Φουλ για εξάδα… η ανατρεπτική Ομόνοια! (vid)

Με γκολ του Γιούστε στις καθυστερήσεις, οι «πράσινοι» κέρδισαν την Καρμιώτισσα με 2-1

Μεγάλη νίκη για την Ομόνοια που επικράτησε της Καρμιώτισσας με 2-1 στο Τσίρειο. Οι «πράσινοι» ανέβηκαν τους 41 βαθμούς και για να χάσουν την εξάδα θα πρέπει η Νέα Σαλαμίνα να κερδίσει αύριο τον ΑΠΟΕΛ. Τα γκολ της αναμέτρησης πέτυχαν οι Καλτσάς (62’), Ανσαριφάρντ (77’) και Γιούστε (90+3’).

Η Ομόνοια μπήκε αρκετά επιθετικά και προσπάθησε να βρει το γκολ από τα πρώτα στάδια του αγώνα. Μόλις στο 4’ οι «πράσινοι» έχασαν κλασική ευκαιρία με τον Σράντι. Ο Γιούστε βρήκε τον Λίβυο με εξαιρετική μπαλιά μέσα στην περιοχή ωστόσο ο Σπόλιαριτς πραγματοποίησε μια σπουδαία απόκρουση στο κοντινό σουτ του 28χρονου εξτρέμ.

Η ομάδα του Σωφρόνη Αυγουστή είχε τον έλεγχο και την πρωτοβουλία των κινήσεων. Στο 17’ οι «πράσινοι» σπατάλησαν άλλη μια πολύ καλή ευκαιρία. Μετά από φάση διαρκείας ο Χαραλάμπους από πλεονεκτική θέση μέσα στην περιοχή έστειλε την μπάλα πάρα πολύ ψηλά.

Η πρώτη στιγμή για τους γηπεδούχους ήρθε μετά το πρώτο ημίωρο. Ο Ντούμπια έκανε το δυνατό σουτ εκτός περιοχής και ανάγκασε τον Ουζόχο σε δύσκολη απόκρουση στο 31’.

Στο επόμενο δεκαπεντάλεπτο το «τριφύλλι» είχε την κατοχή ωστόσο δεν κατάφερε να βρει ξεκάθαρες ευκαιρίες για να απειλήσει την εστία του Σπόλιαριτς.

Η τελευταία τελική στο πρώτο μέρος ήταν για το «τριφύλλι». Σε χρόνο καθυστερήσεων ο Κούσουλος έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή αλλά ο κίπερ της Καρμιώτισσας έδειξε ετοιμότητα και μάζεψε την μπάλα.

Το 0-0 ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Μέχρι το πρώτο δεκαπεντάλεπτο περίπου στην επανάληψη, δεν υπήρξε κάποια καλή φάση στο παιχνίδι. Η Ομόνοια είχε την κατοχή ωστόσο δεν μπορούσε να απειλήσει.

Η πρώτη τελική ήρθε για τους γηπεδούχους. Στο 58’ ο Ντούμπια σύγκλινε από τα δεξιά και έκανε το πλασέ αλλά ο Ουζόχο έδειξε ετοιμότητα και μάζεψε την μπάλα.

Όσο περνούσε ο χρόνος, η ομάδα των Πολεμιδιών έβρισκε χώρους καθώς η Ομόνοια έβγαζε αρκετούς παίκτες μπροστά.

Στο 62’ η Καρμιώτισσα άνοιξε το σκορ με τον Καλτσά με κοντινό σουτ μετά από ωραία μπαλιά του Ελ Αλουχί. Ο Κίτσος έκανε κακή εκτίμηση της φάσης και δεν απομάκρυνε την μπάλα.

Οι «πράσινοι» έχασαν δύο σπουδαίες ευκαιρίες στη συνέχεια. Αρχικά στο 69’ ο Ανσαριφάρντ δεν βρήκε στόχο από πολύ κοντά ενώ στο 72’ ο Κακουλλής πήρε την κεφαλιά από περίπου το ίδιο σημείο με την μπάλα να περνά παράλληλα από την εστία.

Η Ομόνοια βρήκε το γκολ στο 77’ με δυνατό τελείωμα του Ανσαριφάρντ στην κίνηση, μετά από μπαλιά του Κακουλλή από τα δεξιά.

Η Ομόνοια έκανε την ανατροπή στις καθυστερήσεις με γυριστή κεφαλιά του Γιούστε μετά από εκτέλεση φάουλ του Κασάμα.

Το 1-2 ήταν και το τελικό σκορ. Η Ομόνοια πήρε τη νίκη και ανέβηκε στους 41 βαθμούς. Πλέον για να χάσει την εξάδα θα πρέπει η Νέα Σαλαμίνα να κερδίσει αύριο το ΑΠΟΕΛ.

Καρμιώτισσα (Κερζάκοφ): Σπόλιαριτς, Μαλόνε, Ελ Αλουχί, Αβραάμ (5' Γκραντινάρου), Χούμποτσαν, Ανδρονίκου (14' Ντούμπια), Καλτσάς, Μίκο, Καστανιάγκα, Γκράβενμπερχ (82' Γιουσούφ), Νεοφύτου

Ομόνοια (Αυγουστή): Ουζόχο, Μάθιους, Γιούστε, Παναγιώτου, Κίτσος, Χαραλάμπους (46' Κασάμα), Κούσουλος (75' Μιξ), Σράντι (46' Ανσαριφάρντ), Λοΐζου, Μπεζούς (65' Παπουλής), Μπεσεντίν (65' Κακουλλής)

Σκόρερ: 62' Καλτσάς / 77' Ανσαριφάρντ, 92' Γιούστε.

Κίτρινες κάρτες: 44' Μαλόνε, 72' Γκράβενμπερχ, 90+2' Καλτσάς  / -

Αποβολές: 84' Μίκο / -

Διαιτητής: Mikkel Redder

VAR: Sundberg Jakob Alexander