Σαλαμίνα σε τροχιά εξάδας, Δόξα σε κρίση (vid)

Οι «ερυθρόλευκοι» επέστρεψαν στα τρίποντα κρατώντας την ομάδα της Κατωκοπιάς άποντη

Η Νέα Σαλαμίνα επικράτησε 2-0 της Δόξας στο «Αμμόχωστος» και επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα στο πρωτάθλημα. Το παιχνίδι κρίθηκε σε μεγάλο βαθμό στο τραγικό λάθος του Σισκόφσκι στο 48ο λεπτό και την κόκκινη του κάρτα. Ακολούθως το γήπεδο κατηφόρισε και η Νέα Σαλαμίνα με τους Ντιαγκιτέ(67) και Ντορεγκαράι(78 με πέναλτι) πηρέ τους 3 βαθμούς, κρατώντας την ομάδα της Κατωκοπιάς καθηλωμένη στον πυθμένα χωρίς πόντο.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με καλό ρυθμό, με τις δυο ομάδες να δείχνουν διάθεση να παίξουν ποδόσφαιρο. Η Δόξα εμφανίστηκε με διαφορετικό σχηματισμό κάτι που την βοήθησε έτσι ώστε να αιφνιδιάσει την Νέα Σαλαμίνα δημιουργώντας δυο ευκαιρίες στο πρώτο δεκαπεντάλεπτο αλλά και στις δύο περιπτώσεις οι παίκτες της Δόξας βρήκαν απέναντι τους τον Μέλισσα που τους είπε όχι.

Στην συνέχεια η Νέα Σαλαμίνα αντέδρασε δημιουργώντας και αυτή ευκαιρίες αλλά βρήκε απέναντι της τον Σισκόφσκι σε κεφαλιά του Κονέ μετά από εκτέλεση κόρνερ. Είχε άλλες δυο ευκαιρίες στο εικοσάλεπτο με Ντορεγκαράι και Λέουκο αλλά σε καμία από τις δύο περιπτώσεις δεν κατάφεραν να βρουν στόχο. Γενικότερα ήταν ένα παιχνίδι με πολύ καλό ρυθμό και ισορροπημένο όπου και οι δυο ομάδες δημιουργούσαν ευκαιρίες.

Στο τελευταίο δεκαπεντάλεπτο του πρώτου ημίχρονου έπεσε ο ρυθμός χωρίς να καταγράφει κάποια αξιόλογη φάση, με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια ισόπαλες

Το δεύτερο μισό ξεκίνησε με την μεγάλη γκάφα του τερματοφύλακα της Δόξας Σισκόφσκι στο 48ο λεπτό, όταν προσπάθησε να ντριπλάρει τον Ντουρμισάι αλλά έχασε τη μπάλα, κάνοντας στη συνέχεια το φάουλ που του έφερε την κόκκινη κάρτα, αφήνοντας την ομάδα του με δέκα ποδοσφαιριστές για σχεδόν όλο το δεύτερο ημίχρονο.

Μετά την κόκκινη το παιχνίδι άλλαξε με το γήπεδο να κατηφορίζει υπερ της Νέας Σαλαμίνας. Οι φάσεις διαδέχονταν η μια την άλλη. Η Νέα Σαλαμίνα βρήκε το πρώτο της γκολ στο 68ο λεπτό όπου μετά από σέντρα του Λέουκο ο Ντιαγκιτέ πηρέ το κεφάλι και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Η Νέα Σαλαμίνα συνέχισε να πιέζει και ο Ντορεγκαράι στο 78ο λεπτό ευστόχησε σε εκτέλεση πέναλτι γράφοντας το τελικό 2-0 βάζοντας κάπου εκεί ένα τέλος στην υπόθεση νικη. Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι δυο ομάδες απλά περίμεναν να τελειώσει ο αγώνας αφού όλα είχαν κριθεί.

Νέα Σαλαμίνα : Μελίσσας, Σεργίου, Ντάτκοβιτς, Κονέ, Ντιαγκιτέ, Λέουκο, Μπεχαράνο, Καρλίτος, Παπαγεωργίου, Νάρσινγκ, Ντορεγκαράι
Στον πάγκο: Κίσσας, Κονατέ, Τσελέα, Μιγκελίτο, Ντουρμισάι, Φερνάντεζ, Κουζμάνοβιτς, Σπυριδάκης, Βίκτωρος, Έντσον, Κατσιάρης, Κορομά

Δόξα : Σισκόφσκι, Τρούγιτς, Ναμπί, Κλεόφιλο, Βελκόφσκι, Αντωνιάδης, Μουχάμεντ, Χ. Κυριάκου, Πούριτς, Ασάντε, Ντζέτζε
Στον πάγκο: Αντωνίου, Π. Κυριάκου, Σαντίκ, Σκόγκλουντ, Σετσέροβιτς, Β. Κυριάκου

Διαιτητής: Αθανασίου Κυριάκος
VAR: Zufferli Luca ( ΙΤΑ )
Σκόρερ: Ντιαγκιτέ, Ντορεγκαράι (Π) / -
Κίτρινες: Μπεχαράνο, Κονέ/ Ντζέτζε, Πούριτς