Κυριακάτικο μοίρασμα

Άγονη ισοπαλία στο ΓΣΠ

Ισόπαλο 0-0 έληξε το ντέρμπι ανάμεσα σε Ομόνοια και ΑΕΚ στο ΓΣΠ για την 9η αγωνιστική του πρωταθλήματος με τις δύο ομάδες να παίρνουν από ένα βαθμό. Από πλευράς θεάματος το παιχνίδι ήταν αρκετά φτωχό, καθώς δεν είχαμε τόσες πολλές φάσεις, με τους Αυγουστή και Όλτρα να είχαν περισσότερο στο μυαλό τους να μην δεχθούν γκολ. Η Ομόνοια ήταν η ομάδα που είχε τις πιο κλασικές φάσεις με το δοκάρι στο 78’ στην εκτέλεση φάουλ του Μπεζούς, αλλά και την τεράστια απόκρουση του Πίριτς στο 79’ στο γύρισμα του Κούσουλου. Από την άλλη η ΑΕΚ κρατούσε περισσότερο μπάλα, όμως ανούσια, καθώς δεν κατάφερε να φτιάξει κάποια μεγάλη ευκαιρία για να φτάσει στο γκολ. Έτσι οι δύο ομάδες πήραν από ένα βαθμό. Η Ομόνοια ανέβηκε στους 17 βαθμούς και η ΑΕΚ στους 13.

Α’ μέρος

Στο πρώτο μέρος ο ρυθμούς του αγώνα αν και ήταν καλός, δεν είχαμε τόσο καλό θέαμα, καθώς ούτε η Ομόνοια, αλλά ούτε κι’ ΑΕΚ έφτιαξαν αρκετές φάσεις για να απειλήσουν την αντίπαλη εστία.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι, δημιουργώντας την πρώτη φάση στο ματς μόλις στο 2’, όμως η κεφαλιά του Σολ, κατέληξε στα χέρια του Φαμπιάνο.

Στη συνέχεια η ομάδα του Όλτρα κρατούσε μπάλα και κυκλοφορούσε περισσότερο, όμως δεν έγινε ιδιαίτερα απειλητική.

Μετά το 20’ ανέβηκε και η Ομόνοια σημειώνοντας καλή ευκαιρία στο 23’ με τον Κακουλλή να κάνει το σουτ, όμως ο Πίριτς έδιωξε σε κόρνερ. Δύο λεπτά μετά στο 25’ απείλησε η ΑΕΚ με το σουτ του Τόνκια να καταλήγει έξω.

Στη συνέχεια ο ρυθμός του αγώνα έπεσε χωρίς να έχουμε άλλη μεγάλη ευκαιρία, πέραν από το γκολ του Κακουλλή στο 45+1’ όμως ήταν σε θέση οφσάιντ. Έτσι το πρώτο μέρος έληξε ισόπαλο 0-0.

Στο δεύτερο μέρος και πάλι το θέαμα δεν ήταν και τόσο καλό, με τις δύο ομάδες να προσέχουν περισσότερο τα νότα τους.

Μέχρι το 75’ δεν είδαμε κάποια ουσιαστική φάση μέσα στο παιχνίδι, με τον ρυθμό του ματς να είναι πεσμένος, με την ΑΕΚ να κρατά περισσότερο την κατοχή της μπάλας χωρίς να καταφέρνει να γίνει επικίνδυνη.

Στο 78’ η Ομόνοια έχασε την μεγαλύτερη ευκαιρία του ματς για να σκοράρει, καθώς η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπεζούς, σταμάτησε στο δεξί κάθετο δοκάρι του Πίριτς, ενώ ένα λεπτό μετά το «τριφύλλι» απείλησε ξανά μετά από γύρισμα του Κούσουλου, όμως και πάλι ο κίπερ της ΑΕΚ είπε «όχι», κρατώντας το μηδέν.

Στα εναπομείναντα λεπτά δεν άλλαξε κάτι στο ματς και έτσι παρέμεινε το 0-0 μέχρι το τέλος, με τις δύο ομάδες να παίρνουν από ένα βαθμό.

Εντεκάδες:

Ομόνοια: Φαμπιάνο, Μάθιους, Κουλιμπαλί, Σιπριάνο, Σεμέδο, Κακουλλής, Μπασιρού, Σίμιτς, Παναγιώτου, Κούσουλος, Μπεζούς.

Στον πάγκο: Ουζόχο, Κυριακίδης, Ψάλτης, Λοΐζου, Αλιούμ, Φράνσον, Ανσαριφάρντ, Ζαχαρίου, Λανγκ, Μίλετιτς, Χαραλάμπους, Προκοπίου.

ΑΕΚ: Πίριτς, Ντιουνκού, Τόμοβιτς, Λέδες, Τόνγκια, Σολ, Φαράζ, Καπτούμ, Ρομπέρζ, Σάντσεζ, Ντίμερς.

Στον πάγκο οι Ερερίν, Τούμπας, Γκαλιόλο, Τρισκόφσκι, Λόπες, Μιλίτσεβιτς, Γκάμα, Πονς, Σάντος, Γκιούρτσο, Μάμας.