Το πρώτο τρίποντο… «βάφτηκε» ερυθρόλευκο!

Με δύο υπέροχα τέρματα η Νέα Σαλαμίνα κέρδισε την Καρμιώτισσα με 2-1 στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος

Με το «δεξί» ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στο πρωτάθλημα η Νέα Σαλαμίνα που επικράτησε με 2-1 της Καρμιώτισσας στο «Αμμόχωστος». Το συγκρότημα του Σάββα Πουρσαϊτίδη ήταν ανώτερο στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και με δυο εκπληκτικά γκολ σε κάθε ημίχρονο κατάφερε να πάρει το πολυπόθητο τρίποντο. Τα γκολ της αναμέτρηση πέτυχαν οι Κλίμοβιτς 29’, Ντούρις 56’ και Μιγκελίτο 81’.

Με αργό ρυθμό ξεκίνησε το παιχνίδι στη Λάρνακα με την Σαλαμίνα να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων και την Καρμιώτισσα να περιμένει στο δικό της μισό.

Μόλις στη πρώτη της ευκαιρία στο παιχνίδι στο 29’, η Βαρωσιώτικη ομάδα άνοιξε το σκορ με το εκπληκτικό μακρινό σουτ του Κλίμοβιτς ο οποίος έστειλε την μπάλα εκεί που δεν μπορούσε να αντιδράσει ο Κνόμπλοχ.

Η αναμέτρηση συνεχίστηκε με την ομάδα των Πολεμιδιών να ανεβάζει ρυθμό και να χάνει μεγάλη ευκαιρία στο 38’ για να φέρει στα ίσα το παιχνίδι με τον Κουλιμπαλί να φεύγει στην πλάτη της άμυνας, να κάνει το πλασέ, αλλά να στέλνει την μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Μελισά.

Στα τελευταία λεπτά ο ρυθμός του αγώνα κόπασε και έτσι οι «ερυθρόλευκοι» πήγαν στα αποδυτήρια έχοντας το προβάδισμα.

Καλύτερα ξεκίνησε το Β’ μέρος η Σαλαμίνα που έχασε την πρώτη της καλή ευκαιρία στο 49’ με τον Λιμπόμπε να κάνει το διαγώνιο σουτ και τον Κνόμπλοχ να αποκρούει σταθερά.

Στη συνέχεια η ομάδα των Πολεμιδιών έβγαλε αντίδραση και κατάφερε να φέρει στα ίσα το παιχνίδι στο 56’ με τον νεοεισελθόντα Ντούρις να παίρνει την κεφαλιά από την εκτέλεση κόρνερ του Καλτσά, και να στέλνει την μπάλα στη δεξιά γωνία του Μελισά.

Ακολούθως οι ερυθρόλευκοι έψαξαν το γκολ και έχασαν καλή φάση με την κεφαλιά του Ντορεγκάρεϊ να περνάει πάνω από τα δοκάρια του πορτιέρο της Καρμιώτισσας.

Στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης η υπεροχή της Σαλαμίνα μετουσιώθηκε σε γκολ στο 81’ με το εκπληκτικό μακρινό πλασέ του Μιγκελίτο να καταλήγει στο παραθυράκι του ανήμπορου να αντιδράσει Κνόμπλοχ.

Έξι λεπτά μετά οι τυπικά γηπεδούχοι βρέθηκαν κοντά στην ισοφάριση με τον Ντούμπια να παίρνει την παράλληλη πάσα από τον Ντούρις αλλά να μην μπορεί να βρει στόχο από κοντινή απόσταση.

Έτσι η Σαλαμίνα κατάφερε να πάρει το τρίποντο που της δίνει ακόμη περισσότερη ώθηση και ψυχολογία ενόψει της συνέχειας.

Καρμιώτισσα (Ντούσαν Ούχριν): Κνόμπλοχ, Ποντστάβσκι (46' Ντούμπια),  Ελ Αλούτσι,  Μετζίμορετς, Σελούτσκα, Μαλόνε, Κουλιμπαλί (46' Ντούρις), Χούμποτσαν, Καλτσάς (72΅' Χατζηβασίλης), Χουσμπάουερ (84' Ζελάγια), Τζανακάκης.

Νέα Σαλαμίνα (Πουρσαϊτίδης): Μελισσάς, Οφόρι, Σεργίου, Καλογήρου (77' Καρλίτος ), Ντιακιτέ, Μαντσέκ, Φράγκος (62' Μιγκελίτο), Κλίμοβιτς (68' Ντορεγκάρεϊ), Τιάγκο, Λιμπόμπε (62' Κουμουρής), Τολεμές (77' Φελίπε).

Σκόρερ: 56' Ντούρις / 29' Κλίμοβιτς, 81' Μιγκελίτο

Κίτρινες: 35' Ποντστάβσκι, 58' Μαλόνε / 45' Τιάγκο, 79' Μαντσέκ

Κόκκινες: - / -

Διαιτητής: Χριστοφόρου Μάριος