Κόκκινα Χριστούγεννα με σούπερ Κίνγκσλεϊ! (vid)

Πρωταγωνιστής ο Νιγηριανός στο Μακάρειο…

Ο Ολυμπιακός μπορεί να είχε την κατοχή ωστόσο ο Κίνγκσλεϊ ήταν εξαιρετικός. Πραγματοποιώντας ένα one man show οδήγησε την Νέα Σαλαμίνα στο διπλό, βάφοντας τα Χριστούγεννα «ερυθρόλευκα».

Α’ ημίχρονο:

Στο 6ο λεπτό έγινε η πρώτη καλή φάση στο ματς, με τον Κίσσα να μπλοκάρει το σουτ του Ντουβεντρού. Στο 17’ οι φιλοξενούμενοι «ισοφάρισαν» στις τελικές, με το σουτ του Ρέινολντς να περνάει λίγο δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι.

Στο 29ο λεπτό ένα σουτ του Ντουβεντρού από την μικρή περιοχή, ανάγκασε τον Κίσσα να απογειωθεί και να διώξει σε κόρνερ.

Ο Ολυμπιακός είχε πολύ καλή μετάβαση στο παιχνίδι του.

Στο 36’ μια απευθείας εκτέλεση φάουλ από πλευράς Νέας Σαλαμίνας, πέρασε πολύ πάνω από τα δοκάρια.

Στην μετριότητα τα πρώτα λεπτά, με τον Ολυμπιακό να έχει ελαφρά υπεροχή. Το γκολ όμως ήρθε στο 54’ από τον Κίνγκσλεϊ με την Σαλαμίνα να παίρνει κεφάλι στο σκορ.

Ο Ολυμπιακός έψαξε την αντίδραση ωστόσο η Νέα Σαλαμίνα είναι επικίνδυνη στις αντεπιθέσεις. Η οποία είχε την ουσία και στο 75’ ξανά με τον πρωταγωνιστή της Κίνγκσλεϊ έκανε το 0-2.

Το κερασάκι στην τούρτα ήρθε στο 93’ ξανά με τον Κίνγκλεϊ που σημείωσε το 0-3.

Διακριθέντες: Ο Κίνγκσλεϊ πήρε την Σαλαμίνα από το χέρι και την οδήγησε στο μεγάλο διπλό. Πολύ καλός και ο Σίμψον.

Απογοήτευσαν: Περιμέναμε περισσότερα πράγματα από την ομάδα του Πάμπου Χριστοδούλου. Πολύ πίσω ο Αγίτε και ο Κίκο.

Διαιτησία: Χριστοφή Τιμόθεος

Ενδεκάδες

Ολυμπιακός: Μπάιζα, Ψάλτης, Σωτηρίου, Καντέ, Κίκο, Βινίσιους, Ακόστα, Ζαχαρίου, Μπιλάλ, Ντουβεντρού, Αγιτέ

Σαλαμίνα: Κίσσας, Χριστοφόρου, Λαμπό, Ρέινολντς, Κορέιρα, Φουστάρ, Σαν Ρομάν, Κωστή, Νουρ, Ελουντού, Κίνγκσλεϊ

Σκόρερς: Κίνγκσλεϊ 54', Κίνγσλεϊ 75, Κίγκσλεϊ 93'

Κίτρινες Κάρτες:  Αγίτε // Ρέινολντς, Χριστοφόρου