Ένα σου, ένα μου… συμβιβασμός

Καρμιώτισσα και Νέα Σαλαμίνα έμειναν στην ισοπαλία και το 1-1

Ισόπαλες με 1-1 αναδείχθηκαν Καρμιώτισσα και Νέα Σαλαμίνα σε ένα βαθμολογικά αδιάφορο παιχνίδι. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 7’ με τον Λέουκο με ωραίο σουτ εντός περιοχής. Η ομάδα του Μπράτου ισοφάρισε στην τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου με κοντινή προβολή του Ντούρις έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Ελ Αλουχί.

Πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο, η Νέα Σαλαμίνα κατάφερε να ανοίξει το σκορ με τον Λέουκο. Ο Φελίπε γύρισε στον Καμερουνέζο και αυτός με ωραίο σουτ εντός περιοχής έκανε το 0-1 στο 7’.

Οι φιλοξενούμενοι έχασαν καλή ευκαιρία να διπλασιάσουν το προβάδισμα τους στο 14’. Ο Τσίκο με ωραίο φαλτσαριστό σουτ εκτός περιοχής ανάγκασε τον Κνόμπλοχ σε δύσκολη απόκρουση.

Δύο λεπτά αργότερα, η Καρμιώτισσα έφτασε μια ανάσα από την ισοφάριση. Ο Ντούρις με σουτ στην κίνηση μέσα από την περιοχή έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Κίσσα.

Η ομάδα του Φλορίν Μπράτου απείλησε και στο 22’ με τον Ντούμπια. Ο ταχύτατος εξτρέμ της Καρμιώτισσας έκανε το συρτό σουτ εκτός περιοχής αλλά ο Κίσσας έπεσε και μπλόκαρε σταθερά.

Στο 28’ ο Ντούρις έκανε το δυνατό πλασέ από τα όρια της μεγάλης περιοχής αλλά είδε την μπάλα να φεύγει εκατοστά δίπλα από το αριστερό δοκάρι του κίπερ της Νέας Σαλαμίνας.

Στην τελευταία φάση του ημιχρόνου η Καρμιώτισσα ισοφάρισε με κοντινό σουτ του Σλοβάκου φορ μετά από εκτέλεση φάουλ του Ελ Αλουχί.

Το 1-1 ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Η Καρμιώτισσα συνέχισε από εκεί που έμεινε στο πρώτο μέρος και μπήκε αρκετά επιθετικά.

Αρχικά στο 47’ ο Ελ Αλουχί ανάγκασε τον Κίσσα σε δύσκολη απόκρουση με σουτ εντός περιοχής. Την ίδια κατάληξη είχε και το σουτ του Ντούμπια στο 52’.

Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο της μπάλας και έψαχναν την ολική ανατροπή. Η Νέα Σαλαμίνα περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο με στόχο να χτυπήσει στην κόντρα.

Παρ’ όλα αυτά, η Βαρωσιώτικη ομάδα απείλησε στο 62’ με τον Φελίπε ο οποίος έκανε το δυνατό σουτ εκτός περιοχής και ανάγκασε τον Κνόμπλοχ σε δύσκολη απόκρουση.

Στο 79’ ο Λουκίλι επιχείρησε να σκοράρει με εντυπωσιακό γυριστό αλλά και πάλι ο Κίσσας πραγματοποίησε μια πολύ καλή απόκρουση.

Η δεύτερη τελική της Νέας Σαλαμίνας στο δεύτερο μέρος ήταν και πάλι από τον Φελίπε. Ο έμπειρος μέσος έπιασε ένα δυνατό σουτ στο 84’ ωστόσο είδε την μπάλα να φεύγει πολύ ψηλά.

Στα εναπομείναντα λεπτά δεν άλλαξε κάτι με το 1-1 να παραμένει μέχρι το τελικό σφύριγμα.

Καρμιώτισσα (Μπράτου): Κνόμπλοχ, Τσέλουτσκα (65' Τάντι), Μαλόνε (72' Μίκο), Ντούμπια (65' Λουκίλι), Ελ Αλουχί, Χούμποτσαν, Καλτσάς, Τζανακάκης (81' Αβραάμ), Μπεν Σαλάμ, Ντούρις, Γκαζτανάγια (72' Νεοφύτου)

Νέα Σαλαμίνα (Πουρσαϊτίδης): Κίσσας, Σεργίου (58' Μαλεκκίδης), Άδωνη, Ντάτκοβιτς, Τσίκο (82' Τιάγκο), Καρλίτος (73' Φράγκος), Μποτεάκ (46' Σάλαλιχ), Ντορεγκαράι, Λέουκο, Φελίπε, Έντσον (46' Μιγκελίτο)

Σκόρερ: 45' Ντούρις / 7' Λέουκο

Κίτρινες κάρτες: 55' Ντούρις, 66' Γκαζτανάγια / 19' Έντσον

Αποβολές: - / -

Διαιτητής: Παναγιώτης Χατζηγεωργίου

VAR: Μάριος Αντωνίου

Νεα Σαλαμίνα: Τελευταία Ενημέρωση