«Βυθίζεται» ο Τακτακαλάς

Σχεδόν καταδικαστική η ήττα από την Καρμιώτισσα στο Μακάρειο

«Καθαρίζει» την υπόθεση παραμονή η Καρμιώτισσα που επικράτησε με 2-1 του Ολυμπιακού στο Μακάρειο. Η ομάδα των Πολεμιδιών είχε την καθολική υπεροχή σε όλο το διάστημα του αγώνα και παρά το ότι βρέθηκε πίσω στο σκορ, βρήκε τα ψυχικά αποθέματα και έφερε «τούμπα» το ματς. Από την άλλη ο Ολυμπιακός «βυθίζεται» μετά την νέα ήττα. Τα γκολ της αναμέτρησης πέτυχαν οι Χριστοδούλου 16’, Ντούρις 41’ και Καλτσάς 79’.

Με αργό ρυθμό ξεκίνησε το παιχνίδι στο Μακάρειο με την Καρμιώτισσα να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων και τον Ολυμπιακό να περιμένεις το δικό του μισό.

Κόντρα στην ροή του αγώνα οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 16’ με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Χριστοδούλου! Ο Κορομά σε μια περίεργη φάση ανατράπηκε από τον Κνόμπλοχ, με τον Κύπριο εξτρέμ να αναλαμβάνει την εκτέλεση και να γραφεί το 1-0.

Στη συνέχεια η ομάδα των Πολεμιδιών έβγαλε αντίδραση και απείλησε για πρώτη φορά στο 33’ με την κεφαλιά του Μήτσου από την εκτέλεση φάουλ του Καλτσά να περνάει δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Τσαρλς.

Οκτώ λεπτά μετά οι φιλοξενούμενοι μετουσίωσαν την υπεροχής τους σε γκολ με τον Ντούρις να σκοράρει με αρκετή δόση τύχης! Ο Ελ Αλουχί έκανε τη σέντρα από τα αριστερά με την μπάλα να βρίσκει στο στήθος του Σλοβάκου, να αλλάζει πορεία… και να καταλήγει στα δίκτυα.

Έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το 1-1 να είναι το σκορ ημιχρόνου.

Αργός ήταν ο ρυθμός και στο ξεκίνημα του Β’ μέρους με το ίδιο σκηνικό… την Καρμιώτισσα να κρατάει μπάλα και τον Ολυμπιακό να περιμένει.

Η πρώτη καλή στιγμή στην επανάληψη άνηκε στους φιλοξενούμενους που έχασαν ευκαιρία να πάρουν προβάδισμα στο 68’, με το διαγώνιο σουτ του Λουκίλι από τα αριστερά να περνάει λίγο πάνω από τα γκολπόστ του Τσαρλς.

Η αναμέτρηση συνεχίστηκε με αρκετές δυνατές μονομαχίες, ένταση και πάθος που δεν επέτρεψαν στο παιχνίδι να πάρει γρήγορο ρυθμό.

Στο 79’ η ομάδα των Πολεμιδιών μετουσίωσε την υπεροχή της σε γκολ με τον Ντούμπια να εκμεταλλεύεται το λάθος του Μουκτάρη, να κλέβει τη μπάλα μέσα στην αντίπαλη περιοχή και να σερβίρει στον Καλτσά ο οποιος με ωραίο πλασέ έστειλε την μπάλα στο πλεχτό!

Ο Ολυμπιακός έβγαλε αντίδραση και τρία λεπτά μετά έχασε σπουδαία φάση για να φέρει στα ίσα το ματς, με το μακρινό σουτ του Ζευκή να αναγκάζει τον Κνόμπλοχ σε μια εξαιρετική απόκρουση.

Στα εναπομείναντα λεπτα η Λευκωσιάτικη ομάδα πίεσε, ωστόσο δεν βρήκε το ζητούμενο και έτσι η Καρμιώτισσα έφυγε με το «διπλό» από το Μακάρειο.

Ολυμπιακός (Τούτιτς): Τσαρλς, Λιασίδης, Μουκτάρης, Έσελινγκ (86' Χατζημιτσής), Χριστοδούλου, Πεχλιβάνης (86' Ενόχ), Γιακουμάκης (75' Ζευκής), Νάνι, Γκόρουπετς (66' Χέντρικς), Αλσέους, Κορομά.

Καρμιώτισσα (Μπράτου): Κνόμπλοχ, Τάντι (60' Τσελούσκα), Ελ Αλουχί (90' Ανδρόνικου), Καλτσάς, Γκραντινάρου, Αγγελή, Μήτσος, Ντούρις (90' Γκράβενμπερχ), Καστανιάγκα, Λουκίλι (70' Ντούμπια), Νεοφύτου (70' Μπεν Σαλάμ).

Σκόρερ: 16' Χριστοδούλου / 41' Ντούρις, 79' Καλτσάς

Κίτρινες: 23' Χριστοδούλου, 24' Γιακουμάκης, 32' Αλσέους, 72' Μουκτάρης, 90' Νάνι / 59' Αγγελή, 69' Γκραντινάρου

Διαιτητής: Χριστοφόρου Μάριος

VAR: Φωτίου Κωνσταντίνος