Το έφερε… τούμπα η Ομόνοια

Οι «πράσινοι» ανέτρεψαν τα εις βάρος τους δεδομένα κερδίζοντας την ΑΕΛ με 3-2

Σε ένα αδιάφορο βαθμολογικά παιχνίδι, η Ομόνοια κατάφερε να πάρει την νίκη με 3-2, μετά από ένα γεμάτο παιχνίδι με όμορφα τέρματα. Η ΑΕΛ πήρε δύο φορές το προβάδισμα (7’ και 60’ Μαρόσα) αλλά οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και στις δύο φορές (49’ Παπουλής, 68’ Ασάντε) σκοράροντας τελικά και στα τελευταία λεπτά του αγώνα (88’ Τσέποβιτς), παίρνοντας προβάδισμα για πρώτη φορά στον αγώνα.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Νωρίς μπροστά στο σκορ βρέθηκε η ΑΕΛ, όπου στο 7’ του αγώνα ο Μαρόσα νίκησε τον Ουζόχο με δυνατό πλάγιο σουτ, μετά από εκτέλεση κόρνερ. Λίγα λεπτά αργότερα, και συγκεκριμένα στο 11’, ο Μποτεάκ απείλησε για την ισοφάριση, με ένα ξαφνικό δυνατό σουτ εντός περιοχής, το οποίο κατέληξε στο κάθετο δοκάρι του Μέγιερι.

Στο 21’ ήρθε η επόμενη τελική για την ΑΕΛ με τον Έουλερ να κάνει το μακρινό σουτ, ήταν όμως πολύ άστοχο. Απάντηση στο δοκάρι της Ομόνοιας ήρθε στο 25’ με τον Μιλιντσεάνου, που κέρδισε την μπάλα από τον Παναγιώτου, έκανε το πλασέ, και ο Ουζόχο κατά την έξοδό του ακούμπησε την μπάλα στέλνοντας την στο δοκάρι. Στο 35’ ο Τόρρες έκανε το δυνατό σουτ, αλλά ο Ουζόχο ήταν σε ετοιμότητα.

Έτσι η ΑΕΛ πήγε στα αποδυτήρια έχοντας το υπέρ της αποτέλεσμα.

Β’ ΜΕΡΟΣ

Με το καλημέρα βρήκε την απάντηση η Ομόνοια για το γκολ της ισοφάρισης. Μετά την σέντρα για το δεύτερο μέρος έγινε το λάθος γύρισμα, ο Κακουλλής έγινε αποδέκτης της μπάλας, ο Μέγιερι τον ανέτρεψε, με τον διαιτητή να μην δίνει κάτι αρχικά. Μετά από κάλεσμα του VAR πήγε στο on-field review, όπου και άλλαξε την απόφασή του δείχνοντας έτσι την άσπρη βούλα. Ο Παπουλλής ήταν εύστοχος από τα 11 βήματα και έφερε το παιχνίδι στα ίσα.

Λίγα λεπτά αργότερα, ο διαιτητής υπέδειξε πέναλτι για την ΑΕΛ για χέρι του Ψάλτη αλλά μετά από το on-field review άλλαξε την απόφασή του αφού δεν υπήρξε παράβαση.

Στο 60’ η ΑΕΛ πήρε ξανά προβάδισμα με τον Μαρόσα. Έγινε η σέντρα από τον Έουλερ, η μπάλα έφτασε στον Σλοβένο που με προβολή, έκανε το 1-2.

Στο 66’ του αγώνα ο Ασάντε πέρασε στον αγωνιστικό χώρο στη θέση του Κακουλλή, και δύο λεπτά αργότερα χρίστηκε σκόρερ. Ο Ζαχαρίου μπήκε στη περιοχή, έδωσε στον Γκανέζο που με όμορφο τακουνάκι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, φέρνοντας ξανά το παιχνίδι στα ίσα.

Η Ομόνοια κατάφερε δύο φορές να ισοφαρίσει το παιχνίδι, δεν είχε πει όμως την τελευταία της λέξη, αφού κατάφερε να κάνει την ολική ανατροπή, παίρνοντας προβάδισμα στο 88’ με τον Τσέποβιτς. Έφτασε η κάθετη στον Ασάντε που είδε τον Σέρβο στην κίνηση, και με σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ σε 3-2.

Με αυτή της την νίκη η Ομόνοια έφτασε στους 46 βαθμούς και στη πρώτη θέση του δεύτερου γκρουπ, αφήνοντας την ΑΕΛ στη δεύτερη με 41 βαθμούς.

Ομόνοια (Λένον): Ουζόχο, Κίκο, Ψάλτης, Παναγιώτου, Λανγκ (46' Χούμποτσαν), Χαραλάμπους, Ασημένος (66' Τσέποβιτς), Μποτεάκ (66' Σάββα), Ζαχαρίου (80' Λοβέρα), Παπουλής και Κακουλλής (66' Ασάντε)

ΑΕΛ (Παντελίδης): Μέγερι, Φραντζής, Μεντόγεβιτς (79' Ανδρέου), Νταβόρ (90+2' Ζαχαρία), Τόρες (65' Παπαφώτης), Έουλερ, Μαζάν, Σωτηρίου, Μιλιντσεάνου (66' Τσέποβιτς), Ριστέφσκι, Μαρόσα (79' Ριέρα)

Σκόρερ: 49' Παπουλής (πεν.), 68' Ασάντε, 88' Τσέποβιτς / 7', 60' Μαρόσα

Κίτρινες: 83' Κίκο / 21' Τόρρες, 36' Μεντόγεβιτς