Εμπόδιο ανυπέρβλητο οι Ελβετοί...

Παρά το γεγονός πως το πάλεψε η Ομόνοια δεν κατάφερε για την υπέρβαση και το βαθμολογικό κέρδος

Σε ακόμα ένα παιχνίδι όπου η Ομόνοια είχε να αντιμετωπίσει μία ανώτερη ομάδα, πάλεψε όσο μπορούσε, έδειξε να μπορεί πως μποροούσε να πάρει κάτι από τον αγώνα αλλά στο τέλος υπέκυψε κόντρα στην ποιοτική Βασιλεία.

Σημείο κλειδί για την έκβαση του αγώνα η μεγάλη ευκαιρία του Κακουλλή στο 76ο λεπτό.

Α΄ ημίχρονο

Ξεκίνησε κάπως καλύτερα το πρώτο ημίχρονο η Ομόνοια καθώς κρατούσε περισσότερο μπάλα με την πρώτη ευκαιρία να έρχεται στο 8ο λεπτό. Μετά από κόρνερ του Γκόμεθ από δεξιά η μπάλα έπεσε στον Ντίσκερουντ εντός περιοχής, έκανε το σουτ και ενώ η μπάλα πήγαινε στα δίχτυα κόντραρε και πέρασε έξω.

Στην συνέχεια η Βασιλεία άρχισε να ανεβαίνει και σιγά σιγά προσπαθούσε να απειλήσει την εστία του Ουζόχο. Το πρώτο γκολ στον αγώνα ήταν για τους Ελβετούς στο 20ο λεπτό. Μετά από ωραία συνεργασία εντός περιοχής από Φρέι και Κάσάμι, ο δεύτερος από πλάγια θέση έκανε το γύρισμα, η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι και έπεσε στον Μιλάρ που με το σουτ του άνοιξε το σκορ.

Τα πανηγύρια δεν κράτησαν πολύ για την Βασιλεία, μιας και στο 25ο λεπτό η Ομόνοια κέρδισε πέναλτι μετά από παράβαση του Τσουμέρ πάνω στον Τσέποβιτς. Την εκτέλεση ανέλαβε ο αρχηγός Τζόρντι Γκόμεθ και στέλνοντας την μπάλα στο κέντρο της εστίας ισοφάρισε σε 1-1.

Μετα το γκολ του Γκόμεθ η Βασιλεία έβγαλε αντίδραση και κατάφερε να φτιάξει δύο πολύ καλές ευκαιρίες όπου είχε απάντηση ο Ουζόχο. Αρχικά στο 31ο λεπτό ο Καμπράλ από μακριά έκανε το σουτ με τον Νιγηριανό κήπερ να λέει όχι, ενώ 5 λεπτά αργότερα ο ίδιος παίκτης απείλησε ξανά τον Ουζόχο που του είπε εκ νέου όχι. Η συγκεκριμένη προσπάθεια ξεκίνησε μετά από γλίστρημα του Λανγκ από το οποίο έφυγε μόνος ο Βραζιλιάνος επιθετικός της Βασιλείας που δεν σκόραρε όμως.

Εκεί που όλα έδειχναν ότι το 1-1 θα μπορούσε να ήταν σκορ ημιχρόνου, στο 41ο λεπτό μετά από σέντρα στην περιοχή από πλευράς Βασιλείας, ο Γκόμεθ έκανε χέρι και η Στεφανί Φραπάρ έδειξε την άσπρη βούλά. Ο Καμπράλ ήταν αυτός που ανέλαβε την εκτέλεσε και στην Τρίτη του προσπάθεια με τον Ουζόχο βγήκε νικητής.

Το γκολ αυτό έδωσε ξανά προβάδισμα στην Βασιλεία με 2-1 που ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Β΄ ημίχρονο

Με 4 αλλαγές ξεκίνησε η Ομόνοια στην επανάληψη. Κακουλλής, Μπασιρού, Σέχου και Κίκο μπήκαν στο γήπεδο αντί των Γκόμεθ, Ντίσκερουντ, Λέτσιακς και Τσέποβιτς.

Πέραν από τις αλλαγές το 2ο ημίχρονο ξεκίνησε με 2 καλές φάσεις για την Βασιλεία. Αρχικά στο 49ο λεπτό μετά από γρήγορη αντεπίθεση από τους Ελβετούς, η μπάλα έφτασε στον Μέιλς που ήταν στην περιοχή και σχεδόν από την μικρή περιοχή δεν μπόρεσε να νικήσει τον Ουζόχο που είπε όχι με τα πόδια.

Η δεύτερη φάση ήρθε στο 52΄ όταν ο Ζιεργκοβά από αριστερά έκανε το σουτ με τον Ουζόχο να λέει και πάλι όχι. Η Ομόνοια από την δική της πλευρά μετά το καλό ξεκίνημα της Βασιλείας απείλησε για πρώτη φορά στο 53΄ όταν ο Κακουλλής ζήτησε και πήρε κάθετη πάσα στην περιοχή, γύρισε αμέσως στον Ντούρις αλλά ο Σλοβάκος έκανε ένα αδύνατο τελείωμα για τον Λίντερ.

Από εκείνο το σημείο και μετά δεν σημειώθηκε κάτι άλλο αξιόλογο, με τον ρυθμό να είναι μέτριος και το παιχνίδι να παίζεται περισσότερο στην μεσαία γραμμή. Η επόμενη καλή στιγμή έγινε στο 69ο λεπτό όταν μετά από καλή κυκλοφορίας της μπάλας από την Ομόνοια ο Ντούρις ήταν ο τελικός αποδέκτης αλλά το σουτ που έκανε πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

Στο 76ο λεπτό χάθηκε η ευκαιρία του αγώνα για την Ομόνοια. Από αριστερά ο Κίκο και ο Παπουλής συνεργάστηκαν άψογα και ο Πορτογάλος έβγαλε σέντρα ξυράφι στον μόνο Κακουλλή εντός περιοχής, αλλά ο νεαρός άσος της Ομόνοιας που ήταν σε πολύ καλή θέση σκοραρίσματος έστειλε την μπάλα έξω με ένα άψυχο σουτ.

Μετά και από αυτή την κραυγαλέα ευκαιρία η Ομόνοια συνέχιζε την προσπάθεια για ισοφάριση αλλά μάταια.

Στο τέλος ήταν η σειρά της Βασιλείας να μιλήσει. Αρχικά δοκάρι στο 85ο λεπτό με τον Παλάσιος και ακολούθως στο 88ο λεπτό μετά από λάθος του Κίκο, οι Ελβετοι βρήκαν ανοιχτή την άμυνα της Ομόνοιας και με τον Ζιέργκοβα σφράγοσαν την νίκη με το τελικό 3-1.

Υ.Γ 1… Η Ομόνοια έκανε μία πολύ καλή προσπάθεια και αυτό πρέπει να κρατήσει κόντρα στους ποιοτικούς Ελβετούς.

Υ.Γ2… Η επιστροφή του Ουζόχο θετική με σημαντικές αποκρούσεις.

Υ.Γ3… Ο νεαρός Νικόλας Παναγιώτου για ακόμα ένα παιχνίδι στην Ευρώπη έκανε μία ώριμη εμφάνιση, που είχε πάθος, δύναμη, καλές τοποθετήσεις και καλά μαρκαρίσματα.