στο ξεκίνημα της φάσης ο Κονέ έκανε το γύρισμα από τα αριστερά, ο Αμπαρτζουμιάν έβαλε την προβολή και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το 1-1. Στο 24’ ο Εθνικός έφτασε πολύ κοντά στην ανατροπή κι αυτό γιατί ο Κονέ μπήκε στην περιοχή έκανε το σουτ και απέκρουσε ο Κλέιμαν ασταθώς, η μπάλα έφτασε στον Κοστόφσκι ο οποίος όμως σε κενή εστία έστειλε την μπάλα άουτ! Η ανατροπή όμως έγινε στο 30’ με τον Μιγκελίτο Τεξέιρα ο οποίος έκανε το 1-2 με πλασέ, μετά από εκτέλεση φάουλ του Λαμπάν και αδράνεια στην άμυνα της Ένωσης. Στο 40’ μετά από σέντρα που έγινε ο Σκεπάνιακ έπιασε την κεφαλιά, νίκησε τον Μποκατίνοφ και ισοφάρισε σε 2-2. Με το τέλος του 1ου ημιχρόνου ο Κυπριανού έκανε το γύρισμα και ο Μιγκελίτο Τεξέιρα έκανε με πλασέ το 2-3 για τους φιλοξενούμενους.

Στο 51ο λεπτό, μετά από εκτέλεση φάουλ ο Στεπάνιακ έκανε με κεφαλιά το 3-3 για την Ένωση, ωστόσο η χαρά της ομάδας του κράτησε για μόλις δύο λεπτά κι αυτό γιατί ο Κονέ μπήκε στην περιοχή και έκανε με πλασέ το 3-4 για τον Εθνικό! Στην συνέχεια ο ρυθμός έπεσε κάπως, με τον Εθνικό να κρατάει το υπέρ του σκορ και την Ένωση να προσπαθεί να γίνει απειλητική ούτως ώστε να βρει το γκολ της ισοφάρισης. Στο 73’ ο Εθνικός απείλησε με τον Κοστόβσκι ο οποίος έκανε το πλασέ εντός περιοχής, για λίγο όμως δεν βρήκε δίχτυα. Δεν άλλαξε κάτι μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή και έτσι ο Εθνικός πήρε μια μεγάλη νίκη.

Διακριθέντες:

ΕΝΠ: Πολύ καλό ματς από τον Στεπάνιακ, σκόραρε δύο φορές, παρ’ όλα αυτά δεν ήταν αρκετά για την ομάδα του αφού έχασε.

Εθνικός Άχνας: Κονέ και Μιγκελίτο οι κορυφαίοι, τόσο για τα γκολ τους όσο και για την γενική προσφορά τους στο παιχνίδι.

Απογοήτευσαν:

ΕΝΠ: Απογοητευτική η άμυνας της ομάδας με τα τέσσερα γκολ που δέχθηκε, μέτριος στο 2ο ημίχρονο ο Ουντόζι.

Εθνικός Άχνας: Το ίδιο ισχύει και για τον Εθνικό, προβλημάτισε στην άμυνα, μετά το 3-4 όμως κατάφερε και δεν δέχθηκε άλλο γκολ, παίρνοντας έτσι μια σημαντική νίκη.

Κοουτσάρισμα:

ΕΝΠ (Κοσμά): Το πάλεψε η ομάδα του, δεν τα κατάφερε, υπάρχουν πράγματα τα οποία η Ένωση πρέπει να βελτιώσει για να μην μπει σε περιπέτειες.

Εθνικός Άχνας (Εγκωμίτης): Επιστροφή στην Α’ κατηγορία με τον καλύτερο τρόπο για τον Εθνικό, είναι μια νίκη που δίνει ψυχολογία για την δύσκολη και απαιτητική συνέχεια.

Διαιτησία (Νεοκλέους Νικόλας): Στο 47’ θα μπορούσε να δώσει πέναλτι στην Ένωση για κράτημα του Μαρκόσκι στον Βαρέλα. Στο 61’ ο Κονέ σκόραρε για τον Εθνικό, το γκολ του ακυρώθηκε για οφσάιντ, υπάρχουν όμως αμφιβολίες μιας και φαινόταν καλυμμένος.

ΕΝΠ: Κλέιμαν, Μιτρέφσκι, Βαρέλα, Θεοδώρου (Ρουσιάς 56'), Ουντόζι (Στάροκιν 79'), Αμπαρτζουμιάν, Ριέρα (Αγκίρι 46'), Βαλλιάνος, Α. Κυριάκου, Μαϊσουράτζε, Σκεπάνιακ.

Εθνικός Άχνας: Μποκατίνοφ, Γκλομπάρτ, Τεξέιρα (Χαραλάμπους 91'), Λαμπάν, Χουντόβιακ, Μαρκόσκι (Φοινίρης 78'), Κοστόβσκι, Κυπριανού (Ευσταθίου 57'), Χριστοφή, Παπαγεωργίου, Κονέ.

Σκόρερς: Ριέρα, Στεπάνιακ (2) / Αμπαρτζουμιάν (αυτ.), Τεξέιρα (2), Κονέ

Κίτρινες Κάρτες:  Αμπαρτζουμιάν, Κυριάκου, Μιτρέφσκι, Σκεπάνιακ / Κυπριανού