«Κόκκινη» Παρασκευή... με δίμπαλο

Καθάρισε στην επανάληψη την Καρμιώτισσα χάρη στα τέρματα των Μπεχαράνο και Ντορεγκαράι

Η Νέα Σαλαμίνα κέρδισε με 2-0 την Καρμιώτισσα στο στάδιο «Αμμόχωστος-Επιστροφή» στον παιχνίδι με το οποίο άνοιξε η αυλαία της 7ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Οι ερυθρόλευκοι με δύο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο κατάφεραν να πάρουν το δεύτερο τους τρίποντο στον φετινό «μαραθώνιο», χωρίς να εντυπωσιάσουν ιδιαίτερα.

Η ομάδα της Αμμοχώστου σκόραρε και τα δύο γκολ στο δεύτερο μέρος με τους Μπεχαράνο (51')  και Ντορεγκαράι (71΄')  να βρίσκουν δίχτυα. Ο πρώτος σκόραρε με κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ, ενώ ο Αργεβτίνος με εύστοχο πλασέ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του.

Έτσι σε ένα παιχνίδι με καλό ρυθμό οι ερυθρόλευκοι πήραν ένα πάρα πολύ σημαντικό τρίποντο που τους ανεβάζει στην 7η θέση με 9 βαθμούς (έχοντας παιχνίδι λιγότερο). Η Καρμιώτισσα παραμένει χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα και στην πρότελευταία θ΄έση του βαθμολογικού πίνακα με 2 βαθμούς.

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ:

Πιο δυνατά στο παιχνίδι μπήκε η Καμριώτισσα, η οποία απέιλησε με Ντουμπιά και Θεοδώρου στο πρώτο 20λεπτο, με τον Μελίσσα ωστόσο να σώζει εντυπωσιακά σε δύο περιπτώσεις. Η Νέα Σαλαμίνα είχε κατα διαστήματα την κατοχή, χωρίς να μπορέσει όμως να γίνει επικίνδυνη.

Οι ερυθρόλευκοι «ξύπνησαν» μετά το πρώτο 25λεπτο όταν απείλησαν δις με Μιγκελίτο αλλά και Ντορεγκαράι, το πρώτο σουτ το έσωσε ο Ανέστη ενώ ο Αργεντίνος φορ φορ έστειλε τη μπάλα έξω.

Ακολούθησε ένα ισορροπημένο παιχνίδι με τις δύο ομάδες να γίνονται επικίνδυνες. Ωστόσο οι δύο τερματοφύλακες αλλά και η αστοχία έστειλαν τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια με το 0-0.

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ:

Στο πρώτο πεντάλεπτο του δεύτερου μέρους ο ρυθμός δεν ήταν καλός, χωρίς να υπάρχουν φάσεις. Ωστόσο από στημένη μπάλα η Νέα Σαλαμίνα κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 52ο λεπτό με τον πεχαράνο. Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ναρσίνγκ ο Βολιβιανός με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και έγραψε το 1-0.

Ακολούθως το σύνολο του Χριστοδούλου πήρε ψυχολογία και  κατάφερε να φτιάξει περισσότερες φάσεις, χωρίς όμως να έρθει το δέυτερο γκολ.

Από πλευράς Καρμιώτισσας έψαξαν την αντίδραση κυρίως μετά το 60ο λεπτό. Η ομάδα των Πολεμιδιών πίεσε για την ισοφάριση και απείλησε κυρίως με σέντρες από πλάγια.

Η Νέα Σαλαμίνα προσπάθησε να γίνει επικίνδυνη με αντεπιθέσεις και κατάφερε να πετύχει δεύτερο γκολ στο 71’ με τον Ντορεγκαράι να βρίσκει δίχτυα. Μετά από αντεπίθεση από αριστερά ο Καρλίτος έκανε την κούρσα, ο Κονέ έστειλε τη μπάλα στον Αργεντίνο που δεν αστόχησε από κοντά.

Το δέυτερο γκολ έβαλε... ταφόπλακα στις όποιες ελπίδες της Καρμιώτισσας για βαθμολογικό κέρδος, η οποία προσπάθησε με κάποια μακρινά σουτ να απειλήσει αλλά δεν έβρισκε στόχο.

Έτσι οι τρεις βαθμοί πήγαν στους ερυθτόλευκους που πέτυχαν τη δεύτερη τους νίκη στο φετινό πρωτάθλημα.

Το 24sports σας μεταφέρει ζωντανά την εξέλιξη της αναμέτρησης.

Νέα Σαλαμίνα: Μελίσσας, Σεργίου, Ντάτκοβιτς, Νάρσινγκ, Μιγκελίτο, Ντουρμισάι, Μπεχαράνο, Ντορεγαράι, Λέουκο, Ντιακιτέ, Κατσιάρης.

Στον πάγκο: Κίσσας, Κονατέ, Φερνάντες, Κουζμάνοβιτς, Κουμουρής, Καρλίτος, Κονέ, Παπαγεωργίου, Χριστοδούλου, Βίκτωρος, Έντσον, Κορομά

Καρμιώτισσα: Ανέστης, Μαλόνε, Ντούμπια, Φουρ, Λουκίλι, Τσουκαλάς, Θεοδώρου, Ρόσι, Νιούπορτ, Χριστοφόρου, Κοβάσεβιτς.

Στον πάγκο: Σπόλιαριτς, Άντος, Αβραάμ, Νεοφύτου, Μιχαήλ, Παντελή, Γκραντινάρου, Μπεν Σαλάμ, Κατσαντώνης, Ματθαίου, Σουκ, Μπενεζέτ

Σκόρερ: 52' Μπεχαράνο, 71' Ντορεγκαράι/-

Κίτρινες: -/38' Κοβάσεβιτς, 76' Σουκ