«Πάτησε» εξάδα… με MVP Μελίσσα!

Διπλό στην Πάφο για τη Νέα Σαλαμίνα που με ανατροπή… κέρδισε τον Ακρίτα με 2-1

Μεγάλη νίκη με ανατροπή πέτυχε η Νέα Σαλαμίνα μέσα στο «Στέλιος Κυριακίδης, καθώς επικράτησε 2-1 του Ακρίτα με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μελίσσα, ο οποίος απέκρουσε πέναλτι στο 53’ κρατώντας την ομάδα του στο παιχνίδι για να γυρίσει μετά το παιχνίδι. Η γηπεδούχος ομάδα προηγήθηκε με 1-0 με τον Ελ Τζεμιλί στο 33’ και έχασε πέναλτι με τον Άμπραχαμ, το οποίο απέκρουσε ο Μελίσσας. Η Νέα Σαλαμίνα στο 77’ ισοφάρισε με τον Ντιακιτέ και στο 88’ με τον Τιάγκο έκανε την ολική ανατροπή για να πάρει τη 2η σερί νίκη και να ανέβει στην 6η θέση και στους 22 βαθμούς.

Α’ ημίχρονο

Στο πρώτο μέρος στα πρώτα πέντε λεπτά ο Ακρίτας μπήκε καλύτερα και απείλησε με τον Γαβριήλ, όποιος βγήκε τετ-α-τετ με τον Μελίσσα, με τον κίπερ της Νέας Σαλαμίνας να πέφτει στα πόδια του Κύπριου μεσοεπιθετικού και να κερδίζει μάλιστα και την κατοχή, καθώς η μπάλα χτύπησε στον παίκτη των γηπεδούχων.

Στη συνέχεια μετά το 5ο λεπτό η Νέα Σαλαμίνα ανέβασε στροφές, κράτησε μπάλα και απείλησε κυρίως με μακρινά σουτ εκτός περιοχής χωρίς να βρει όμως στόχο.

Μετά το 25’ ο Ακρίτας κέρδισε μέτρα στο γήπεδο και έψαχνε το γκολ που θα του έδινε προβάδισμα στο σκορ, πράγμα που κατάφερε να το βρει. Στο 33’ η ομάδα της Χλώρακας κατάφερε να σκοράρει μετά από μπαλιά του Σέχιτς από δεξιά, ο Ελ Τζεμιλί, ανάμεσα στα στόπερ έπιασε την κεφαλιά, κάνοντας το 1-0 για τους γηπεδούχους.

Η Νέα Σαλαμίνα επηρεάστηκε αρνητικά από το γκολ που δέχθηκε και δεν κατάφερε να βγάλει αντίδραση. Από την άλλη ο Ακρίτας έλεγξε το παιχνίδι, κρατώντας με ευκολία του υπέρ του σκορ 1-0 μέχρι το τέλος του πρώτου 45λέπτου.

Στο δεύτερο μέρος ο Ακρίτας μπήκε και πάλι καλύτερα, ελέγχοντας το παιχνίδι και το υπέρ του σκορ, ενώ έφτασε κοντά σε δεύτερο τέρμα. Στο 53’ ο Κόρατς κέρδισε πέναλτι μετά από κράτημα του Μάντζεκ, με τον ρεφ να πηγαίνει στο ΒΑΡ να δει τη φάση και να δίνει την «εσχάτη» των ποινών. Το πέναλτι εκτέλεσε ο Άμπραχαμ, όμως ο Μελίσσας έκανε τεράστια απόκρουση, κρατώντας τη Νέα Σαλαμίνα μέσα στο παιχνίδι.

Από εκεί και πέρα η Νέα Σαλαμίνα πήρε τα πάνω της και έχασε δύο τεράστιες ευκαιρίες για να ισοφαρίσει στο 55’ με τον Τσίκο και στο 60’ με τον Μιγκελίτο, με τον πρώτο να στέλνει την μπάλα έξω και τον δεύτερο να μην μπορεί να κερδίσει τον Περντρέου.

Η Νέα Σαλαμίνα άσκησε πίεση με σκοπό να ισοφαρίσει, όμως ο Ακρίτας μετά το 65’ ανάκτησε ξανά κατοχή και στο 70’ έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Σέχιτς σε τετ-α-τετ με τον Μελίσσα, να στέλνει την μπάλα έξω.

Ο Ακρίτας έλεγξε το παιχνίδι μέχρι το 75’ όμως η Νέα Σαλαμίνα ανάκτησε μετέπειτα έδαφος μέσα στο γήπεδο και το 77’ με τον Ντιακιτέ, ο οποίος βρέθηκε μόνος μέσα στην περιοχή και από κοντά έκανε το πλασέ, ισοφαρίζοντας σε 1-1 το παιχνίδι.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες έψαξαν το γκολ, με τον Ακρίτα στο 87’ να χάνει τεράστια ευκαιρία με την κεφαλιά του Ντράμε και τον Μελίσσα να κάνει τεράστια απόκρουση, κρατώντας το 1-1. Ένα λεπτό αργότερα η Νέα Σαλαμίνα τιμώρησε τον Ακρίτα, κάνοντας την ολική ανατροπή μετά από γύρισμα από αριστερά του Μιγκελίτο, έκανε την προβολή από κοντά ο Ντορεγκαράι, απέκρουσε ο Περντρέου, όμως ο Τιάγκο στην επαναφορά έκανε το πλασέ για να πετύχει το 2-1.

Στις καθυστερήσεις ο Ακρίτας πίεσε ψηλά, όμως η Νέα Σαλαμίνα κράτησε το υπέρ της 2-1, πετυχαίνοντας ένα σπουδαίο διπλό για να ανέβει στην 6η θέση και στους 22 βαθμούς.

ΕΝΤΕΚΑΔΕΣ:

Ακρίτας: Περντρέου, Κόρατς, Ντραμέ, Κονέ, Άμπραχαμ, Αμπντουσαλάμοφ, Ελ Τζεμιλί, Γαβριήλ, Σέχιτς, Καραγιάννης, Αραούχο.

Στον πάγκο: Καστελάνι, Ονόνι, Παουγκέν, Σουλέιμάνι, Λίμα, Ντουμπόφ, Εράσο, Δημοσθένους, Ραμίρες, Βάσου

Νέα Σαλαμίνα: Μελισσάς, Σεργίου, Άδωνη, Τσίκο, Μάντζεκ, Κλίμοβιτς, Καρλίτος, Ντορεγκαράι, Οφόρι, Φελίπε, Ντιακιτέ

Στον πάγκο: Κίσσας, Κατσικάς, Μιγκελίτο, Κουμουρής, Λιπόμπε, Νικολάου, Λέουκο, Μαργκάσα, Βίκτωρος, Φιάκας, Τιάγκο.

Σκόρερ: 33' Ελ Τζεμιλί/77' Ντιακιτέ, 88' Τιάγκο

Κίτρινες: Γαβριήλ, Σέχιτς /Τιάγκο, Κατσικάς, Μάντζεκ