Πέταξε την ευκαιρία η ΕΝΠ

Δεν τα κατάφερε να κερδίσει τη Νέα Σαλαμίνα η ΕΝΠ για να ανέβει πάνω από τη Δόξα

Νίκη μετά απο πολύ καιρό για την Νέα Σαλαμίνα που επικράτησε της ΕΝΠ με 4-2. Ήττα που δυσκολεύει τη προσπάθεια που κάνει η ομάδα του Παραλιμνιού για αποφυγή του υποβιβασμού.

Α Μέρος

Ο αγώνας άρχισε με τους ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων να μπαίνουν αρκετά ορεξάτα με σκοπό να επιτεθούν απο τα πρώτα λεπτά.Μόλις στο 1ο λεπτό η ομάδα του Μαρίνου Σατσιά έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Κοτσώνη απο πολύ καλή θέση να κάνει το σουτ αλλά βρήκε σε ετοιμότητα τον Κίσσα που απέκρουσε.

Oι «βυσσινί» ήταν οι πιο απειλητικοί στα πρώτα λεπτά και λίγο έλειψε στο 14ο λεπτό να ανοίξουν το σκορ με τον Φερνάντες αλλά το σουτ του κτύπησε στο δοκάρι.

Στο 20ο λεπτό ο Τσίκο ανατράπηκε στη περιοχή απο τον Κοτσώνη και μετά απο παρέμβαση του VAR δόθηκε πέναλτι απο τον διαιτητή Θεουλή. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ντορεγκαράι ο οποίος ευστόχησε και άνοιξε το σκορ.

Η Ένωση προσπάθησε να αντιδράσει αλλά δεν μπόρεσε στα επόμενα λεπτά. Στο 28ο λεπτό η Νέα Σαλαμίνα κέρδισε και δεύτερο πέναλτι μετά απο χέρι του Ντα Σίλβα στη περιοχή. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ντορεγκαράι και πάλι ο οποίος νίκησε για δεύτερη φορά τον Παναγιώτου απο το σημείο του πέναλτι.

Στο επόμενο λεπτό η ομάδα του Παραλιμνιού κέρδισε αυτή πέναλτι μετά απο χέρι του Ντιαγκιτέ αλλά ο διαιτητής πήρε πίσω την απόφαση μετά απο παρέμβαση του VAR.

Στα επόμενα λεπτά η Ένωση έψαξε ένα γκολ για να μειώσει νωρίς αλλά η μπάλα δεν τους έκανε το χατήρι καθώς στο 42ο λεπτό μετά απο σέντρα σουτ του Γεμρέμοβιτς η μπάλα κτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Τίποτα δεν άλλαξε μετά και απο τα πέντε λεπτά καθυστερήσεων με τη Νέα Σαλαμίνα να πηγαίνει στα αποδυτήρια προηγούμενη με 2-0 της ΕΝΠ

Β Μέρος

Στην πρώτη φάση του δευτέρου ημιχρόνου η ΕΝΠ κατάφερε και μειώσε με τον Λαμί να κάνει το σουτ και να ξαναβάζει την ομάδα του στο παιχνίδι.

Το γκολ έφερε ψυχολογία στους «βυσσινί» που πίεσαν για το γκολ της ισοφάρισης. Κόντρα στη ροή του ματς η Νέα Σαλαμίνα στη πρώτη της φάση και συγκεκριμένα στο 56ο λεπτό σκόραρε με τον Καρλίτος απο πολύ κοντά να μην αστοχεί και να νικάει τον Παναγιώτου.

Ο ρυθμός έπεσε στα επόμενα λεπτά με την Νέα Σαλαμίνα να κυκλοφορεί τη μπάλα καλύτερα. Στο 68ο λεπτό ο Σεργίου έκανε το σουτ αλλά ο Παναγίωτου απέκρουσε.

Στο 77ο λεπτό ο Λαμί έχασε την ευκαιρία για να μειώσει ξανά καθώς το σουτ του πέρασε δίπλα απο το δοκάρι του Κίσσα. Ένα λεπτό αργότερα η ομάδα του Παραλιμνιού κατάφερε να μειώσει και πάλι στο σκορ αυτή τη φορά με τον Ντιαβαρά μέσα απο τη περιοχή να κάνει το σουτ και να νικάει τον τερματοφύλακα της Νέας Σαλαμίνας.

Στο 84ο λεπτό η Ένωση έχασε ακόμη μια ευκαιρία με τον Βουτσένοβιτς να κάνει το γυριστό αλλά η μπάλα να περνά έξω.

Live η εξέλιξη του αγώνα εδώ

Νέα Σαλαμίνα:  Κίσσας, Σεργίου, Ντάτκοβιτς, Ντιακιτέ, Μαλεκκίδης, Καρλίτος, Φράγκος, Φελίπε, Τιάγκο, Τσίκο, Ντορεγκαράι

ΕΝΠ: Παναγιώτου, Ντα Σίλβα, Έχμαν, Γεβρέμοβιτς, Φερνάντεζ, Κωνσταντίνου, Κατσιάρης, Βουτσένοβιτς, Κοτσώνης, Ντρέκσα, Λαμί

Σκόρερ: 20' Ντορεγκαράι,28'Ντορεγκαράι/-