Πρεμιέρα… εφιάλτης

Ήττα από τη Σέριφ… με τον τραυματισμό του Φαμπιάνο να κάνει ακόμη πιο βαρύ το κλίμα

Η Ομόνοια δέχθηκε βαριά ήττα από τη Σέριφ με 3-0 μέσα στο ΓΣΠ, στο πλαίσιο της πρώτης αγωνιστικής των ομίλων του Γιουρόπα Λιγκ. Η ομάδα του Λένον παρουσιάστηκε κατώτερη των περιστάσεων και έζησε ένα μαρτυρικό βράδυ στην πρεμιέρα της στους ομίλους.

Παράλληλα, οι «πράσινοι» είναι σε αναμμένα κάρβουνα καθώς ο Φαμπιάνο αποχώρησε τραυματίας με τον Ουζόχο να τον αντικαθιστά.

Το παιχνίδι δεν θα μπορούσε να ξεκινήσει χειρότερα για την Ομόνοια. Η Σέριφ κατάφερε να ανοίξει το σκορ μόλις στο 2’ μετά από μεγάλη αδράνεια στην άμυνα των «πρασίνων». Ο τερματοφύλακας της Μολδαβικής ομάδας έκανε το γέμισμα, οι Μίλετιτς και Λανγκ δεν απομάκρυναν με αποτέλεσμα ο Ρασίντ να βρεθεί απέναντι στον Φαμπιάνο τον οποίο πλάσαρε υποδειγματικά.

Η Ομόνοια προσπαθούσε να πιέσει και να ψάξει το γκολ της ισοφάρισης αλλά δυσκολευόταν να βρει ξεκάθαρες ευκαιρίες. Παρά το γεγονός ότι ήταν μπροστά στο σκορ, η Σέριφ ήταν πιο απειλητική από την ομάδα του Λένον.

Οι Μολδαβοί επιχείρησαν να απειλήσουν ξανά στο 11’ με τον Ατιέμγουεν το σουτ του οποίου κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των δικτύων.

Στο 15’ η Ομόνοια κατέγραψε την πρώτη της τελική με ένα σουτ του Μπάρκερ το οποίο κόντραρε και κατέληξε κόρνερ.

Η Σέριφ ήλεγχε το παιχνίδι και προσπαθούσε να πετύχει και δεύτερο γκολ. Στον αντίποδα, η ομάδα του Λένον ήταν αρκετά νωχελική.

Στο 40’ ο Μπρούνο πήρε την κεφαλιά μετά από σέντρα του Μπάρκερ αλλά ήταν αρκετά αδύναμη και δεν δυσκόλεψε τον Κόβαλ.

Ένα λεπτό αργότερα, ο Ατιέμγουεν έκανε το πλασέ εκτός περιοχής με τον Φαμπιάνο να απομακρύνει σε κόρνερ το οποίο ωστόσο δεν δόθηκε από τον διαιτητή.

Η Ομόνοια έγινε πιο ορεξάτη προς το τέλος του πρώτου μέρους αλλά και πάλι δεν βρήκε την ξεκάθαρη ευκαιρία για να ισοφαρίσει.

Το 0-1 ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Β' Ημίχρονο

Πριν συμπληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο στην επανάληψη, η Σέριφ κέρδισε πέναλτι το οποίο υποδείχτηκε μετά από παρέμβαση του VAR. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ατιέμγουεν ο οποίος έκανε το 0-2 στο 55’.

Η συνέχεια ήταν επεισοδιακή. Ο πρώην μεσοεπιθετικός της Ομόνοιας πανηγύρισε προκλητικά μπροστά στη Δυτική εξέδρα με τους φίλους των «πρασίνων» να ρίχνουν αντικείμενα στον αγωνιστικό χώρο. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να τραυματιστεί ο βοηθός με τον διαιτητή να διακόπτει για περίπου ένα δεκάλεπτο το παιχνίδι.

Η Ομόνοια φάνηκε σαφώς επηρεασμένη από το δεύτερο γκολ και τη διακοπή και έμοιαζε χαμένη στον αγωνιστικό χώρο.

Η Σέριφ εκμεταλλεύτηκε άλλη μια αδράνεια στην άμυνα του «τριφυλλιού» και πέτυχε και τρίτο γκολ στο 76’ με τον Ντιόπ. Ο Ρασίντ κουβάλησε την μπάλα από τα αριστερά, απέφυγε τον Μίλετιτς και σέρβιρε έτοιμο γκολ στον Ντιόπ ο οποίος σκόραρε σε κενό τέρμα.

Η ομάδα του Λένον κατάφερε να μειώσει σε 3-1 στο 82΄ ωστόσο μετά από παρέμβαση του VAR το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ στο ξεκίνημα της φάσης.

Το 0-3 ήταν και το τελικό σκορ. Η Ομόνοια οφείλει να αφήσει αυτό το εφιαλτικό βράδυ στο παρελθόν και να επικεντρωθεί στο ντέρμπι με τον Απόλλωνα για το πρωτάθλημα.

Ομόνοια (Λένον): Φαμπιάνο (46' Ουζόχο), Μάθιους, Μίλετιτς, Λανγκ, Παναγιώτου, Λέτσιακς, Μπάρκερ, Κασάμα, Χαραλάμπους, Μιξ, Μπρούνο

Σέριφ (Τομάς): Κόβαλ, Κπόζο, Ράντελιτς, Κίκι, Ζοχούρι, Μπαντόλο, Κιαμπού, Ντιόπ, Ρασίντ, Ατιέμγουεν, Ουατάρα

Σκόρερ: - / 2' Ρασίντ, 55' Ατιέμγουεν

Κίτρινες κάρτες: - / 8' Ρασίντ, 56' Ατιέμγουεν, 76' Ντιόπ

Αποβολές: - / -

Διαιτητής: Ράντε Ομπρένοβιτς