Έβαλαν από ένα… οι γκολτζήδες τους

Με τέρματα των Ντορεγκαράι και Σαντίκ, Νέα Σαλαμίνα και Δόξα εξήλθαν ισόπαλες 1-1

Συμβιβασμός στο «Αμμόχωστος» με τη Νέα Σαλαμίνα να μένει στο 1-1 με την Δόξα. Σ’ ένα παιχνίδι με αρκετή ένταση και πάθος, οι δύο ομάδες είχαν σε καλή μέρα τους γκολτζήδες τους οι οποιοι και έκριναν τη μοίρα του αγώνα. Τα γκολ της αναμέτρησης πέτυχαν οι Ντορεγκαράι 48’ και Σαντίκ 68’.

Καλύτερα ξεκίνησε το παιχνίδι η Βαρωσιώτικη ομάδα που από τα πρώτα λεπτά επέβαλε τον ρυθμό της έχοντας την συντριπτική κατοχή.

Η πρώτη καλή φάση άνηκε στους γηπεδούχους στο 8’, με το πλασέ του Κλίμοβιτς από το ύψος της περιοχής να περνάει πάνω από τα δοκάρια.

Είκοσι λεπτά μετά, με τον ίδιο πρωταγωνιστή η ομάδα του Σάββα Πουρσαΐτίδη «άγγιξε» το γκολ! Ο Κουμουρής έκανε το γύρισμα από τα δεξιά με τον Σουηδό ανενόχλητος στο σημείο του πέναλτι να στέλνει την μπάλα έξω.

Η Νέα Σαλαμίνα συνέχισε να έχει την πλήρη υπεροχή και στο 44’ έχασε ακόμη μια μεγάλη ευκαιρία με τον Τσίκο να βγάζει φάτσα τον Κουμουρή με τον Σισκόφσκι, και τον τελευταίο να αποκρούει εξαιρετικά σε κόρνερ.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό οι γηπεδούχοι απείλησαν εκ νέου με τον Κατσικά, ο οποίος μετά από κεφαλιά σημάδεψε την αριστερή δοκό της αντίπαλης εστίας!

Έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το 0-0 να είναι το σκορ ημιχρόνου και τη Νέα Σαλαμίνα να μην μετουσιώνει σε γκολ τον επιθετικό της μονόλογο.

Ιδανικά ξεκίνησε την επανάληψη η Νέα Σαλαμίνα που στο 48ο λεπτό άνοιξε το σκορ! Μετά από ένα «παιδικό» λάθος του Αντενόν ο Ντορεγκαράι έκλεψε την μπάλα μέσα στην αντίπαλη περιοχή και ευκολά έκανε το 1-0.

Ακολούθως η Δόξα έβγαλε αντίδραση και έχασε καλή φάση το 56’ με τον Σαντίκ να πιάνει την κεφαλιά και την μπάλα να περνάει δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Κίσσα.

Πέντε λεπτά μετά οι φιλοξενούμενοι απειλήσαν εκ νέου με τον Τιτζιανί μετά από παράλληλο γύρισμα του Μέσκα, να αστοχεί από ευνοϊκή θέση!

Στο 68’ η ομάδα της Κατωκοπιάς εξαργύρωσε την υπεροχή της με γκολ! Ο Μέσκα έκανε το παράλληλο γύρισμα από τα δεξιά με τον Σαντίκ με σουτ στη κίνηση να σημειώνει ένα πανέμορφο γκολ.

Λίγα λεπτά μετά και συγκριμένα στο 83’, οι «ερυθρόλευκοι» πήραν εκ νέου προβάδισμα με αυτογκόλ του Κοβάσεβιτς. Παρόλα αυτά, μετά από έλεγχο του VAR το γκολ ακυρώθηκε αφού ο Μποτεάκ που συμμετείχε στην φάση ήταν σε αντικανονική θέση.

Έτσι οι δύο ομάδες μοιράστηκαν από ένα βαθμό με το 1-1 να είναι το τελικό σκορ.

Νέα Σαλαμίνα (Πουρσαϊτίδης): Κίσσας, Κατσικάς, Τσίκο (66' Μποτεάκ), Κουμουρής (73' Τιάγκο), Μάντζεκ (85' Φελίπε), Κλίμοβιτς (73' Τολεμές), Καρλίτος (85' Μαργκάσα), Ντορεγκαράι, Λέουκο, Οφόρι, Ντιακιτέ.

Δόξα (Σακκάς): Σισκόφσκι, Αντενόν, Μπένι (46' Αμπντουλαχί), Ίλιτς (46' Μέσκα), Σαντίκ, Κοβάσεβιτς, Καραμανώλης, Στυλιανού, Τραϊτσέφσκι (86' Ασαμόα), Ασάντε (90' Ογιάλα), Τρούγιτς (46' Τιτζιανί).