Καθάρισε σε πέντε λεπτά

Ένα ημίχρονο αρκούσε στην Ομόνοια για να πάρει την νίκη

Η Ομόνοια κατάφερε να ξεπεράσει το εμπόδιο της Δόξας, σκοράροντας δυο τέρματα στο πρώτο μέρος και ουσιαστικά τελείωσε το παιχνίδι. Στο δεύτερο μέρος η Δόξας είχε τις ευκαιρίες να σκοράρει ένα τέρμα, ωστόσο ο Φαμπιάνο είπε όχι. Τα τέρματα της Ομόνοιας σκόραραν ο Μποτεάκ στο 18΄ και ο Ορτέγα στο 22΄.

Ά Ημίχρονο

Μόλις στο πρώτο λεπτό η Ομόνοια κατέγραψε την πρώτη τελική, με ένα σουτ του Ορτέγα, αλλά πέρασε πάνω από τα δοκάρια του τερματοφύλακα της Δόξας. Η Ομόνοια γυρόφερνε την περιοχή της Δόξας, αλλά δεν μπορούσε να δημιουργήσει κάτι.

Μέχρι που στο 18΄, μετά από ένα φάουλ λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή ο Μποτεάκ κάνει το 1-0, στέλνοντας την μπάλα στο αριστερό παραθυράκι του Γκρεμσλ. Σε πολύ μικρό χρονικό διάστημα η Ομόνοια καταφέρνει να διπλασιάσει τα τέρματα της, αφού στο 22΄ ο Ορτέγα με ένα πολύ όμορφο πλασέ στο ύψος του πέναλτι γράφει το 2-0.

Πρώτη φάση για την Δόξα ήρθε στο 32΄ μετά από μια ατομική ενέργεια του Παπαφώτη, οποίος σούταρε μέσα στην περιοχή, από πλάγια θέση αλλά ο Φαμπιάνο έδιωξε σε κόρνερ.

Στην συνέχεια η Ομόνοια απείλησε ξανά με ένα δυνατό σουτ του Γκόμεθ, από μακρινή απόσταση και τον πορτιέρο της Δόξας να διώχνει με γροθιές.

Ένα πρώτο μέρος που η ομάδα της Ομόνοιας ήταν απόλυτη κυρίαρχος, χωρίς να απειληθεί ιδιαίτερα από την Δόξα.

΄Β Ημίχρονο

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε δυνατά και για τις δυο ομάδες με την Δόξα πρώτα να έχει ένα καλό σουτ στο 46΄, με την μπάλα να περνά λίγο έξω και την Ομόνοια να απαντά στο 48΄, με τον Ντάρμπισαϊρ όπου σούταρε από πλαγιά θέση αλλά και αυτού το σουτ περνά λίγο έξω.

Στην συνέχεια του ημιχρόνου έπεσε ο ρυθμός αρκετά με την Ομόνοιά να βολεύεται με το 2-0.

Στο 75΄ το παιχνίδι ζωντάνεψε με την Δόξα να έχει δυο διαδοχικές μεγάλες ευκαιρίες, μια στο 75΄ και μια στο 76΄. Στην φάση του 75΄ ο Βαγίεντε δίνει στον Παπαφώτη μέσα στην περιοχή, με τον Παπαφώτη να σουτάρει και τον Φαμπιάνο να διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Στο 76΄ ο Μπόλιεβιτς σεντράρει από δεξιά, η μπάλα έφτασε στο δεύτερο δοκάρι εκεί που ο Μουκτάρης έκανε την κεφαλιά από κοντά όμως ο Φαμπιάνο έδιωξε ξανά σε κόρνερ.

Η Ομόνοια στο 80΄ είχε μεγάλη ευκαιρία να τελειώσει τον αγώνα με τον Ματ να χάνει τετ-α-τετ, βγάζοντας την μπάλα έξω. Στο 90΄ η Ομόνοια χάνει νέα μεγάλη εύκαιρα με τον Κακουλή να αδειάζει τον αντίπαλο του, να πλασάρει αλλά η μπάλα να περνά λίγο έξω.

Ένα δεύτερο ημίχρονο όπου έπεσε αρκετά ο ρυθμός στην αρχή, ωστόσο προς το τέλος και οι δυο ομάδες θα μπορούσαν να σκοράρουν από ένα τουλάχιστον γκολ.

Διακριθέντες: Πολύ καλό παιχνίδι για τον Ορτέγα, πολύ κινητικός στον αγώνα, ενώ κατάφερε να σκοράρει και το δεύτερο γκολ της ομάδας του. Από τους διακριθέντες για την Ομόνοια ήταν και ο Φαμπιάνο ο οποίος εκεί που χρειάστηκε έκανε δυο πολύ εντυπωσιακές επεμβάσεις. Για την Δόξα πολύ καλό παιχνίδι έκανε ο Παπαφώτης, καθώς είχε δυο πολύ ξεκάθαρες ευκαιρίες να σκοράρει ένα γκολ για την ομάδα του, μια στον πρώτο μέρος και μια στο δεύτερο.

Ομόνοια: Φαμπιάνο, Λούφτνερ, Λανγκ, Μαυρίας, Λέζακς, Βίτορ, Γκόμεθ, Ορτέγκα (79'Κακουλλής), Τιάγκο, Μποτεάκ, Ντάρμπισαϊρ

Δόξα:  Γκρεμσλ, Ντερβίτ, Μουκτάρης, Μιντίκης, Παπαφώτης, Μπόλιεβιτς (85΄ Μιχαήλ), Ασαμόα, Μέσκα, Βαγιέντε (75'Χαραλάμπους), Κάρλος (66΄Ίταλο), Καλό

Σκόρερ: Μποτεάκ, Ορτέγκα/-

Κίτρινες Κάρτες: Βίτορ/ Κάρλος, Ασαμόα, Μιντίκης, Καλό