Show Λοΐζου και... σεφτές Σωφρόνη με Απόλλωνα

Η Ομόνοια πήρε το ντέρμπι επικρατώντας του Απόλλωνα με 2-0 στο ΓΣΠ

«Πράσινη» εντός έδρας νίκη μετά από δύο μήνες!

Η Ομόνοια κέρδισε με 2-0 τον Απόλλωνα στο ΓΣΠ στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής.

Το «τριφύλλι» άνοιξε το σκορ από... τα αποδυτήρια με δυνατό σουτ του Λοΐζου στο 1ο λεπτό. Το σύνολο του Αυγουστή έχασε μάλιστα μεγάλη ευκαιρία για να διπλασιάσει τα τέρματά του στο 24ο λεπτό, όταν ο Μπέζους είδε τον Λέουβενμπεργκ να σώζει πέναλτι που εκτέλεσε.

Στο 63ο λεπτό ο Λοΐζου από σκόρερ έγινε «σερβιτόρος» αφού μετά από δική του σέντρα ο Σεμέδο έγραψε το τελικό 2-0.

Το σύνολο του Βλάνταν Μιλόγεβιτς προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά το «τριφύλλι» με σωστές τοποθετήσεις στην άμυνα δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα.

Έτσι η Ομόνοια πήρε ενα πολύ σημαντικό τρίποντο με το οποίο υποσκελίζει τον αντίπαλο της και φτάνει τους 20 βαθμούς και την 2η θέση. Από την άλλη ο Απόλλωνας μετά την δεύτερηδιαδοχική του ήττα πέφτει στην 5η θέση με 18 βαθμούς.

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ:

Με τέρμα ξεκίνησε το παιχνίδι αφού η Ομόνοια μόλις στα 36 δευτερόλεπτα σκόραρε με τον Λοΐζου. Στην πρώτη τους επιθετική προσπάθεια οι«πράσινοι» βρήκαν δίχτυα, μετά από λάθος στην άμυνα του Απόλλωνα ο Μάθιους έστειλε τη μπάλα στον νεαρό που με ένα δυνατό σουτ έγραψε το 1-0

Το γκολ βοήθησε αρκετά τους γηπεδούχους που και με τον κόσμο στο πλευρό τους είχαν το πάνω χέρι στα πρώτα στάδια του αγώνα, με την Ομόνοια να κρατά μπάλα και να ελέγχει.

Μετά το πρώτο δεκάλεπτο ο Απόλλωνας ισορρόπησε το παιχνίδι. Οι «γαλάζιοι»προσπαθεί να απειλήσει με υπομονή, ενώ η Ομόνοια που είχε το προβάδισμα προσπαθούσε να γίνει επικίνδυνη κυρίως μέσα από αντεπιθέσεις.

Στο 22ο λεπτό το «τριφύλλι« είχε φάση διαρκείας, με πολλά σουτ σε σώματα. Ο Λοΐζου γύρισε στον Κούσουλο και το σουτ κατέληξε έξω. Στην συγκεκριμένη φάση οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι.

Υπήρχε παράβαση από τον Εκπολό στον Σεμέδο . Αρχικά ο διαιτητής δεν εδειξε κάτι αλλά μετά από παρέμβαση του VAR έδωσε πέναλτι στην Ομόνοια. Ο Μπέζους ανέλαβε την εκτέλεση με τον Λέουβενμπεργκ να σώζει και τους «πράσινους» να χάνουν μια τεράστια ευκαιρία για να διπλασιάσουν τα τέρματα τους.

Μετά το χαμένο πέναλτι ο Απόλλωνας πίεσε περισσότερο για την ισοφάριση, ωστόσο πέρα από ένα μακρινό σουτ του Βαλμπουενά που έσωσε ο Φαμπιάνο δεν έγιναν ιδιαίτερα επικίνδυνοι. Το σύνολο του Βλάνταν Μιλόγεβιτς περιτριγύριζε την περιοχή της Ομόνοιας, αλλά το «τριφύλλι» με σωστές τοποθετήσεις δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα.

