Oμόνοια λαός… three-peat

Έκλεισε θέση στο μεγάλο τελικό και βάζει πλώρη για το 17ο

Την πιο γλυκιά ισοπαλία για φέτος πήρε η Ομόνοια, καθώς έμεινε στο 0-0 με τον Άρη έχοντας ως προβάδισμα το 3-0 του πρώτου αγώνα στη Λεμεσό και προκρίθηκε σε τελικό Κυπέλλου για 24η φορά και τρίτη συνεχόμενη στην ιστορία της. Η ομάδα του Γιάννη Αναστασίου είχε μια μεστή εμφάνιση, μπορούσε να σκοράρει, όμως μπορούσε και να δεχθεί γκολ. Από την άλλη ο Άρης είχε λιγοστές ευκαιρίες και δεν έπιασε υψηλά στάνταρ απόδοσης, γνωρίζοντας τον αποκλεισμό.

Στο πρώτο μέρος η Ομόνοια μπήκε ελαφρώς καλύτερα, κυκλοφορώντας μπάλα με σκοπό να απειλήσει, κάτι που έκανε στο 4ο λεπτό μετά από μπαλιά του Αλιούμ, ο Κακουλλής έπιασε την κεφαλιά, όμως η μπάλα έφυγε έξω.

Στο πρώτο 20λεπτο ο ρυθμός ήταν μέτριος με τον Άρη να προσπαθεί να βρει τα πατήματα του μέσα στο γήπεδο, χωρίς να καταφέρνει να απειλήσει πέραν από ένα σουτ του Μπράουν στο 13’ με την μπάλα να φεύγει έξω.

Στη συνέχεια η Ομόνοια ανέβηκε περισσότερο, κράτησε μπάλα και προσπάθησε να φτάσει στο γκολ. Στο 27’ χάθηκε τεράστια διπλή φάση για τους γηπεδούχους, μετά από μπαλιά του Παναγιώτου ο Κακουλλής βγήκε τετ-α-τετ με τον Βανά, τον πέρασε έκανε το πλασέ, όμως έσωσε στην γραμμή ο Ουρόσεβιτς, στη συνέχεια η μπάλα πήγε στον Σεμέδο, έδωσε πάσα στον Κακουλλή, όμως το σουτ σταμάτησε στα σώματα παικτών του Άρη.

Δύο λεπτά μετά η Ομόνοια απείλησε και πάλι με τον Κακουλλή, ο οποίος από πλάγια μετά από πάσα του Σεμέδο, έκανε το πλασέ, όμως η μπάλα έφυγε έξω.

Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου δεν είχαμε κάποια άλλη αξιόλογη ευκαιρία και έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το ισόπαλο 0-0.

Στο δεύτερο μέρος λόγω και της μεγάλης πίεσης που είχε ο Άρης μπήκε πιο δυνατά, χάνοντας μεγάλη φάση στο 48’ με τον Γκομίς από πολύ κοντά εντός περιοχής, έκανε το σουτ, όμως έστειλε την μπάλα έξω.

Στη συνέχεια η Ομόνοια ισορρόπησε το παιχνίδι και κατάφερε να περιορίσει τις επιθετικές προσπάθειες του Άρη χωρίς να απειληθεί και ιδιαίτερα η εστία της.

Ο Άρης αν και κυκλοφορούσε μπάλα δυσκολευόταν να απειλήσει οργανωμένα, όμως στο 63’ έχασε καλή φάση μετά από σέντρα-σουτ του Νίκολιτς, ασταθή απόκρουση του Ουζόχο, σουτ του Γκομίς, νέα απόκρουση του Νιγηριανού κίπερ που κράτησε το 0-0.

Στα τελευταία λεπτά του αγώνα ο ρυθμός του αγώνα έπεσε κατακόρυφα, χωρίς να έχουμε πολλές φάσεις, ενώ τα πάντα είχαν κριθεί. Μέχρι το τελευταίο σφύριγμα δεν άλλαξε κάτι και η Ομόνοια πήρε την πρόκριση στον τελικό Κυπέλλου για να διεκδικήσει το 17ο τρόπαιο της εν λόγω διοργάνωσης στην ιστορία της.