Κι όμως είναι ακόμα εδώ!

Έφτασε σε 3η σερί νίκη η ΕΝΠ και συνεχίζει να ελπίζει στο θαύμα της παραμονής

Ακόμη μια νίκη για τους «βυσσινί» αυτή την φορά με 3-0 επί του Ολυμπιακού και μειώσε τη διαφορά της απο τη Δόξα στον ένα βαθμό, έχοντας ένα αγώνα περισσότερο. Απο την άλλη η ομάδα του Τακτακαλά με αυτή την ήττα έιναι με «ενάμισι» πόδι στη δεύτερη κατηγορία.

Α Μέρος

Ο αγώνας άρχισε με τους γηπεδούχους να έχουν τον έλεγχο της μπάλας και απο την άλλη οι φιλοξενούμενοι έψαχναν μέσω αντεπιθέσεων για να γίνουν επικίνδυνοι.

Στο 6ο λεπτό ο Φερνάντες έκανε το συρτό σουτ αλλά δεν απείλησε τον Τσαρλς καθώς είδε τη μπάλα να περνάει δίπλα απο την εστία του.

Οι «βυσσινί» προσπάθησαν να γίνουν πιο απειλητικοί αλλά η άμυνα του Ολυμπιακού δεν άφηνε αρκετά περιθώρια στους επιθετικούς της ΕΝΠ. Ένα σουτ του Βουτσένοβιτς απο κοντά και πάλι δεν απείλησε τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων.
Ο ρυθμός του αγώνα στα επόμενα λεπτά έπεσε αρκετά και όλα έδειχναν ότι το ημίχρονο θα τελειώνε στη «λευκή» ισοπαλία. Αλλά ένα τρομερό σουτ του Κατσιάρη έξω απο τη περιοχή στο 40ο λεπτό έβαλε τη Ένωση μπροστά.

Ο Ολυμπιακός έψαξε την αντίδραση και ένα λεπτό πριν το τέλος του ημιχρόνου έχασε τη πρώτη του ευκαιρία με τον Ενόχ να κάνει το σουτ μέσα απο τη περιοχή και να αναγκάζει τον Παναγιώτου να αποκρούσει δύσκολα σε κόρνερ.

Έτσι λοιπόν, η ομάδα του Μαρίνου Σατσιά πήγε στο ημίχρονο προηγούμενη με 1-0 με το υπέροχο γκολ του Κατσιάρη.

Β Μέρος

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε ιδανικά για τους γηπεδούχους. Στη πρώτη φάση του, στο 50ο λεπτό ο Λαμί έφυγε πίσω απο την άμυνα του Ολυμπιακού και με ψύχραιμο πλασέ νίκησε τον Τσαρλς και σημείωσε το δεύτερο γκολ για την ομάδα του.

Με την «πλάτη» στο τοίχο οι φιλοξενούμενοι έψαξαν την αντίδραση και ένα γρήγορο γκολ για να ξαναμπούν στο παιχνίδι. Η πρώτη ευκαιρία στο δεύτερο μέρος για την ομάδα του Τακτακαλά έγινε στο 56ο λεπτό με τον Χέντρικς αλλά το σουτ του κάπου κτύπησε με αποτέλεσμα η μπάλα να φεύγει δίπλα απο την εστία του Παναγιώτου.

Στο 60ο λεπτό ήταν σειρά του Πεχλιβάνη να απειλήσει απο εκτέλεση φάουλ αλλάβρήκε έτοιμο τον Παναγιώτου που έδιωξε σε κόρνερ.

Οι γηπεδούχοι έριξαν τον ρυθμό του αγώνα και έτσι διαχειρίστηκε πιο εύκολα το υπέρ της προβάδισμα. Στο 81ο λεπτό ο Χέντρικς έκανε το σουτ απο πολύ μακριά με τον Παναγιώτου να αποκρούει σε κόρνερ.

Στο 90ο λεπτό ο Ντιαβαρά κέρδισε πέναλτι για την ΕΝΠ. Την εκτέλεση ανέλαβε ο ίδιος ο οποίος ήταν εύστοχος γράφοντας το 3-0 για την ομάδα του Μαρίνου Σατσιά.

Με αυτή την νίκη η ΕΝΠ μειώσε τη διαφορά απο τη Δόξα στον ένα βαθμό έχοντας ένα παιχνίδι περισσότερο ενώ ο Ολυμπιακός με αυτή την ήττα είναι με το «ενάμισι» πόδι στη β' κατηγορία

ΕΝΠ: Παναγιώτου, Σίλβα, Έχμαν, Γεβρέμοβιτς, Φερνάντες, Κωνσταντίνου, Κατσιάρης, Βουτσένοβιτς, Κοτσώνης, Ντρέκσα, Λαμί

Ολυμπιακός: Τσάρλς, Λιασίδης, Μουκτάρης, Χριστοδούλου, Ιωάννου, Γιακουμάκης, Νάνι, Ζευκής, Γκόρουπετς, Ενόχ, Χαραλάμπους