Έτσι οι «πράσινοι» πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 1-0.

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ:

Στο δεύτερο μέρος οι φιλοξενούμενοι πίεσαν με σκοπό να φέρουν νωρίς το παιχνίδι στα ίσα. Η Ομόνοια έδωσε χώρο με σκοπό να κρατήσει το προβάδισμα και να απειλήσει στην κόντρα.

Αμφότερες οι δύο ομάδες δόκιμασας να γίνουν απειλητικές με κάποιες μακρινές μπαλιές, σε ένα δεύτερο μέρος όπου είχαμε αρκετή δύναμη και πάθος.

Πέρα από κάποιες μακρινές προσπάθειες δεν είδαμε κάτι το αξίλογο στο πρώτο 15λεπτο του δεύτερου μέρους.

Στο 62ο λεπτό η Ομόνοια έχασε με. Ο Σιπριάνο έκανε την κάθετη στον Κακουλλή, αυτός γύρισε στον Λοΐζου, που απέναντι από τον Λέουβενμπεργκ έκανε την προσποίηση βρέθηκε στο έδαφος αλλά ο διαιτητής υπέδειξε ότι δεν υπάρχει παράβαση.

Η Ομόνοια κατάφερε να διπλασιάσει τα τέρματα της ένα λεπτό αργότερα (63’) με τον Γουίλι Σεμέδο. Μετά από σέντρα του Λοΐζου, ο Λέουβενμπεργκ δεν πρόλαβε τη μπάλα και εξτρέμ από το Πράσινο Ακρωτήρι με πλασέ έγραψε το 2-0.

Μάλιστα στο 66ο λεπτό έφτασε κοντά σε δεύτερο γκολ, όταν μέσα από την περιοχή έκανε το τελείωμα και είδε τη μπάλα να χτυπά στο κάθετο δοκάρι.

Ακολούθως ο Απόλλωνας έψαξε την απάντηση, όμως οι «πράσινοι» στάθηκαν πολύ καλά αμυντικά και δεν επέτρεψαν στο σύνολο του Μιλόγεβιτς να γίνει επικίνδυνο. Παράλληλα το «τριφύλλι» έψαχνε στη κόντρα ένα τρίτο γκολ που θα «σκότωνε» το παιχνίδι.

Η Ομόνοια διαχειρίστηκε αρκετά καλά το υπόλοιπο του αγώνα, έτσι πήρε το πολυπόθητο τρίποντο με 2-0 και έφτασε στην 2η θέση της βαθμολογίας, ενώ ο Απόλλωνας υποχώρησε στην 5η.

Το 24sports σας μεταφέρει ζωντανά την εξέλιξη της αναμέτρησης

Ομόνοια: Φαμπιάνο, Μάθιους, Κουλιμπαλί, Παναγιώτου, Σιπριάνο, Μπασιρού, Κούσουλος, Μπεζούς, Λοΐζου, Σεμέδο, Κακουλλής.

Στον πάγκο: Oυζόχο, Κυριακίδης, Ψάλτης, Αλιούμ, Φράνσον, Λέτσιακς, Ανσαριφάρντ, Ζαχαρίου, Λανγκ, Μίλετιτς, Χαραλάμπους και Προκοπίου.

Απόλλων: Λέουβενμπεργκ, Εκπολό, Άδωνη, Πειμπέρνς, Γιούρτσεβιτς, Ντανίλο, Τέκιε, Βαλμπουενά, Κοστάκε, Αμπντουραχίμι, Μάρκες.

Στον πάγκο: Λοίζου, Δημητρίου, Πέρετζ, Κρμέντσικ, Μαλεκκίδης, Χουσαίν, Ποντικός, Παναγιώτου, Χρυσοστόμου, Σοφοκλέους.

Σκόρερ: 1' Λοίζου, 63΄  Σεμέδο/ -

Κίτρινες: 26' Μπέζους/20' Σπόλιαριτς